Trenutačni vremenski uvjeti stvorili su idealno okruženje za razmnožavanje i virusa i bakterija. U Srbiji su zdravstvene ustanove preplavljene oboljelima od upale pluća, a nepovoljne vremenske prilike dodatno pospješuju širenje ove bolesti.
Tijekom večeri 1. srpnja i ranog jutra 2. srpnja Srbiju je pogodilo snažno nevrijeme. Ovaj nagli pad temperature, popraćen olujnim vjetrovima i intenzivnom kišom, utjecao je i na osobe s već postojećim zdravstvenim problemima i na one koji su općenito dobrog zdravlja.
Kao posljedica pada temperature od 15 Celzijevih stupnjeva, kao i promjena atmosferskog tlaka i oslobađanja magnetske energije, pojedinci mogu osjetiti nelagodu u mišićima, napetost i osjećaj nemira. Doktorica Biserka Obradović upozorava na te moguće posljedice.
Prema Obradovićevim riječima, kada je riječ o pojedincima koji su dobrog zdravlja, bolovi u mišićima i nervoza nisu rijetki. Međutim, oni koji imaju problema sa sinusima također mogu doživjeti posebno intenzivnu glavobolju. Nagli pad tlaka zraka uzrokuje povećanje tlaka u sinusnoj šupljini, što dovodi do neizbježnih posljedica.
Nadalje, kombinacija visoke vlažnosti i brze promjene vremenskih uvjeta stvara savršeno okruženje za toplinski udar, jer tijelo nema dovoljno vremena za aklimatizaciju. Osim toga, pojedinci koji su osjetljivi na vremenske promjene, poznati kao meteoropati, doživljavaju smanjenje razine endorfina tijekom ovih uvjeta, što dovodi do povećanog nezadovoljstva i pogoršanog raspoloženja. U konačnici, ovi vremenski uvjeti su nepovoljni za sve uključene, rekao je Obradović u razgovoru za Nova.rs.
S obzirom na nadolazeći povratak visokih temperatura od vikenda i kasniji prijelaz iz hladnog u toplo vrijeme, upozorila je da ovo razdoblje predstavlja potencijalni rizik za srčane probleme.
Dodala je da će, na temelju informacija Svjetske zdravstvene organizacije, doći do nevjerojatnih gubitaka od 18 milijuna života kada se visoke temperature ponovno pojave. Među raznim zdravstvenim rizicima najzastupljeniji su srčani udari.
Dodatno, pojava visokih temperatura dovodi do prekomjernog gubitka vode i posljedične dehidracije, što naglašava važnost brige o sebi i pridržavanja svih potrebnih terapija.
Osim toga, upozorila je da ovakvo vrijeme stvara optimalne uvjete za razvoj ne samo virusa, već i bakterija, zbog čega su klinike preplavljene pacijentima koji boluju od upale pluća.
Obradović je istaknuo značaj tjelesne aktivnosti, a istaknuo simptome kod onih koji dolaze s dugotrajnim kašljem, nelagodom u prsima i povišenom tjelesnom temperaturom. Ovi pojedinci pronalaze predah u klimatiziranim sobama postavljenim na hladnih 17 stupnjeva, čak i dok vanjska temperatura prelazi preko 35 stupnjeva Celzija.
S obzirom na raširenost bakterijskih infekcija, ključan je oprez na bazenima, tuširanje prije ulaska i nakon izlaska iz bazena, kao i presvlačenje kupaćih kostima.