Obična smrdibuba, znanstveno poznata kao Halyomorpha halys, invazivna je vrsta porijeklom iz Azije koja je posljednjih godina doživjela značajno širenje u Slovačkoj.

Često nazivan “smrdibuba”, ovaj kukac ispušta vrlo neugodan miris kada je ugrožen ili zgnječen, funkcionirajući kao obrambeni mehanizam. Približno 1,5-2 cm duljine, ovu smeđu ili sivkastu stjenicu lako je prepoznati po tijelu u obliku štita i izduženim antenama. Obično se infiltrira u domove tijekom jeseni u potrazi za toplim mjestom za zimski san.

Što ih čini problematičnima? Uništavaju usjeve, nanose štetu voću, povrću, vinovoj lozi i mahunarkama.
Oni ometaju udobnost kućanstava, napadajući stanove u velikom broju. Njihovo uklanjanje pokazalo se izazovnim zbog njihove otpornosti na brojne konvencionalne pesticide. Osim toga, proizvode neugodan i dugotrajan miris.

Kako ih se može eliminirati? Predstavljamo recept za domaći sprej koji je isplativ i netoksičan – njegova aroma služi za tjeranje insekata, a na njih djeluje preko dišnog sustava.

Formula spreja:

POTREBNI SASTOJCI:
1 žličica mljevene paprike, nešto manje od 1 žličice mljevenog crnog papra, 4 žličice octa (najbolje bijelog), 1 žlica deterdženta za suđe i 1 litra mlake vode.

Procedure:
Temeljito pomiješajte sve sastojke u zdjeli. Prebacite smjesu u bočicu s raspršivačem (na primjer, onu koja je prethodno sadržavala sredstvo za čišćenje).
Preporučljivo je temeljito promućkati prije upotrebe.

Nanesite sprej na prozore, okvire prozora, vrata, prozorske klupčice i sve pukotine u kojima se obično nakupljaju insekti. Ako je potrebno, sprej se može izravno nanijeti i na same insekte jer će deterdžent ometati zaštitni sloj njihova tijela.

Koji je mehanizam iza učinkovitosti ovog spreja? Mirisi koje ispuštaju ocat i paprika služe za odvraćanje insekata.
Začini imaju značajan nadražujući učinak na dišni sustav, dok deterdženti narušavaju voštani sloj njihovih tijela, što dovodi do dehidracije. Voda djeluje kao medij za aktivne sastojke, pospješujući primjenu škropiva za zaštitu bilja.

POTREBNI SASTOJCI:
Pomiješajte 1 žlicu sode bikarbone, 2 žlice jabučnog octa, 5 kapi eteričnog ulja mente ili eukaliptusa, 1 žličicu maslinovog ili suncokretovog ulja i 1 žlicu tekućeg sredstva za pranje posuđa bez mirisa s 1 litrom mlake vode.

NAČIN PRIPREME:
U posudi pomiješajte 1 litru mlake vode sa sodom bikarbonom dok se potpuno ne otopi. Nakon toga dodajte jabučni ocat, koji može uzrokovati blagu reakciju pjenjenja.
Umiješajte ulje i sapun, pazite da se dobro izmiješaju.

Naposljetku, unesite eterično ulje, točnije metvice ili eukaliptusa, jer oni učinkovito odbijaju insekte. Nakon toga smjesu pretočite u bocu s raspršivačem ili vrtnu prskalicu.
Dobro protresite prije svake primjene.

Proces djelovanja:
Nanesite sprej u ranim jutarnjim ili večernjim satima, izbjegavajući izravnu sunčevu svjetlost. Usredotočite se na donju stranu lišća, jer se tu insekti skrivaju.
Primijeniti svakih 3 do 5 dana dok su insekti prisutni. Ovaj tretman je prikladan za voće, povrće i ukrasno bilje.

Što objašnjava njegovu učinkovitost? Soda bikarbona u manjoj mjeri mijenja pH vrijednost lišća, čineći ih manje privlačnim za insekte. Miris jabučnog octa služi za tjeranje štetnika i ometa njihovu navigacijsku sposobnost. Ulje paprene metvice i eukaliptusa djeluju kao prirodna sredstva za odvraćanje od raznih vrsta insekata. Dodatno, kombinacija ulja i sapuna ugrožava voštani zaštitni sloj tijela kukca, što dovodi do dehidracije.