I muškarci i žene imaju bešiku i uretru; međutim, njihove anatomske strukture se razlikuju. Ova razlika objašnjava veću prevalenciju određenih bolesti kod žena u poređenju sa muškarcima.
Oba pola imaju bešiku i uretru; međutim, njihove anatomske strukture se razlikuju. Ova razlika doprinosi učestalosti određenih bolesti među ženama u odnosu na muškarce. Na primer, uretra kod žena je kraća od one kod muškaraca i nalazi se u blizini vagine i anusa, u kojima se često nalaze bakterije. Shodno tome, infekcije urinarnog trakta, uključujući cistitis (infekcija bešike) i uretritis (infekcija uretre), češće se javljaju kod žena. Štaviše, starije žene mogu imati problema sa uriniranjem kao što je inkontinencija. Inkontinencija nastaje kada mišići dna karlice, koji pružaju podršku bešici i drugim unutrašnjim organima, oslabe, što rezultira spuštanjem ovih organa.
**Indikacije i manifestacije**
* Stalna nelagodnost tokom mokrenja koja se često ponavlja.
* Povećana učestalost mokrenja.
Ponekad, iritacija i upala uretre mogu trajati nekoliko nedelja ili čak meseci. Kod određenih žena, mikrobiološko testiranje može da identifikuje prisustvo bakterija. U slučajevima hroničnog uretritisa, obolela osoba doživljava čestu potrebu za pražnjenjem bešike, praćenu značajnom nelagodnošću tokom mokrenja. Produženo lečenje hronično zapaljene uretre može dovesti do sužavanja njenog lumena.
**Dijagnoza**
Trigonitis se odnosi na upalu koja se proteže na donji deo bešike. Dijagnoza se postavlja umećanjem endoskopskog instrumenta preko uretre u bešiku.
**Lečenje**
Pacijentima koji pokazuju znake infekcije mogu se dati antibiotici ili sulfopreparati. U slučajevima kada je lumen uretre sužen, sprovodi se dilatacija.