Nelagodnost, grčevi ili osećaj stezanja u potkolenicama i listovima često signaliziraju umor, dehidrataciju ili nedostatak esencijalnih minerala. Bez obzira na to, ako ovi simptomi traju ili se intenziviraju, oni mogu ukazivati na značajnije probleme u vezi sa krvnim sudovima, kao što su sužavanje ili opstrukcija arterija u nogama. Ako se ne identifikuje i ne reši na vreme, ovo stanje može dovesti do ozbiljnih komplikacija.
**Kako se može identifikovati problem u vezi sa krvnim sudovima?**
Dr Dragica Stepić, specijalista opšte hirurgije, naglašava da mesto bola može da sugeriše određeni arterijski problem. Na primer:
Bol u listovima može ukazivati na probleme u arterijama butine. Pored toga, nelagodnost ili stezanje u butinama mogu biti povezani sa sužavanjem arterija koje se nalaze u preponama, karlici ili čak u predelu stomaka.
Uočeni simptomi potiču od smanjene cirkulacije krvi unutar arterija, što ukazuje na to da tkiva nogu ne dobijaju dovoljno kiseonika i hranljivih materija. Ako se ovaj problem ne identifikuje blagovremeno, može dovesti do ozbiljnih posledica, kao što su nekroza tkiva i gangrena.
**Dijagnostika: Koje metode se koriste za identifikaciju problema?**
Nakon ispoljavanja simptoma, ključno je da se podvrgne medicinskoj proceni što je pre moguće. Lekari koriste sledeće tehnike za procenu statusa krvnih sudova:
✔ Otkrivanje pulsa na nogama – slab ili neotkriven puls može ukazivati na probleme u vezi sa cirkulacijom.
✔ Kolor dopler ultrazvuk – Ovaj pregled procenjuje krvni pritisak u rukama i nogama kako bi se procenila otvorenost arterija.
✔ Angiografija, koja uključuje upotrebu kontrasta za vizualizaciju krvnih sudova, nudi tačnu procenu obima arterijskog suženja ili opstrukcije.
**Potencijalni tretmani: u rasponu od kretanja do hirurške intervencije**
U zavisnosti od težine stanja, opcije lečenja mogu da obuhvataju:
*Manji problemi:* Lekovi dizajnirani da poboljšaju cirkulaciju, minimiziraju stvaranje krvnih ugrušaka i redovno hodanje – uprkos potencijalnoj nelagodnosti – olakšavaju razvoj alternativnih puteva krvotoka.
U slučajevima značajnijeg suženja arterija, mogu se primeniti procedure kao što su postavljanje stenta ili hirurški bajpas da bi se obnovila normalna cirkulacija krvi.
**Kako se mogu izbeći problemi u vezi sa arterijama?**
✔ Prestanite sa pušenjem – Pušenje ubrzava napredovanje ateroskleroze i povećava verovatnoću začepljenja arterija.
✔ Pridržavajte se hranljive dijete – Smanjite potrošnju zasićenih masti uz povećanje unosa hrane bogate vlaknima i antioksidansima.
✔ Bavite se redovnom fizičkom aktivnošću – Aktivnosti kao što su hodanje, plivanje i nežne vežbe promovišu zdravu cirkulaciju.
✔ Upravljajte hroničnim stanjima – Dijabetes i hipertenzija značajno povećavaju verovatnoću komplikacija povezanih sa krvnim sudovima.
**Zaključak: Kada treba konsultovati lekara?**
Ako osetite ponavljajuće bolove, grčeve, hladne ekstremitete ili probleme u pokretu, neophodno je da ne zanemarite ove simptome. Pravovremena dijagnoza i odgovarajući tretman mogu sprečiti ozbiljne posledice i zaštititi zdravlje vaših nogu i kardiovaskularnog sistema.
Nemojte odlagati dok nelagodnost ne eskalira u značajno pitanje; dobrobit vaših stopala zavisi od vaših brzih izbora.