Brojni renomirani pjevači i bendovi potekli su s Balkana, a neki od njih uživaju u izuzetno dugim karijerama. Njihove pjesme stekle su status antologijskih hitova, poznatih nam i bez čestog slušanja. Danas istražujemo izgled jedne od najslavnijih pjevačica s prostora Jugoslavije.
Vlado Kalember, cijenjeni hrvatski pjevač, svoj je glazbeni put započeo s renomiranim ansamblom Srebrna krila. Kroz druženje sa Srebrnim krilom Vlado je postigao značajan uspjeh koji je prešao i okvire bivše Jugoslavije.
26. travnja 1953. rođen je Vlado Kalember, zapaženi domaći umjetnik i zanosna ličnost s prostora bivše Jugoslavije, koji je 1978. godine osnovao rock sastav Srebrna krila. Uz Izoldu Barudžiju, predstavljao je Jugoslaviju na Eurosongu 1984. s pjesmom Ćao amore. Dvije godine kasnije napušta Srebrna krila i nastavlja solo karijeru.
Nakon toga postaje član grupe 4 Asa uz Juricu Pađena, Rajka Dujmića i Alena Islamovića. 2012. ponovno se pridružio Srebrnom krilu. Rođen u Strumici, Sjeverna Makedonija, bio je potomak vojnog vojnika. Njegov otac Mićo porijeklom je iz Oravca kod Korenice, a majka Julka iz Liča. Kad je imao samo dva mjeseca, s roditeljima i starijom sestrom Mijom preselio se u Zagreb.
Odrastao je u Zagrebu, gdje se školovao i napravio značajne životne odluke. Otac mu je kupio prvu gitaru, dok mu je djed s majčine strane poklonio početni zvučnik. U braku je s violončelisticom Anom Rucner, a imaju i sina Dariana.
U Bugarskoj su ih od milja zvali “Beatlesi”. Iako detalji o njegovom obrazovanju ostaju nejasni, on se posvetio dvjema primarnim strastima: glazbi i slikanju, da bi naposljetku nastavio formalno podučavati obje discipline. Vlad Kalembo, suštinski predstavnik mladenačkog šarma iz Jugoslavije, prikupio je odane sljedbenike.
Smatran jednim od najistaknutijih zavodnika u glazbenoj industriji, njegova enigmatična i podcijenjena prisutnost poslužila je za povećanje njegove privlačnosti i slave. Izvodio je najveće hitove tog doba s nevjerojatnom vještinom, pokazujući svoje izvanredne vokalne sposobnosti, impresivnu gitarističku vještinu i očaravajuće melodije.
Osvrćući se na svoj put, slabo se sjeća trenutka kada je pozvan da se fotografira sa Željkom Bebekom. Iako njegov entuzijazam prema glazbi opstaje, povremeno hirovito razmišlja o mogućnosti da se upusti u karijeru liječnika ili inženjera, pripisujući ovo bezbrižno razmišljanje Željku Bebeku.
Godine 1978. osnovao je renomiranu pop grupu Srebrna krila, gdje je bio i glavni vokal i basist. Godine 1984. sudjelovao je na Eurosongu gdje je nastupio u duetu s Izoldom Barudžijom. Njihova izvedba pjesme “Ciao, amore” osigurala je 18. mjesto s ukupno 26 bodova.
Nakon odlaska iz grupe nastavio je solo karijeru. Bio je član ansambla 4 Asa u kojem su nastupili Jurica Pađen (“Aerodrom” i “Azra”), Rajko Dujmić (“Novi fosili”) i Alen Islamović (“Bijelo dugme” i “Divlje jagode”). Neke od njegovih najpoznatijih pjesama su “Vino na usnama”, “Evo noći evo ludila”, “Suzana” i “Neka živi ljubav”. 2012. godine se vraća u Srebrna Krila.
Na prijelomnom trenutku svog profesionalnog puta naišao je na značajno raskrižje koje se poklopilo s pokretanjem Bebekove “Dugme”, projekta koji je zaokupio njegovo zanimanje. U retrospektivi, Kalber je priznao svoj osjećaj nedostatnosti u odnosu na ostvarivanje prestižne karijere, što ga je navelo da ponovno procijeni svoje poglede na poštovanje povezano s glazbenim pozivom. Unatoč udaljenosti, Ana i Vlado održavaju čvrstu i skladnu vezu.
Njihova poslovna suradnja je uzorna, a sina dosljedno nastoje uključiti u sve aspekte svojih života. Zajedno se često uključuju u aktivnosti koje ističu njihovu postojanu podršku jedno drugome.
Vlado je stekao reputaciju neukrotivog romantičara koji je svojoj bivšoj supruzi organizirao romantične izlete i nakon raspada braka. Nadalje, priznaje mu se njegova predanost kao otac, posvećujući značajno vrijeme svom sinu i pokazujući istinsku brigu za njegovu dobrobit.