RHMZ je izdao upozorenje u vezi sa povišenim temperaturama za koje se očekuje da će uticati na veći deo Srbije. U Beogradu temperature danas mogu dostići i do 39 stepeni. Shodno tome, mnogi pojedinci traže utočište od opresivne vrućine. Istražili smo našu sposobnost da izdržimo takva stanja i istražili metode samozаštite u slučaju hitne medicinske pomoći.

Povodom vrućina koje su doživljene ove nedelje, dr Stefanović je napomenuo da će pojedinci koji se u ovakvim uslovima ponašaju oprezno naići na znatno manje poteškoća.

**Ko treba da bude posebno oprezan?**

Pacijenti sa kardiovaskularnim problemima su u najvećem riziku; međutim, primetila je da su pojedinci oboleli od raznih malignih stanja bili najčešći pozivi tokom noći, „zbog bola, jer različita tkiva različito reaguju na ovu toplotu i istezanje.

„To rezultira neprijatnošću. Međutim, kod osoba sa hroničnom bolešću, svi ovi faktori na kraju utiču na srce, posebno kod onih sa kardiovaskularnim oboljenjima. Uobičajeno je da se uzdrže od aktivnosti na otvorenom tokom najtoplijih sati u danu, da ostanu u klimatizovanim sredinama, da se minimiziraju fizički napori, da se organizuju životni prostori i da se planiraju odlasci u kupovinu više“, navodi ona.

On dalje napominje da povišeni nivoi vlažnosti predstavljaju značajan izazov za osobe koje pate od astme i hronične opstruktivne bolesti pluća.

„Ukratko, održavanje razumnog stava je od suštinskog značaja. Ako treba da posetite lekara, preporučljivo je da dođete rano ujutru. Osim toga, poneti malo tečnosti je mudro, iako kupovina nečega na licu mesta ostaje održiva opcija. Važno je napomenuti da sama voda možda nije dovoljna u ovoj situaciji.

Iako prekomerna potrošnja vode može dovesti do bolesti kao što je ‘lemon beverage de facto’ kod nekih pojedinaca, med ili šećer — može biti od koristi, jer srce zahteva jednostavne šećere da bi efikasno funkcionisalo, posebno kada je pod povećanim naprezanjem. Pod uslovom da vam zdravlje to dozvoljava, ključno je da uvek imate slanu užinu pri ruci“, rekao je doktor.

Preporučljivo je da pojedinci ostanu u zatvorenom prostoru tokom najveće vrućine dana.

Ističe da odeća mora biti prilagođena vremenskim uslovima i da deca treba dosledno da nose kape.

„Imperativ je da se pojedinci uzdrže od izlaska napolje tokom najveće dnevne vrućine, prvenstveno zbog povišenih temperatura i značajnog indeksa zračenja. Razumno ponašanje je od suštinske važnosti u tom pogledu.

Pozivam vas da koristite klima uređaje i rashladne uređaje. Suočavamo se sa izazovom sa našim starijim građanima koji borave sami u stanovima na gornjim spratovima i ne koriste ove sisteme za hlađenje. Međutim, kao medicinski profesionalac, uveravam vas da su klima-uređaji efikasno sprečili smrtne slučajeve u ovim visokotemperaturnim područjima, o čemu svedoče statistički podaci.

Iako priznajemo da ovo nije idealno rešenje, bolje je da se srce poštedi prekomernog naprezanja tokom noći kada treba da se oporavlja, a ne da se izlaže naporu zbog visine.“

U svakom slučaju buditi oprezni i reducirajte svoje vrijeme na otvorenom koliko kod je to moguće. Držite se uputa nadležnih službi kako bi sve proteklo u najboljem redu.