Limunada, uobičajeni sastojak koji mnoge domaćice koriste za izradu sokova, posebno je učinkovita za uklanjanje kamenca i hrđe.

Uobičajeno je da se ostaci zaglave na dnu štednjaka, što otežava čišćenje običnim deterdžentom.

Dakle, počnite s dodavanjem 1 litre hladne vode u kuhalo za vodu i zagrijavajte je dok ne zavrije, a zatim u vruću vodu stavite 2 vrećice limunske trave.

Ostavite vodu da se potpuno ohladi miješajući je i ostavite da odstoji otprilike jedan sat. Nakon što to vrijeme prođe, izlijte vodu i isperite kuhalo za vodu.

STROJNO ČIŠĆENJE ZA POSUĐE I POLŠANJE POSUĐA Za čišćenje stroja jednostavno dodajte vrećicu limunovog soka u odjeljak za tablete i pokrenite stroj na redovnom ciklusu pranja posuđa. Iznenadit ćete se koliko posuđe postaje pjenušavo i kako se stroj temeljito čisti.

ČIŠĆENJE SUDOPERA Kako biste postigli svjetlucavi sudoper, slijedite ove korake: najprije pospite sodu bikarbonu po sudoperu, zatim na vrh izlijte jednu vrećicu limunovog soka i na nju iscijedite pola limuna. Ostavite da odstoji nekoliko minuta prije nježnog ribanja spužvom. Na kraju ga isperite vodom.

 

 

BONUS:

OVIM ULJEM ĆETE IZBACITI PARAZITE IZ CREVA, OJAČATI SRCE, IZLEČITI MOKRAĆNE KANALE

Sve više prepoznato zbog svojih značajnih prehrambenih prednosti, bučino ulje postaje neophodno za zdrav način života. Ovo se ulje može pohvaliti sastavom u kojem nezasićene masne kiseline čine više od 60%, zajedno s bogatstvom vitamina A, E, C i K.

Dodatno, osigurava vitamine B skupine, omega 6 i 9 masne kiseline i esencijalne minerale uključujući fosfor, kalcij, magnezij i kalij, kao i elemente u tragovima poput željeza, cinka i mangana. Takav izvanredan nutritivni profil čini bučino ulje vrlo korisnim za ljudsko zdravlje i čini ga vrijednim kako u kuhanju tako iu kozmetičkoj primjeni.

Terapeutska primjena bučinog ulja proizlazi iz njegovih brojnih zdravstvenih prednosti. Optimalni rezultati se uočavaju u odnosu na sljedeće zdravstvene probleme:

Upravljanje povećanom prostatom: Dosljedna konzumacija bučinog ulja pomaže u ublažavanju simptoma povezanih s benignom hiperplazijom prostate. Komponenta delta 7-sterol ima ulogu u inhibiciji hormona dihidrotestosterona, koji doprinosi povećanju prostate.

Liječenje infekcija mokraćnog sustava: zahvaljujući svojim antibakterijskim svojstvima, bučino ulje pokazalo se učinkovitim u borbi protiv infekcija mokraćnog sustava kod muškaraca i žena.
Poboljšanje kvalitete sperme: Ulje poboljšava i količinu i kvalitetu sperme, potencijalno pomažući kod problema povezanih s plodnošću.

Kontrola kolesterola: Bučino ulje sadrži omega masne kiseline koje pomažu u snižavanju razine štetnog kolesterola, potencijalno smanjujući vjerojatnost kardiovaskularnih bolesti. Potpora probavnom sustavu: Pomaže u rješavanju sindroma iritabilnog crijeva i borbi protiv crijevnih parazita, promičući tako cjelokupno zdravlje probavnog trakta.

Promicanje zdravlja bubrega: redovita konzumacija bučinog ulja može podržati pravilan rad bubrega. Jačanje imunološkog sustava: vitamini i minerali koji se nalaze u bučinom ulju doprinose jačanju imunološkog sustava, čime se poboljšava otpornost na bolesti.

Poboljšanje raspoloženja i vida: Hranjive tvari poput vitamina A pozitivno utječu na vid i doprinose poboljšanju raspoloženja. Rješavanje problema s kožom: korištenje bučinog ulja može pomoći u zacjeljivanju opeklina, liječenju različitih stanja kože, a također je korisno za poboljšanje tena.

Borba protiv ćelavosti: Ulje sjemenki bundeve može biti učinkovito u borbi protiv gubitka kose zbog svoje sposobnosti da suzbija hormon dihidrotestosteron. Za najbolje rezultate preporučuje se uzimanje bučinog ulja u trajanju od tri mjeseca kako je navedeno u nastavku:

Doziranje: Konzumirajte 2 žlice ulja dva puta dnevno, jednom ujutro za vrijeme doručka i ponovo navečer uz večeru. Trajanje terapije: važno je održavati terapiju najmanje 6 mjeseci, čak i ako simptomi nestanu unutar prvih tjedana.
Važno: Osobe s benignom hiperplazijom prostate trebaju potražiti savjet liječnika prije početka liječenja bučinim uljem.

Za opće zdravlje savjetuje se svakodnevna konzumacija:

Doziranje: Uzmite 2 žlice dnevno, jednu za doručak, a drugu za večeru. Kako bi se održala kvaliteta, bučino ulje mora se čuvati na hladnom i tamnom mjestu u dobro zatvorenim bocama. Nakon otvaranja, preporučljivo je ohladiti ulje za optimalno skladištenje.

U kozmetici se sve više koristi bučino ulje, osobito u formulacijama za njegu kože. Njegova učinkovitost u borbi protiv akni može se pripisati njegovim protuupalnim svojstvima. Osim toga, sposobnost bučinog ulja da inhibira hormon dihidrotestosteron čini ga korisnim u prevenciji ćelavosti.

U kulinarstvu bučino ulje služi kao preljev za salate i ugrađuje se u razna kuhana jela od povrća, riže, gljiva, tijesta i mesa. Osim toga, može se mazati na kruh kao alternativa maslacu ili margarinu. Bučino ulje koristi se iu pekarskoj industriji, gdje se koristi u pripremi kolača i kolača.

Zbog svojih bogatih nutritivnih svojstava i raznovrsne primjene, bučino se ulje pokazalo iznimno vrijednim. Bilo da se koristi u terapijske svrhe, kao preventivna mjera ili za njegu kože, ovo ulje može uvelike poboljšati vaše zdravlje i ukupnu kvalitetu života. Uključivanjem bučinog ulja u svoju dnevnu rutinu i prehranu, možete iskoristiti njegove brojne zdravstvene prednosti.