Cveće će cvetati u izobilju! Jednostavno stavite ovaj jedinstveni sastojak u vodu i posmatrajte transformaciju.
Živo, bogato cveće i duboko zeleno lišće biljaka koje ulepšavaju bašte i terase od proleća do jeseni zahtevaju posebnu pažnju i održavanje.

Cveće će cvetati u izobilju! Jednostavno dodajte ovaj jedinstveni sastojak u vodu i posmatrajte izuzetnu transformaciju.
Živo, bogato cveće i duboko zeleno lišće biljaka koje ulepšavaju bašte i terase od proleća do jeseni zahtevaju pažljivu pažnju i negu.

Pored rutinskog zalivanja i uklanjanja suvišnih latica, neophodno je obezbediti ishranu za biljke i primeniti tretmane koji ih štite od štetočina. Ovaj poduhvat iziskuje ne samo vreme, već i dodatna finansijska sredstva mimo početnih ulaganja u pogone.

Da bi se postigle uštede, biljke se takođe mogu hraniti prirodnim metodama, čime se snabdevaju dodatnim mineralima koji će poboljšati njihov rast i vitalnost. Kompostiranje kore od banane, ostataka vrećice čaja ili ljuske luka može poboljšati kvalitet zemljišta; međutim, najoptimalniji rezultati se dobijaju upotrebom piva razblaženog vodom.

Prebacite ostatke piva iz flaše ili konzerve u tikvicu ili drugu posudu, zatim dodajte vodu i dobro protresite. Ova mešavina treba da se koristi za zalivanje baštenskih i balkonskih biljaka na nedeljnoj bazi. Za optimalne rezultate preporučuje se odnos od 10 mililitara piva na jedan litar obične vode.

Svežina nije preduslov za pivo; čak i ono što je ostavljeno da odstoji nekoliko dana može biti korisno za cveće, zbog prisustva vitamina B kompleksa i raznih fermentisanih jedinjenja koje poseduje.

Ovaj pristup se pokazao posebno korisnim za geranijume, kaliopе i petunije; uz doslednu primenu ovog oblika ishrane, ove biljke će cvetati još obilnije.

Već duže vreme pivo je prepoznato kao metod za povećanje vitalnosti listova sobnih biljaka. Pored toga, daje sjaj i može doprineti poboljšanju njihove zelene nijanse. Da biste koristili ovu tehniku, dovoljno je samo navlažiti pamučnu krpu pivom i nežno obrisati listove svakih deset dana.

 

BONUS ČLANAK:

Mjesec dana prije nastanka srčanog udara tijelo daje kritična upozorenja kroz osam indikatora koji označavaju potencijalnu opasnost.

Ako se nađete sami i vjerujete da doživljavate srčani udar, nužno je da hitno potražite pomoć osobe koja će vas moći prevesti do najbliže medicinske ustanove.

Preporučljivo je odmah kontaktirati 911, čak i ako postoji neizvjesnost u vezi s pojavom srčanog udara, umjesto odgađanja akcije. Studije pokazuju da starije osobe i žene često oklijevaju potražiti pomoć, prvenstveno zbog neprepoznavanja simptoma povezanih sa srčanim udarom. Oni često krivo tumače ove simptome – kao što su bolovi u trbuhu i nelagoda u ramenu – kao indikativne za druga medicinska stanja, a ne iz želje da izbjegnu da budu teret svojim voljenima.

Znakovi na koje treba biti oprezan mogu se pojaviti već mjesec dana prije pojave srčanog udara.

UMOR:
Značajan simptom koji može signalizirati približavanje srčanog udara je umor koji se ne može lako objasniti. Bavljenje osnovnim aktivnostima, kao što je pospremanje kreveta ili tuširanje, može postati sve veći izazov, a osoba može osjetiti iscrpljenost do kraja dana. Ovaj se simptom češće javlja kod žena.
Neugoda u trbuhu je čest simptom, praćen drugim uobičajenim pokazateljima kao što su mučnina, nadutost ili plinovi. Prije početka srčanog udara ova se bol često manifestira u valovima.

Bol u prsima predstavlja kritičan rani pokazatelj za muškarce i ne smije se zanemariti. Nasuprot tome, kod žena se ovaj simptom manifestira u samo 30% slučajeva. Može se manifestirati kao stalna ili prolazna nelagoda u jednoj ili obje ruke, pri čemu je lijeva ruka češće zahvaćena, kao i u čeljusti, vratu, ramenima i abdomenu.

Insomnia
Simptomi obuhvaćaju poteškoće u započinjanju spavanja, prerano buđenje i lošu kvalitetu sna. Ovi čimbenici povezani su s povećanim rizikom od bolesti srca ili moždanog udara. Osim toga, mogu se manifestirati kao značajna anksioznost i povećani izostanci s posla, s većom prevalencijom uočenom među ženama.

Kratkoća daha može se manifestirati kao poteškoće u disanju, što može dovesti do osjećaja neadekvatnog protoka zraka i potencijalne vrtoglavice. Ovaj simptom imaju i muškarci i žene i obično se javlja otprilike šest mjeseci prije pojave srčanog udara.

Gubitak kose može poslužiti kao dodatni pokazatelj, uglavnom pogađa muškarce starije od 50 godina; međutim, žene su također osjetljive na ovo stanje.

Ubrzani ili nepravilni otkucaji srca često se javljaju uz osjećaj panike i tjeskobe, osobito kod žena. Nepravilan rad srca koji traje 1 do 2 minute može dovesti do vrtoglavice i značajnog umora.

Abnormalno ili pretjerano znojenje može poslužiti kao rani pokazatelj srčanog udara i može se manifestirati u bilo koje doba dana. Ovo stanje prevladava kod žena i često se krivo tumači kao simptomi menopauze, uključujući valunge ili noćno znojenje. Simptomi koji podsjećaju na simptome gripe, poput vlažne kože i znojenja, mogu se pojaviti neovisno o temperaturi okoline ili tjelesnoj aktivnosti.

Dok se simptomi povremeno mogu povući, najčešći pokazatelji srčanog udara uključuju:

Nelagoda u prsima, koju karakterizira osjećaj stezanja, “punoće” i neugodnog pritiska, može se pojaviti iznenada i može trajati nekoliko minuta.

Bol koja može biti oštra ili tupa, različitog intenziteta i trajanja, može se manifestirati kao kratkotrajna ili trajati nekoliko sati, s mogućnošću širenja u druge dijelove tijela.

Neugoda i bol mogu se manifestirati u različitim regijama, uključujući čeljust, lijevu ruku, leđa, vrat i trbuh, osobito u području koje se obično naziva “žlica”.

● Gubitak daha, nedovoljan dotok zraka, smetnje pri disanju i nelagoda u prsima;

● Profuzno znojenje, mučnina, povraćanje, blijedi izgled i sveukupna slabost;

Broj otkucaja srca može porasti do čak 150 otkucaja u minuti.

• Nagli gubitak pokretljivosti jedne ruke ili noge ili svih udova;

• Nagla pojava nesvjestice ili intenzivna glavobolja;

● Mogu se javiti osjećaji razdražljivosti, straha i osjećaja nadolazeće smrti. Osobe koje pate od bolesti srca trebaju potražiti liječničku pomoć ako bol potraje dulje od dvije minute. Za one koji pate od angine, preporučljivo je potražiti pomoć ako se nelagoda ne povuče unutar deset minuta nakon primjene nitroglicerina. Ako ste sami i sumnjate da imate srčani udar, nemojte se ustručavati zatražiti pomoć nekoga da vas preveze do najbliže zdravstvene ustanove.