To objašnjava zašto su nam nametnuli dosadne čepove koji se ne mogu izvaditi.
Ovih dana čin otvaranja standardne plastične boce popraćen je daškom drame. Točnije, ovaj prethodno jednostavan zadatak sada uključuje dodatni sloj složenosti.
Ako pokušate piti iz boce, mogli biste iskriviti grimasu od nelagode dok vas nezgrapni čep bocka u nos ili bradu.
Naravno, počinitelj je komad plastike koji pričvršćuje čepove na boce. Posljednjih godina suptilno se pojavio novi dizajn unutar područja bezalkoholnih pića.
Kako prenosi Tportal, Independent napominje da je jedan korisnik društvenih mreža duhovito opisao ovu promjenu kao “najgoru stvar koja se dogodila čovječanstvu otkako su pametni telefoni izgubili priključke za slušalice”.
Odgovarajući izraz za karakterizaciju naslovnice ove prirode je “vezano”. Ovaj dizajn potječe iz direktive koju je Europska unija donijela 2018., a koja je službeno ratificirana sljedeće godine. EU je odredio rok: počevši od 3. srpnja 2024., čepovi na svim nepovratnim plastičnim spremnicima za piće kapaciteta tri litre ili manje moraju ostati pričvršćeni nakon otvaranja.
Direktiva je izazvala bijes među Europljanima.
Cilj nije bio isprovocirati sve žedne Europljane, već pozabaviti se značajnim problemom: onečišćenjem plastikom.
Svake se godine globalno proizvede približno 400 milijuna tona materijala. Iako se plastika razgrađuje na manje čestice, nikada u potpunosti ne nestaje. Ova mikroplastika predstavlja prijetnju okolišu zagađujući oceane i tlo, a također se može infiltrirati u ljudsko tijelo, jer je povezana sa zdravstvenim problemima poput endokrinih poremećaja, pa čak i raka, a tragovi su otkriveni u placenti.
Promjena koja se u početku može činiti neugodnom postaje mnogo razumljivija nakon što ispitate posljedice naše konzumacije bezalkoholnih pića. Kada se čepovi boca “odvežu”, oni često padnu ili se zalute, često ih otpuše vjetar ili ih kiša ispere u odvode ili rijeke, da bi na kraju otišli do oceana. Konkretno, čepovi boca spadaju među najzastupljenije vrste plastičnog otpada otkrivenog na plažama diljem Europe.
Čak i ako dospiju do spremnika za recikliranje, a potom i do pogona za preradu, njihova mala veličina ostaje problem.
– Prema Rossu Lakhdariju, stručnjaku za održivo gospodarstvo u tvrtki PA Consulting, čepovi se propuštaju kroz bubnjeve za drobljenje zbog svoje male veličine. Tipično, bilo koji objekt koji mjeri manje od pet centimetara u bilo kojoj dimenziji suočava se s mogućnošću da bude izgubljen tijekom ovog procesa filtriranja.
Životinje često brkaju čepove s namirnicama.
Kad su te kapice još uvijek povezane s većim predmetom, smanjuju se šanse da budu odbačene kao otpad ili da završe u oceanu, smanjujući rizik koji predstavljaju za divlje životinje, uključujući kornjače i ptice.
Životinje ih, nažalost, često brkaju s hranom, zbog čega je nevladina organizacija Seas at Risk plastične čepove uvrstila među pet najopasnijih oblika oceanskog otpada.
Iako se prijedlog činio nelogičnim, Big Soft Drink se prvotno suočio s neodobravanjem EU direktive. Brojne multinacionalne tvrtke tvrdile su da bi stvaranje novih poklopaca koji zadovoljavaju standarde usklađenosti bilo pretjerano izazovno i skupo, sugerirajući da bi umjesto toga napore trebalo preusmjeriti na poboljšanje procesa recikliranja.
Od implementacije direktive proizvođači pića postupno se prilagođavaju kako bi se uskladili s rokom do 2024. godine. Stoga se ove vezane boce nisu odjednom pojavile na našim policama.
Godine 2022. Coca-Cola je počela s prodajom u Europi, a njihova prisutnost od tada je u stalnom porastu. Svaka država ima autonomiju odrediti vlastite “učinkovite, razmjerne i odvraćajuće” kazne za prekršitelje pravila.