Ako vam je kuhinja pretrpana neopranim suđem, a smeće nije izneseno danima, očito je da vam pospremanje nije jača strana.
Unatoč tome, psiholozi idu korak dalje zaključivanjem o aspektima vaše osobnosti iz poremećaja prisutnog u vašem domu.
Kada su smeće i otpad sakriveni, a dom izgleda uredan nakon prvog pregleda, vlasnik kuće često se nastoji povoljno predstaviti drugima, često navlačeći fasadu. Za te je osobe ključno održavanje pozitivne slike, čak i ako to zahtijeva prihvaćanje zabluda i iluzija.
2. Predmeti koji su polomljeni unutar kućanstva sugeriraju da pojedinac nije u stanju riješiti svoje probleme i umjesto toga čeka da drugi interveniraju. Tipično, ove osobe gledaju na život kroz “ružičaste naočale”, izbjegavaju pravljenje konkretnih planova i žive dan po dan, želeći da se na kraju sve riješi samo od sebe.
Neorganiziran radni stol često ukazuje na djetinjastost, ekscentrično ponašanje i prenapuhano samopouzdanje. Ipak, postoje prilike kada neuredan stol odražava kreativnost i njegovanje inventivnih vještina, pod uvjetom da pojedinac bez napora može pronaći potreban predmet usred kaosa.
Ako su i košara za rublje i kanta za smeće stalno pretrpani, to ukazuje na tendenciju odugovlačenja; drugim riječima, pojedinac preferira odgađanje zadataka.
5. Osjećaj praznine na ulazu u kuću—karakteriziran nedostatkom namještaja, posuđa i osobnih stvari—mogao bi sugerirati da vlasnik kuće posjeduje infantilnu prirodu i da mu je potrebna pomoć u uspostavljanju atmosfere dobrodošlice. Ovakvi pojedinci često vjeruju da je sreća nedostižna u samoći.
6. Kuhinja koja je zapuštena može ukazivati na stanje depresije. Općenito, pojedinci koji ne vole čišćenje ipak se trude održavati kuhinju urednom, uglavnom zbog higijenskih razloga. Oni koji imaju nizak nivo energije i motivacije često počnu zanemarivati svoj životni prostor, počevši od kuhinje – što dokazuju mrlje i prljavo posuđe nagomilano u sudoperu.
7. Zapuštena kupaonica može ukazivati na dugotrajni stres. Baš kao i kuhinja, kupaonica se obično održava u čistom stanju; ako padne u nered, to bi moglo sugerirati da je osoba neprestano užurbana, napeta i da doživljava stalni stres.
Pretjerani nered u domu može ukazivati na psihološko stanje poznato kao “pretjerano gomilanje nepotrebnih stvari”. Ovo ponašanje može biti povezano s opsesivno-kompulzivnim poremećajem, zbog čega je u takvim slučajevima neophodno potražiti savjet psihologa ili psihoterapeuta.
Suprotno tome, ekstremna usredotočenost na čistoću i odbojnost prema poremećaju također se mogu promatrati kao oblik opsesivno-kompulzivnog poremećaja. Imajte na umu da uklanjanjem nereda iz svog životnog prostora, poboljšavanjem njegovog uređenja i održavanjem urednog okoliša učinkovito pomažete sebi u raspršivanju negativnih misli.