Dijelim ove informacije ovdje jer sam svjestan da svake godine postoje pojedinci koji se susreću s problemima s rajčicama. Kad posljednji plodovi ljeta ostanu nezreli, želio bih predložiti tehniku koju sam naučio od kolege; kaže se da je to vrlo tradicionalna metoda.
Eksperimentirao sam s njim prošle godine i pokazao se učinkovitim. Više nema potrebe brati rajčice i pustiti ih da dozrijevaju na prozorskim daskama, u kartonskim kutijama ili u papirnatim vrećicama.
Potreban je manji “šok”. Ovo treba provoditi tijekom razdoblja smanjene sunčeve svjetlosti, osiguravajući da konačna žetva ostane nezrela.
Kao rezultat toga, zadržao sam oko 7 košara savršeno zrelih rajčica, dok su one mojih susjeda prestale dalje sazrijevati. Stoga ovu metodu smatram zaslugom za rezultat.
Koja se metoda koristi? Koristi se dugačak nož ili oštra lopata.
Na udaljenosti od 5 do 10 centimetara od stabljike napravit ćemo kružni jarak dubine otprilike 20 centimetara.
Ova tehnika će poremetiti korijenje biljaka rajčice, koje seže znatno duboko u tlo. Ovaj “šok” potiče biljku da ubrza svoj proces sazrijevanja, funkcionirajući kao oblik instinkta samoodržanja.
Cjelokupna energija biljke bit će posvećena sazrijevanju njenih plodova.
Ako ste zabrinuti u vezi s mogućim ishodima, razmislite o tome da ga prvo testirate na jednoj biljci, što vam omogućuje osobnu usporedbu. Za mene se pokazalo vrlo učinkovitim!
Tražite li načine kako poboljšati rast svojih rajčica u srpnju kako biste osigurali obilnu žetvu?
Naše preporuke za potporu rajčici predstavit ćemo u srpnju. Slijedeći ove savjete, možete osigurati da plodovi ostanu zdravi i da nećete morati odgađati berbu svog usjeva.
Poljoprivredni portal je predložio razne srpanjske strategije uzgoja rajčice.
Naš usjev rajčice dat će ukusniju žetvu ako smanjimo učestalost zalijevanja, fokusirajući se umjesto toga na isporuku vlage izravno do korijena, umjesto da je primjenjujemo površno.
Jedna učinkovita metoda uključuje zakopavanje oveće plastične boce u tlo, čime se olakšava pristup vode korijenu. Napravite rupe na stranicama boce i ispunite je do pola kompostom, a onda možete uliti vodu u bocu jednom ili dva puta tjedno.
Na taj način možemo navodnjavati našu biljku rajčice sa znatno većom učinkovitošću.
Preporučljivo je nanijeti organski malč sastavljen od pokošene trave i lišća oko baze biljke rajčice; međutim, mogu se koristiti i alternativni prirodni materijali poput slame ili kore. Ovaj malč služi za zaštitu biljke od štetočina i patogena, dok istovremeno zadržava vlagu i toplinu, što u konačnici pridonosi povećanju prinosa.
Dovoljna potpora ključna je za uspješan urod rajčice, jer sprječava da se biljke rajčice savijaju prema tlu ili pretrpe štetu.
Oslonci igraju ključnu ulogu u održavanju uspravnog položaja biljke. Sprječavanjem lišća i plodova da dođu u kontakt s tlom, oni štite od potencijalnih bolesti i potiču poboljšanu cirkulaciju zraka unutar biljke.
Istodobno, dopuštaju većoj količini sunčeve svjetlosti da prodre i dopre do plodova.
Odrezivanje
Proces rezidbe rajčice ima veliku važnost, no mnogi ga pojedinci često zanemaruju. Iako nije posebno složeno, postoji nekoliko ključnih načela kojih se treba pridržavati.
Suzdržite se od rezanja visokog cvijeća; umjesto toga, uklonite sve suvišne bočne izdanke koji ne cvjetaju, zadržavajući samo primarne stabljike.
Ishrana tla: odgovarajuća opskrba hranjivim tvarima neophodna je za sve biljke, baš kao i za ljude. Stoga je ključno naše usjeve opskrbiti nizom prirodnih gnojiva koja će pospješiti rast i potaknuti obilne prinose.
Djelotvornost sode bikarbone je vrijedna spomena. Da bi rajčice bile slađe, potrebno je pomiješati 2 žlice sode bikarbone s 5 litara vode i tom mješavinom nanijeti korijenje rajčice. U slučajevima kada je biljka zaražena patogenima, preporučljivo je umiješati 4 žlice sode bikarbone u 5 litara vode i tom otopinom prskati zahvaćene biljke.
Dodatak sode bikarbone značajno će pojačati slatkoću rajčice.
Razmnožavanje:
U srpnju se rajčice također mogu razmnožavati ako se želi žetva u listopadu. Oštrim nožem treba odrezati bočne izdanke koji su dosegli duljinu od 15 cm i potom ih staviti u čašu vode koju treba svakodnevno dolijevati.
U roku od jednog dana počet će se razvijati korijenje, a nakon što se korijenski sustav dovoljno uspostavi, izdanak se može prenijeti u posudu.