Koristite lovorov list ovako – možete se oprostiti od ovog problema

Ne biste to očekivali, ali lovorov list može neutralizirati sve neugodne mirise. Kada pripremamo jela kod kuće, poput ribe ili pržene hrane, miris ostaje mnogo sati u cijeloj kući. Uz pomoć lovora možemo se riješiti loših mirisa.

Ono što trebate učiniti je jednostavno kuhati nekoliko listova lovora u vodi desetak minuta. Para koja nastaje tijekom kuhanja ispunjava okolinu ugodnim i vrlo svježim mirisom koji neutralizira one loše.

No, jedna od primjena koju malo tko zna je upravo ona lovora iznad vrućeg radijatora. Djelovanje koje dovodi do uklanjanja neugodnih mirisa i stvaranja laganog parfema u cijeloj kući.

Samo uzmite nekoliko listova i stavite ih iznad radijatora i pustite da lovor odradi svoje. Isto vrijedi i za hladnjak: ako unutra stavite svježe listove lovora, riješit ćete se svih mirisa koje hrana stvara unutra.

 

BONUS:

GODINAMA PONAVLJAMO ISTU GREŠKU U ODRŽAVANJU RUBLJA: Nakon što ovo pročitate, poželjet ćete se zauvijek odreći OMEKŠIVAČA.

Stavite perilicu, zatim stavite odabrani deterdžent i na kraju omekšivač. Uključivanje omekšivača je ključni korak za mnoge, a to je i razumljivo s obzirom na njegovu ulogu u smanjenju statičkog prianjanja i nabora na odjeći, dok također daje mekoću i ugodan miris.

No, jeste li svjesni da omekšivač može uzrokovati više štete nego koristi vama, vašoj odjeći i perilici rublja? U nastavku otkrijte prave učinke omekšivača u procesu pranja rublja i saznajte zašto je preporučljivo prestati s njegovom uporabom. Osim toga, predstavljamo dvije prirodne zamjene za omekšivače koje možete početi koristiti u sljedećem ciklusu pranja rublja.

Kod osoba s osjetljivom kožom ili mrljama od ekcema, uporaba omekšivača može izazvati alergijsku reakciju. Ova reakcija može se manifestirati kao svrbež, au ozbiljnijim slučajevima može dovesti do respiratornih problema. Istraživanja pokazuju da omekšivači često sadrže kvaterne amonijeve spojeve, koji su povezani s astmom i iritacijom kože.

Ako mislite da imate alergijsku reakciju na omekšivač, odmah prestanite s njegovom upotrebom i po potrebi se obratite liječniku. Svu odjeću koja je došla u dodir s omekšivačem bit će potrebno ponovno oprati prije ponovnog nošenja, navodi še centarzdravlja.hr.

Omekšivači mogu oštetiti vašu odjeću.

Jednostavnim rječnikom rečeno, omekšivač tkanine djeluje nanošenjem jedinstvenog “prevlake” na odjeću koja poboljšava njihovu glatkoću i mekoću. Međutim, ovaj proces smanjuje sposobnost tkanine da upija vlagu, što može biti vrlo problematično u određenim situacijama. Na primjer, ručnici mogu postati neučinkoviti u upijanju vode ili sportska odjeća može teško upijati znoj tijekom fizičke aktivnosti.

Štoviše, stalna uporaba omekšivača može dovesti do nakupljanja na odjeći, ometajući pravilno upijanje vode ili deterdženta tijekom pranja. To rezultira neučinkovitim ciklusima pranja, a ishod mogu biti neugodni mirisi koji ostaju “zarobljeni” u tkanini, što ih čini prilično zahtjevnim za uklanjanje.

Korištenje omekšivača može oštetiti perilicu rublja.

Omekšivač je neučinkovit i za vašu perilicu rublja. Čak i kada je razrijeđena, ova gusta tvar može stvoriti sluzave nakupine u ladici za deterdžent, što može dovesti do rasta plijesni. Nadalje, produljena uporaba omekšivača može doprinijeti začepljenju cijevi i odvoda, što potencijalno može uzrokovati kvar perilice rublja. Budući da se ne otapa u pranjima na niskim temperaturama, važno je redovito čistiti kuglice.

Omekšivači ne poboljšavaju čistoću odjeće.

Unatoč različitim mišljenjima, omekšivač ne doprinosi procesu čišćenja. Djeluje poput regeneratora za kosu, nanosi nevidljivi sloj koji omekšava tkanine i pojačava njihov miris. Pokretanje ciklusa pranja isključivo s omekšivačem ostavilo bi odjeću nečistom; no korištenje samo deterdženta održalo bi istu razinu učinkovitosti čišćenja.

Omekšivači negativno utječu na okoliš.

Većina omekšivača uključuje sastojke dobivene iz nafte, koji nisu biorazgradivi i mogu s vremenom nanijeti znatnu štetu okolišu. Primarna komponenta u većini omekšivača, kvaterni amonijevi spojevi, prepoznati su po svojim opasnim učincima na život u moru.

Nadalje, važno je obratiti pozornost na ambalažu. Smanjenje plastičnog otpada podrazumijeva i prestanak uporabe plastifikatora.

Koje se alternative mogu koristiti umjesto omekšivača?

Srećom, postoje jednostavne zamjene koje mogu održati mekoću vašeg rublja bez potrebe za omekšivačem.

Da biste postigli mekše rublje, dodajte ili pola šalice sode bikarbone ili četvrtinu šalice destiliranog bijelog octa. Ako je miris octa jak, razmislite o dodavanju nekoliko kapi eteričnog ulja. Međutim, ključno je imati na umu da se ocat nikada ne smije miješati s izbjeljivačem, jer ova kombinacija proizvodi opasne pare.