Ljubitelji lješnjaka pronaći će veliko zadovoljstvo u okusu ovih nepečenih sitnih kolačića. Njihova je priprema iznimno jednostavna, a imaju estetsku privlačnost koja je istovremeno lijepa i dekorativna.
Ovi kolačići posebno su prikladni za svečane događaje jer se mogu napraviti nekoliko dana unaprijed.
POTREBNI SU SLEDEĆI SASTOJCI:
200 grama šećera pomiješa se s 2 decilitra vode.
150 grama margarina
100 grama čokolade
150 grama sitno mljevenih prženih lješnjaka
250 grama mljevenog keksa
mljeveni lješnjaci, Nutella
KAKO PRIPREMITI LEŠNIK GNIJEZDA
U loncu pomiješajte vodu, šećer, margarin i čokoladu pa zagrijavajte na laganoj vatri dok smjesa ne zavrije. Kad zavrije, maknite lonac s vatre i umiješajte kekse i lješnjake. Nakon što ostavite smjesu da se ohladi, mokrim rukama je oblikujte u kuglice, uvaljajte svaku u mljevene lješnjake prije nego što napravite udubljenje palcem.
Zatim špricu za ukrašavanje napunite Nutellom i njome ispunite udubljenja u kuglicama. Za optimalne rezultate stavite gnijezda u hladnjak da se temeljito ohlade, idealno preko noći.
Da biste ubrzali proces pripreme, nakon što se smjesa za gnijezda ohladi i počne stvrdnjavati, možete je staviti u zamrzivač; to će olakšati stvaranje kuglica nakon uklanjanja. Alternativno, imate mogućnost pripremiti smjesu nekoliko sati unaprijed, pohraniti je u hladnjak i oblikovati gnijezda kasnije.
NAČIN POSLUŽIVANJA:
Gnijezda pokazuju veću ljepotu kada se pripreme nekoliko dana unaprijed, dopuštajući im da se dobro osuše i stvrdnu. Stoga, nemojte se iznenaditi ako tijekom procesa oblikovanja izgledaju mekani; nakon što se stvrdnu, smjesa se učinkovito stvrdne.
Navečer sam ih pripremila i sutradan napunila Nutellom. Ovaj recept daje otprilike 60 većih gnijezda lješnjaka, a svako se može usporediti veličinom s orahom u ljusci. Varijacija s niskim udjelom masnoće također se može postići korištenjem čokolade s niskim udjelom masnoće i za smjesu i za punjenje.
Napomena:
Ako se Nutella teško izbaci iz štrcaljke, možete je lagano zagrijati u mikrovalnoj pećnici ili na pari kratko vrijeme, pazeći da ostane dovoljno gusta i ne previše tekuća.
BONUS RECEPT:
Mini štrudlice punjene pekmezom od šljiva: pripremljene za samo 20 minuta!
Ove savije radim od marmelade od marelice, šljive i smokve; ali moram priznati da je sorta šljiva meni osobno najdraža.
Ta sklonost vjerojatno potječe iz mojih sjećanja na djetinjstvo, posebice na trenutke promatranja moje majke kako priprema savijaču od šljiva. Prepoznatljiv okus kolaču daje ljuta esencija pekmeza od šljiva.
Potrebni sastojci za ovaj recept su sljedeći: 200 grama maslaca, 150 grama šećera u prahu, 2 žlice jabučnog octa, 9 žlica hladne vode, 550 grama brašna, 1 žličica sode bikarbone i 1 vrećica vanilije. šećer.
Kako se pripremaju savijače punjene šljivama?
U zdjeli pomiješajte maslac i šećer u prahu te zatim tucite smjesu dok ne postane pjenasta. Zatim u smjesu umiješajte ocat, hladnu vodu, sodu bikarbonu i brašno. Dobiveno tijesto zamijesite i ostavite sat vremena da se ohladi.
Nakon što se tijesto odmorilo, potrebno ga je podijeliti na dva dijela. Svaki dio se zatim mora oblikovati u valjak, jer je bitno da list tijesta bude četvrtast, a ne okrugao tijekom procesa valjanja.
Oba dijela tijesta oblikujte u pravokutni lim dimenzija 21 x 30 cm. Nakon toga svaki razvaljani komad tijesta podijelite po dužini na tri jednaka dijela. Kako biste osigurali da rubovi ostanu ravni tijekom procesa valjanja, upotrijebite ravnalo.
Ravnomjerno rasporedite marmeladu po svakom dijelu i zatim preklopite. Preklopljeno tijesto podijelite na pet dijelova.
Stavite uvijače u pleh koji ste prethodno obložili papirom. Pecite uvijače na temperaturi od 170 stupnjeva u trajanju od 20 minuta. Kad su pečene, krafne posuti mješavinom šećera u prahu i vanilin šećera.