Poznati narodni travar Momčilo Antonijević govorio je o zdravstvenim prednostima sremuša.
Dolazak ranog proljeća označava sezonu u kojoj se sremuš, izuzetno ljekovita i aromatična biljka, može otkriti kako u šumovitim predjelima tako i na gradskim tržnicama. Momčilo Antonijević, narodni travar, govorio je na RTS-u o pravilnoj upotrebi sremuša i njegovim potencijalnim prednostima za poboljšanje našeg zdravlja.
Sremuš, koji se obično naziva divlji češnjak ili medvjeđi luk, dobio je ime po narodnom vjerovanju da je to prva hrana koju medvjedi jedu nakon buđenja iz dugotrajnog zimskog sna. Ova ideja dodatno podupire ideju da životinje posjeduju urođeno razumijevanje onoga što je korisno za njihovo zdravlje, jer sremuš služi kao izvrsno sredstvo za detoksikaciju tijela od toksina koji su se nakupili tijekom zimske sezone.
Sremuš služi kao odličan biljni lijek za bakterijske i virusne infekcije. Ovaj prirodni antibiotik učinkovito uništava bakterije, gljivice i viruse kada se koristi u svježem obliku. List sremuša najoptimalnije je koristiti u salatama dok je svjež.
Osim svojih snažnih antiseptičkih i antimikrobnih svojstava, divlji češnjak služi za razrjeđivanje krvi, snižavanje razine kolesterola i snižavanje povišenog krvnog tlaka. Posebno se savjetuje osobama sa srčanim tegobama i onima koji pate od začepljenih krvnih žila.
Mjeseci ožujak i travanj predstavljaju optimalno razdoblje za berbu i konzumaciju divljeg češnjaka, jer je ovu biljku najbolje iskoristiti u svježem stanju; njegova ljekovita svojstva se smanjuju kada se suše. Osim toga, divlji češnjak se može pripremiti kao ljekovita tinktura, koja se posebno savjetuje osobama sa srčanim tegobama. Međutim, oni koji pate od čira na želucu trebali bi se suzdržati od korištenja ove biljke.
Kapi od divljeg češnjaka koriste se za pročišćavanje krvnih žila i za borbu protiv visokog kolesterola i hipertenzije, nudeći zaštitnu korist protiv srčanog i moždanog udara.
BONUS RECEPT:
Za ovaj recept nije potreban mikser: karamel kolač koji se može pripremiti za manje od 20 minuta i daje izniman okus.
Pećnica je nepotrebna zbog nepečenosti kore, a njena priprema je toliko jednostavna da nisu potrebni mikser, jaja ili brašno. Iako se sigurno mogu napraviti izmjene prema individualnim preferencijama, neporecivo je da će svaka varijanta ovog deserta sigurno osvojiti vaše srce.
POTREBNI SASTOJCI:
Potrebni sastojci za kore.
Dvjesto grama mljevenog keksa, pedeset grama otopljenog maslaca i petnaest grama kakaa.
u svrhu popunjavanja
Tri vrećice pudinga s okusom karamele.
Jedna litra mlijeka.
Pet žlica kukuruznog škroba.
jedna žlica ekstrakta vanilije
Što se tiče premaza:
Dvjesto grama mliječne čokolade, sedamdeset mililitara toplog mlijeka i dodatni kakao za ukras.
Koji je način njegove pripreme?
Ukoliko do sada niste kupili kekse, nastavite ih samljeti i pomiješati s kakaom u prahu. Otopite maslac, pa ga dobro umiješajte u smjesu. Sjedinjenu smjesu prebaciti u kalupe veličine 20 cm i oblikovati koru. Ako želite, stavite u hladnjak na otprilike deset minuta da se stegne.
Umiješajte puding u mlijeko, po želji dodajte vaniliju, a zatim dodajte kukuruzni škrob. Miješajte smjesu na laganoj vatri dok ne postane zgusnuta. Ostavite da se malo ohladi prije nego što ga prebacite u kalupe.
Ostavite proizvod da odstoji u hladnjaku otprilike dva sata.
Za pripremu preljeva pomiješajte čokoladu s mlijekom i zajedno ih otopite. Nakon što se otopi, prelijte smjesu preko kolača. Ostavite tortu da odstoji u hladnjaku još sat vremena kako bi se preljev dobro stvrdnuo. Prije posluživanja kolač pospite kakaom u prahu. Alternativno, ako želite, umjesto toga možete koristiti ribanu čokoladu kao preljev.