Bijele zavjese donose osjećaj svjetline i svježine u sobu. Ipak, kako vrijeme prolazi, mogu postati požutjele i sive zbog prašine, sunčeve svjetlosti i dima. Dok kemijska izbjeljivača mogu vratiti njihovu bjelinu, ona također oštećuju tkaninu i negativno utječu na okoliš.
Srećom, postoji nekoliko učinkovitih i ekološki prihvatljivih tehnika za izbjeljivanje zavjesa kod kuće sa svakodnevnim kućanskim predmetima. Ovaj članak će podijeliti savjete i metode za izbjeljivanje zavjesa bez upotrebe kemikalija.
Otkrit ćete postupak pranja u perilici rublja, namakanja u otopini za izbjeljivanje i rješavanja mrlja. Dodatno, saznat ćete kako izbjeći žućenje zavjesa i zadržati njihovu bjelinu dulje vrijeme.
Tehnika izbjeljivanja koju su poznavale naše bake prilično je jednostavna. Za natapanje zavjesa potrebna su vam samo ova dva kućna rješenja prema navedenom redoslijedu.
Započnite s temeljitim brisanjem prašine sa zavjesa, zatim ih uronite u toplu vodu na 10 minuta kako biste uklonili svu prašinu.
Zatim ih operite čistom vodom. Napravite smjesu s vrućom vodom i dodajte joj 6 žlica soli.
Potopite zavjesu u to još jednom u trajanju od 10 minuta.
Operite čistom vodom. Zatim u vruću vodu umiješajte 2 žlice octa.
Uronite zavjese u ovu otopinu dodatnih 10 minuta. Kada to učinite, stavite zavjese u perilicu rublja, objesite ih i ostavite da se osuše.
SAVJET:
Sol se može koristiti za izbjeljivanje različitih tekstila, poput posteljine ili donjeg rublja. Ovo je prastara tehnika koju su dobro poznavale i učinkovito koristile naše bake.
Sve što je potrebno je produljiti razdoblje namakanja i dodati veliku količinu soli.
Nakon pranja, rublje će blistati od čistoće! Sposobnost izbjeljivanja sode bikarbone.
Započnite punjenjem kade ili velikog sudopera toplom vodom, pridržavajući se smjernica navedenih na naljepnici za održavanje zavjesa. Dodajte ½ šalice sode bikarbone i dobro miješajte dok se potpuno ne otopi. Ostavite zavjese da se natapaju u ovoj otopini 2-4 sata, prilagođavajući ih ovisno o tome koliko sive izgledaju. Ako zavjese pokazuju izraženiju žutu nijansu, također je opcija da ih potopite preko noći.
Za dodatni sjaj koristite ocat. Ponovite postupak opisan u koraku 1, ali zamijenite sodu bikarbonu u vrućoj vodi 1 šalicom bijelog octa. Ocat djeluje kao prirodni omekšivač tkanine i pomaže u uklanjanju mineralnih naslaga iz tvrde vode koje mogu dovesti do sive boje.
Za pojačavanje učinka izbjeljivanja može se koristiti sok od limuna.
Za pojačani učinak izbjeljivanja, dodajte ½ šalice limunovog soka u vruću kupku za izbjeljivanje (točka 1). Dok limunov sok djeluje kao prirodni izbjeljivač, može malo oslabiti tkaninu, stoga je najbolje koristiti ga umjereno.
Upute za pranje za opću njegu: Započnite navlaživanjem zavjese, a zatim iscijedite sav višak vode. Stavite ih u perilicu rublja i koristite blagi deterdžent, odabirom nježnog ciklusa s hladnom vodom, kako je navedeno na etiketi.
Za dodatnu svjetlinu možete dodati ½ šalice sode bikarbone ili ¼ šalice bijelog octa izravno u svoj deterdžent za pranje rublja.
Izbjegavajte korištenje sušilice za rublje jer visoka temperatura može dovesti do toga da zavjese požute ili se spuste. Umjesto toga, sušite ih na otvorenom na užetu za rublje, u zasjenjenom prostoru ili u prostoriji s dobrom ventilacijom.
Uklanjanje mrlja: Sve mrlje na bijelim zavjesama prije pranja namažite odgovarajućim sredstvom za uklanjanje mrlja. Za tipične mrlje razmislite o prethodnoj obradi enzimskim deterdžentom. U slučaju tvrdih mrlja, napravite pastu koristeći jednake dijelove vodikovog peroksida i sode bikarbone. Nanesite ovu mješavinu na mrlju, ostavite 15 minuta, a zatim isperite.
Kako biste izbjegli požutjelost, preporučljivo je prati zavjese svaka 2-3 mjeseca, prilagođavajući učestalost ovisno o količini prašine u okolini. Osim toga, važno ih je prati odvojeno od rublja jarkih boja kako bi se spriječilo curenje boje.
Kada se zavjese ne koriste, treba ih sklopiti i držati na hladnom, suhom i tamnom mjestu. Kako biste izbjegli nakupljanje prljavštine, redovito usisavajte i prozore i zavjese.