Mlijeko ima mnogo više koristi od obične hrane – obiluje esencijalnim vitaminima i mineralima, te je zbog toga široko korišteno u baštovanstvu kao đubrivo, pesticid i sredstvo za čišćenje. Evo nekoliko načina kako najbolje iskoristiti mlijeko u baštovanstvu.

Koristite ga kao đubrivo:

S obzirom na visok sadržaj kalcija, mlijeko je izvrsno prirodno gnojivo za biljke koje su sklonije truljenju, poput tikvica, paradajza i paprike. Preporučuje se upotreba hladnog punomasnog mlijeka jer je bogatije hranjivim tvarima. Za pripremu mliječnog đubriva, pomiješajte jednake dijelove mlijeka i vode, dobro protresite i koristite za zalijevanje biljaka. Također, mlijeko može poslužiti kao odlično folijarno gnojivo koje potiče rast većih listova i plodova.

Protiv štetnika:

Mlijeko se također može koristiti kao sprej protiv grinja, lisnih uši i drugih štetnika. Neki istraživači tvrde da ovi insekti ne mogu probaviti šećere prisutne u mlijeku, što ih ubija. Razblaženo punomasno mlijeko s vodom pokazuje se kao najefikasnije rješenje.

Protiv gljivica i plijesni:

Mlijeko može pomoći u prevenciji razvoja gljivica i plijesni na biljkama. Pripremite sprej s razrijeđenim mlijekom i poprskajte ga po listovima biljaka. Također, može se koristiti u borbi protiv biljnih bolesti.

Kvalitet tla:

Mlijeko može poboljšati kvalitetu tla tako da biljke apsorbiraju vitamine i minerale iz njega. Može se koristiti i kao sredstvo za sterilizaciju baštenskog alata – potopite alat u mlijeko radi sprečavanja rđe i sterilizacije.

Zaključak:

Važno je koristiti mlijeko kao prirodno sredstvo za održavanje vrta s oprezom i u pravilnim proporcijama kako biste izbjegli neželjene efekte. Redovita upotreba mlijeka može doprinijeti zdravom rastu biljaka i očuvanju vrta.

 

BONUS:

Ovu metodu pravljenja pite koristim skoro svaki dan od kako me je naučila 70 godišnja baka…

POTREBNI SASTOJCI:
2 šolje vode
2 jaja
1 žumance za mazanje
1 kašičica soli
5,5 kašičica brašna
125 grama kravljeg putera ili margarina
200 grama kravljeg sira

KAKO SE PRIPREMA?

Zamijesite tijesto
Pomiješajte vodu i jaja u činiji, pa postepeno dodajte prosijano brašno i sol. Mešajte dok se ne formira lepljivo testo. Mesite rukama dok testo ne postane glatko i da se više ne lepi za ruke ili činiju.

Testo podeliti na dva jednaka dela i svaki deo razvaljati u tanku koru. Po površini ravnomjerno premažite omekšali puter ili margarin i preklopite tijesto kao kovertu. Ponovite postupak savijanja, pazeći da puter između svakog pregiba nanesete maslacem, dok ne dobijete kompaktan pravougaonik. Ohladite testo u frižideru sat vremena.

Priprema punjenja
Testo razvaljajte u veliki pravougaonik i isecite na kvadrate. Izmrvite sir i stavite ga na sredinu svakog kvadrata.

Poravnajte sir sa kvadratom testa, čvrsto pritiskajući da zapečatite ivice. Pecivo stavite u pleh obložen papirom za pečenje.

peći
Umutite žumance i premažite svako pecivo da dobijete zlatnu boju. Pecite u prethodno zagrejanoj rerni na 200 stepeni 20-25 minuta ili dok ne porumene.

POSLUŽIVANJE:
Uživajte u slatkim pecivima toplim i pustite da neodoljiva aroma dotakne vaša čula. Uživajte u svakom hrskavom zalogaju sira uz svoje omiljeno piće.