Zamislite scenario u kojem se nađete u pećnici koja postepeno raste, bez načina da pobegnete. Toplotni udar nastaje kada telo izgubi sposobnost da održava pravilnu regulaciju temperature.

Leto, sunce i more… slikovit scenario, zar ne? Međutim, kako to često biva, postoje neke manje slikovite stvarnosti koje možda vrebaju u blizini. Na primer, sunčani i toplotni udar su dva stanja koja se često mešaju, i to je razumljivo – oba mogu pokvariti dan i dovesti do ozbiljnijih posledica. Ali da li su ove dve bolesti zaista identične? Što je još važnije, kako možemo da utvrdimo u kakvom se stanju nalazimo i koje mere možemo preduzeti da bismo se zaštitili?

Hajde da rasvetlimo ove dve „vruće“ teme. Opekotine od sunca, kao što se obično navodi, nastaju kada se neko previše izloži sunčevoj svetlosti, posebno kada je glava neadekvatno zaštićena. Na primer, kada se neko sunča na plaži bez šešira, nije neuobičajeno da doživi nemilosrdno zujanje u ušima i pulsirajuću glavobolju, slično osećaju bubnjeva koji se sviraju na glavi.

Ovo stanje prvenstveno ukazuje na sunčani udar. Simptomi mogu uključivati, ali nisu ograničeni na, glavobolju, mučninu, povraćanje, vrtoglavicu i povremeno groznicu. Čovek se može osećati slabo i bez energije, kao da ga udaraju mokrom čarapom. Takvo iskustvo je daleko od prijatnog.

Toplotni udar predstavlja znatno teže stanje. Zamislite da ste zarobljeni u rerni kojoj se temperatura postepeno povećava, bez načina za bekstvo. Ova pojava se javlja kada telo izgubi sposobnost da reguliše temperaturu. Obično nastaje u uslovima povišene temperature i visoke vlažnosti, posebno tokom fizičkog napora. Međutim, može se manifestovati i nakon dužeg izlaganja pregrejanom okruženju.

U ovom trenutku, telesna temperatura može porasti na opasno visoke nivoe, preko 40 stepeni Celzijusa. Koža može izgledati suva i crvena ili čak vlažna. Simptomi mogu uključivati ubrzan rad srca, ubrzano disanje, konfuziju i potencijalno gubitak svesti. Prema tome, ne treba ga shvatiti olako. Hitna medicinska intervencija je neophodna za toplotni udar, jer može biti fatalan.

Kako onda možemo razlikovati ta dva uslova? Primarna razlika leži u mehanizmu nastanka i ozbiljnosti simptoma. Opekotine od sunca prvenstveno su rezultat direktnog izlaganja sunčevoj svetlosti, a posebno utiču na glavu. Nasuprot tome, toplotni udar nastaje usled pregrevanja celog tela. Tipično, temperatura povezana sa sunčanim udarom nije tako povišena kao ona kod toplotnog udara, a simptomi povezani sa toplotnim udarom su generalno ozbiljniji i predstavljaju veći rizik.

Kako možemo da se zaštitimo? Opšte je poznato da je prevencija znatno jednostavnija od lečenja. Stoga je preporučljivo biti oprezan, kako intelektualno tako i praktično. U satima kada su sunčevi zraci najintenzivniji, tačnije između 10 i 16 časova, razumno je potražiti senku. Ako je potrebno da ostanete na otvorenom tokom ovog vremena, pobrinite se da imate šešir širokog oboda, naočare za sunce i laganu odeću svetlih boja. Pored toga, važno je zapamtiti da nanosite kremu za sunčanje sa visokim zaštitnim faktorom.

Potrošnja tečnosti je neophodna. Prihvatljive opcije uključuju vodu, limunadu i nezaslađene čajeve, između ostalog. Preporučljivo je da se klonite slatkih sokova i alkoholnih pića, jer oni mogu pogoršati dehidrataciju. U vezi s tim, na pamet mi pada izreka „čaša gore, čaša dole“; međutim, u vrućim uslovima, pametno je odustati od “gore” dela dok ne dođe veče i temperature se blago smanje.

Bavite se fizičkom aktivnošću tokom hladnijih delova dana. Neophodno je izbegavati preterano naprezanje i paziti na signale svog tela. Ako osetite slabost, vrtoglavicu ili mučninu, odmah potražite hlad i odvojite trenutak za odmor.

U slučaju da neko doživi sunčani ili toplotni udar, neophodna je hitna akcija. Ako sumnjate na sunčanicu, neophodno je potražiti utočište od sunca i ući u hladno okruženje. Iskoristite tuširanje ili nanesite hladne obloge na čelo, vrat i pazuhe da biste olakšali hlađenje. Neophodno je konzumirati dovoljno tečnosti. Ako se simptomi ne poboljšaju ili ako se pogoršaju, preporučljivo je konsultovati lekara.

U slučajevima toplotnog udara, hitna akcija je imperativ. Hitnu pomoć treba pozvati bez odlaganja. Dok se čeka njegov dolazak, neophodno je premestiti osobu u zasenjeni prostor, skinuti mu odeću i koristiti različite metode hlađenja kao što su hladne obloge, prskanje vodom ili upotreba ventilatora. Ako je osoba svesna, dajte joj male gutljaje hladne vode.

Neophodno je shvatiti da uživanje u letnjoj sezoni ne zahteva izdržavanje sunčanog ili toplotnog udara. Uz malo opreza, čovek može u potpunosti da ceni užitke toplog vremena bez brige. Želim vam sve najbolje, i neka ostanete hladni!