Dijeta s cimetom popularna je širom svijeta, uglavnom zato što je jednostavna i laka za korištenje.
Cimet je vrhunski, potpuno prirodan snabdjevač esencijalnim mineralima kao što su željezo, mangan, cink, bakar i kalcij. Njegova upotreba ne samo da jača imuni sistem već i pomaže u smanjenju nezdravog holesterola i masti u krvi.
Ovaj neobični začin naširoko se smatra sredstvom za mršavljenje zbog svoje jedinstvene sposobnosti da podiže tjelesnu temperaturu, čime potiče topljenje tvrdokornih masnih naslaga.
Dijeta s cimetom je relativno zahtjevan pristup jer ne zahtijeva pripremu specijaliziranih jela. Konkretno, režim uključuje ispijanje napitka s cimetom dva puta dnevno, što može dovesti do mogućeg gubitka težine do 5 funti sedmično. Osim toga, osim što ubrzava metabolizam, cimet ima i blagotvorno djelovanje na cjelokupno zdravlje tijela.
Da biste slijedili dijetu s cimetom, nezdravu hranu bogatu mastima i šećerom morate zamijeniti hranljivijim opcijama. Jedini uslov je da svako jutro nakon buđenja i svako veče pre spavanja popijete šolju nemasnog jogurta pomešanog sa kašičicom cimeta.
Ovo je slika menija za ova dva dana:
Za doručak, zdrave i zadovoljavajuće opcije mogu uključivati porciju jogurta s okusom cimeta i ukusnu kajganu napravljenu od cijelih jaja i tri bjelanjka. Na kraju obroka uživajte u parčetu tosta i tri divne kriške šunke.
Šaka badema čini mali, ali zadovoljavajući zalogaj.
Meni za ručak sadrži savršenu kombinaciju piletine, povrća i kvinoje.
Za brzi užinu možete se odlučiti za sezonsko voće ili grčki jogurt.
Za večeru uživajte u ukusnoj kombinaciji kremastog jogurta, cimeta, puno zobenih pahuljica i svježeg voća.
Za doručak možete birati između zdjelice običnih ovsenih pahuljica ili ukusne kombinacije zobenih pahuljica, meda i cimeta.
Za brzi užinu uživajte u šaci graham krekera posutih cimetom.
Za ručak uživajte u skromnoj porciji tjestenine sa kravljim sirom i salatom.
Za brzu, zdravu užinu, uživajte u porciji nemasnog jogurta posutog malo cimeta.
Za večeru vas očekuje ukusna pileća večera uz pirjano povrće i osvježavajuću salatu.
Preporučljivo je kloniti se konzumiranja prerađene hrane, a jednako je važno isključiti iz prehrane proizvode koji sadrže rafinirano brašno i šećer. Osim toga, preporučuje se ograničavanje unosa ugljikohidrata.
Za poboljšanje zdravlja preporučuje se lagana fizička aktivnost dva puta sedmično.