Proljeće označava buđenje prirode i početak vrtlarske sezone. Ovo razdoblje posebno osjete vrtlari i cvjećari, jer za njih podrazumijeva znatnu količinu posla.
Gredice su iskopane, zemlja je pripremljena za uzgoj usjeva, a stigla je i sezona proljetne rezidbe raznih biljaka, poput ruža. Portal lyubimaya otkrio je način rezidbe ovog cvijeća tijekom proljeća.

Zbog proljetnog šišanja spremni su za obilan procvat. Pružit ćemo smjernice kako to učinkovito postići.
U početku se obrezivanjem potiče cvjetanje; međutim, mraz koji se dogodi u tom razdoblju može naškoditi grmlju. Stoga je preporučljivo suzdržati se od žurbe s postupkom rezidbe i započeti tek kada pupoljci počnu bubriti, dosegnuvši veličinu od otprilike 0,5 do 0,8 cm.

Nakon obrezivanja, grmlje se gnoji, a područja na kojima su napravljeni rezovi tretiraju se vrtnim lakom. Dodatno, treba primijeniti 1% otopinu bakrenog sulfata kao sprej.
Orezivanje ruža u proljeće je ključno, jer ne samo da potiče zdrav rast, već i pomaže u oblikovanju grma ako je doživio značajan rast.

Osim toga, moguće je podrezati male izdanke kako bi se postigle izdužene stabljike s pojedinačnim pupoljcima. Ako se na grmu preferira obilje cvijeća, uključujući manje sorte, potrebno je poduzeti minimalno obrezivanje.
Orezivanje ruža služi za borbu protiv starenja grma i uključuje uklanjanje ostarjelih grana.

Vrijeme za obrezivanje ruža: Ovaj postupak treba zakazati nakon što prestanu jutarnji mrazevi. Preporučljivo je izvršiti ovaj zadatak prije bubrenja i cvjetanja pupova.
U početku se provodi preliminarna procjena. Neophodno je zapamtiti da orezujete grane koje se protežu unutar grma jer to poboljšava cirkulaciju zraka.

Grane koje su smrznute također treba orezati od živog drva. Važno je biti suzdržan i izbjegavati pretjerano rezanje grmlja.
Biljka mora zadržati značajan dio svoje zelene tvari, dok korijenje treba imati dovoljno snage i hranjivih tvari za adekvatno održavanje nadzemnog dijela.

Gnojidba ruža počinje u proljeće, točnije krajem ožujka i tijekom travnja. Tijekom tog razdoblja uklanjamo zaštitne humke i izvodimo početnu rezidbu kako bismo pospješili cvjetanje biljaka.
Tijekom proljetne sezone koristi se mineralno gnojivo bogato dušikom.

Nanosimo ga na ruže zalijevanjem ili raspršivanjem oko biljaka. Ovo hranjenje potiče rast grmlja.
Korištenje amonijevog nitrata također je korisno. Gnojivo se primjenjuje u neotopljenom stanju, nakon odgovarajućeg zalijevanja.

Preporučljivo je izdvojiti približno 20 grama proizvoda za svaku ružu. Alternativno, možete razmotriti korištenje prirodnog gnojiva kao zamjene.
Na primjer, iskusni vrtlari koriste divlji kupus s malim cvjetovima, koji se pomiješa s vodom u jednakim omjerima prije nego što se unese u tlo uz biljke ruža.

Neki pojedinci koriste ptičji izmet; usprkos tome, preporučljivo je da koncentracija ostane na nižoj razini.
Posljedično, pomiješajte tri dijela vode s jednim dijelom balege. Primjena gnojiva provodi se na sličan način kao kod divlje trave.
U mjesecu svibnju postat će izvedivo dodavanje superfosfata ružama. Za primjenu gnojiva potrebno je otopiti deset grama u kanti vode, nakon čega se mješavinom mogu zalijevati ruže.
Primjena hranjiva za uzgoj banana.

Potrebna je samo kora od banane – dapače, dobro ste protumačili. Kora sadrži veću koncentraciju kalija i magnezija od samog voća.
Dva minerala neophodna za uzgoj ruža jasno su naznačena u sadržaju komercijalnih gnojiva za ruže. Priloženi zaštitni pokrov omogućuje ružama da cvjetaju ranije i dulje, osiguravajući njihovu vitalnost tijekom cijele sezone.

Koji je postupak za izvršavanje ovog zadatka? Najprije sakupite kore od konzumiranog voća kako bi se osušile.
Ostavite ga da se prirodno osuši na zraku na radijatoru prije nego što ga fino sameljete. Nakon toga ga zakopajte u tlo blizu korijena.
Vizualno izmjerite količinu. Ova tehnika je korisna ne samo pri uvođenju novih biljaka, već također pomaže u njihovom uspostavljanju, čime im daje potrebnu snagu da napreduju.

Ako ne želite sušiti koru, alternativna metoda uključuje zakopavanje svježih komada kore u blizini ruža i rajčica. Ovaj pristup daje slične rezultate.
Nema lisnih uši koje treba uočiti, jer ove štetočine odbija miris raspadajuće kore banane.

Za odvraćanje lisnih uši dovoljno je staviti svježu koru ispod biljaka, blizu korijena, i ostaviti da ostane na mjestu. Ova radnja značajno komplicira postojanje lisnih uši.
Tekuće gnojivo se može proizvesti i od kore banane. Da biste napravili ovu otopinu, jednostavno stavite jednu koru u otprilike jednu litru vode i ostavite da stoji jedan do dva dana. Ovom mješavinom se potom mogu hraniti sobne biljke, kao i razno cvijeće u vrtu.

U slučaju najezde lisnih uši, preporučljivo je biljke primijeniti ovom otopinom. Dodatno, gnojivo za ruže može se pripremiti pomoću gnojiva od koprive.
Kopriva je klasificirana kao korov, poznat po svojoj sposobnosti da potiče rast biljaka, što se pripisuje značajnom sadržaju dušika.

Posljedično, korištenje gnojiva od koprive za ruže vrlo je korisno u poboljšanju kvalitete tla tijekom proljetne sezone. Za pripremu hranjivo bogate gnojnice za prihranjivanje ruža potrebno je jedan kilogram svježih kopriva pomiješati s deset litara vode.

Odrezane korove prebacite u posudu i potopite ih u vodu. Zatvorite spremnik i ostavite da fermentira u tamnom okruženju otprilike dva tjedna.
Pripremite gnojivo tako da ga svakodnevno miješate. Nakon tog vremena smjesu razrijedite vodom u omjeru 1:10 i domaće gnojivo od koprive bit će spremno za upotrebu.
Nanesite ovo gnojivo na biljke i ono će pospješiti njihov zdrav rast i cvjetanje.

Gnojivo dobiveno od taloga kave korisno je za ruže zbog visokog udjela dušika koji ta talog posjeduje, hranjivog sastojka koji ruže uspijevaju. Posljedično, korištenje taloga kave kao gnojiva poboljšat će izgled biljke i potaknuti njezin rast i cvjetanje.
Talog kave može se unijeti izravno u tlo ili koristiti u pripremi mješavine za posude.

Domaće gnojivo za ruže možete pripremiti tako da talog kave pomiješate s jednom litrom vode. Ovom mješavinom treba zalijevati ove grmove ili drugo cvijeće koje uspijeva u kiselim uvjetima.
Ruže će na taj način dugo krasiti vaš vrt.

Korištenjem domaćih, prirodnih gnojiva poboljšat ćete ljepotu i dugovječnost cvijeća. Nadalje, grmovi će pokazati povećanu otpornost na mraz, sušu i štetnike.