Ana Vlajić iz Lazarevca je nastupila na muzičkom takmičenju “Zvezde Granda” i odmah izazvala veliku pažnju. Izvela je pesme “Ponovo” Nataše Bekvalac i “Ide mi” Danijele Martinović, ali njen nastup nije oduševio većinu žirija, koji su joj dali čak pet “panik tastera”.

Jedino je Đorđe David dao potencijalnu šansu, ali je ubrzo nakon saznanja da Ana ima 34 godine i troje dece, izjavio da je prekasno da postane pevačica i da nema šta da traži na velikoj sceni.

Ana nije ostala tihi posmatrač, već mu je odgovorila da je on, sa 53 godine, dobio svoju drugu šansu u “Zvezdama Granda”, pa je postavila pitanje zašto ona ne bi mogla da ima svoju, iako ima 34 godine.

Njena reakcija izazvala je gromoglasan aplauz, a članovi žirija su joj pružili podršku. Marija Šerifović je istakla da je Ana time završila sve i da njena reč treba da bude poslednja, dok je Đorđe David, impresioniran njenim odgovorom, rekao da je ozbiljna i odlučna, te joj poželeo dobrodošlicu u svoj tim.

 

BONUS ČLANAK:

DOKTORICA ALEKSANDRA SAVJETUJE: Ovo je primarni pokazatelj da vam možda crijeva otkazuju.

Profesor dr. sc. Aleksandra Pavlović Marković, ugledna gastroenterologinja i predsjednica Udruženja gastroenterologa Srbije, detaljno je objasnila bolesti crijeva, njihove simptome i neophodne preglede za postavljanje dijagnoze.

Profesor dr. sc. Aleksandra Pavlović Marković, predsjednica Udruženja gastroenterologa Srbije, istaknula je vitalni značaj želuca i crijeva u očuvanju zdravlja i imuniteta. Neophodno je pravilno njegovati te organe i suzdržati se od navika koje mogu pogoršati bolesti. Zabrinjavajuće je da svaki peti pacijent u općoj ordinaciji ima neki crijevni poremećaj. Unatoč tom značaju, znatan broj pojedinaca izražava nevoljkost da se podvrgne kolonoskopiji, što je vizualni pregled debelog crijeva koji se izvodi kolonoskopom. Kako bi se utvrdila nužnost kolonoskopije, uzimaju se u obzir tri specifična simptoma. U sljedećim odjeljcima pronaći ćete vrijedne uvide o crijevnim bolestima i povezanim dijagnostičkim postupcima.

Koja su medicinska stanja u fokusu specijalizacije gastroenterologa?

U uvodnoj riječi na K1 televiziji prof.dr.sc. Cjelovit prikaz gastroenterologije dala je Aleksandra Pavlović Marković. Ovo medicinsko polje posvećeno je dijagnosticiranju i liječenju niza stanja koja utječu na probavni sustav, koji obuhvaća jednjak, želudac, dvanaesnik (dio tankog crijeva), tanko crijevo, debelo crijevo, jetru, gušteraču, žučni mjehur i žučne kanale . Dok se gastroenterolozi usredotočuju na liječenje bolesti povezanih s tim organima, može biti potrebna i kirurška intervencija, što zahtijeva sudjelovanje kirurga.

Može li se utvrditi da stanje crijeva pojedinca služi kao pokazatelj njegovog cjelokupnog zdravlja?

Doista je činjenica da je Hipokrat, četiri stoljeća prije naše ere, ustvrdio da je korijen svih bolesti u želucu. Iako njegovo razumijevanje nije bilo sasvim točno, suvremena znanost otkriva da naša crijeva ugošćuju iznimnu populaciju od oko sto tisuća milijardi mikroorganizama. Ovi mikroorganizmi imaju vlastiti imunološki sustav, djelujući kao katalizatori za korisne i štetne imunološke reakcije u našim tijelima. Nevjerojatno, mikrobiota čini nevjerojatnih 90 posto našeg cijelog organizma. Jasno je da mnogi fiziološki procesi potječu iz crijeva.

Koji je primarni problem koji utječe na gastrointestinalni trakt?

U našoj gastroenterološkoj praksi primjećujemo da 80% pacijenata s kojima se susrećemo ima funkcionalne bolesti crijeva, dok preostalih 20% ima dijagnozu pravih organskih bolesti, što uključuje stanja kao što su čir, teški artritis, kronične upalne bolesti, rak i ciroza jetre. Kada pacijent pokazuje simptome, ali nema dokaza o organskoj bolesti, to stanje klasificiramo kao funkcionalnu bolest crijeva. Ovi poremećaji mogu zahvatiti i gornji i donji segment gastrointestinalnog trakta. Simptomi povezani s gornjim traktom mogu se manifestirati kao mučnina, povremeno povraćanje, nadutost i nelagoda ili bol u želucu. Suprotno tome, kada se simptomi odnose na donji trakt, to nazivamo sindromom iritabilnog crijeva. Ova je tema izazvala značajnu raspravu, a trenutna statistika podupire ova zapažanja.

U općoj praksi, važno je napomenuti da otprilike jedan od pet pacijenata pati od funkcionalne bolesti crijeva. Nasuprot tome, naša specifična populacija pacijenata otkriva da je nevjerojatnih 80 posto pod utjecajem ovih stanja. Srećom, ove bolesti nisu teške i ne predstavljaju značajni rizik za njihovo cjelokupno zdravlje. Ipak, pojedinci koji se suočavaju s ovim stanjima nailaze na znatne poteškoće. Poboljšanje njihovih simptoma i opće dobrobiti događa se tek nakon isključivanja bilo koje temeljne organske bolesti.

Biste li bili tako ljubazni da pojasnite definiciju iritabilnog crijeva?

Pojava boli ili nelagode u trbuhu, zajedno s nizom abnormalnosti stolice, služi kao značajan kriterij za dijagnozu ovog stanja. To uključuje dominantan zatvor, dominantan proljev ili kombinaciju oba, što predstavlja najveći izazov za liječenje. Iako pacijenti često traže pojašnjenje temeljnog uzroka, ono ostaje nedostižno. Unatoč tome, elementi poput genetike, stresa, načina života, prehrambenih navika i tjelesne aktivnosti mogu igrati ulogu u pojavi ovih simptoma. U svojim predavanjima dosljedno ističem da kada bi se pacijenti pridržavali zdrave prehrane i redovito bavili tjelesnom aktivnošću, otprilike 60 posto njih ne bi imalo te probleme.

Možete li nam pojasniti sastavnice i principe higijensko-dijetnog režima?

Kako bi se potaknula hranjivija prehrana, trebalo bi razmisliti o povećanju unosa povrća uz smanjenje potrošnje mesa. Osim toga, bitno je naglasiti kvalitetu hrane koju jedemo. Ako pacijent osjeti bilo kakvu nelagodu nakon konzumacije određene hrane, bilo bi mudro ograničiti njezin unos, bez obzira na njezinu percipiranu korist za zdravlje. Na primjer, dok su mahunarke poput graška i graha vrlo hranjive, mogu dovesti do nadutosti, što je čest simptom povezan s funkcionalnim bolestima.

Kakav je postupak za dobivanje dijagnoze?

Čest upit koji primamo odnosi se na hitnu potrebu za endoskopijom. Nedvosmislen odgovor je ne. Naš dijagnostički pristup započinje dijalogom s pacijentom, jer ta interakcija čini ključnu komponentu dijagnostičkog procesa. Osim toga, provodimo fizički pregled, posebno se fokusirajući na palpaciju abdomena kako bismo identificirali potencijalne fizikalne nalaze. Nadalje, savjetujemo provođenje općih laboratorijskih i biokemijskih pretraga, uz procjenu štitnjače i test na okultno krvarenje za prepoznavanje mikroskopske krvi u stolici. Ako su rezultati svih ovih procjena negativni, a uzimajući u obzir da funkcionalne bolesti svoj vrhunac obično očituju oko 45. godine života, možemo pouzdano utvrditi da nema organske bolesti, što endoskopiju čini nepotrebnom za pacijenta.

Koji spol, muškarci ili žene, pokazuje veću osjetljivost na bolest?

Dok temeljni uzrok ostaje nejasan, očito je da se žene oslanjaju na hormonalne utjecaje, imaju jedinstven metabolički profil i pokazuju povećanu osjetljivost na ove probleme.

Možete li pojasniti definiciju enteroskopije?

Prije otprilike dva desetljeća, dok je naša publika dobro poznavala gastroskopiju i kolonoskopiju, pregled tankog crijeva nije bio izvediv. Pojava endoskopskih tehnika pokazala se ključnom, upotrebom fleksibilne cijevi opremljene optičkim vlaknima za izradu video instrumenta. Enteroskopija se pojavila kao tehnika posebno dizajnirana za procjenu tankog crijeva. Nadalje, endoskopija kapsule transformirala je domenu omogućavajući pacijentima da progutaju pilulu koja sadrži laganu kameru, koja je naknadno prosljeđivala podatke računalu za procjenu. Za liječnika je ključno posvetiti dva do tri sata pažljivoj analizi svake kapsule, jer bi zanemarivanje čak i manjeg segmenta crijeva moglo dovesti do nepotpune dijagnoze. Kako bi se zajamčila preciznost, pregled bi se trebao odvijati u koncentriranom okruženju, bez ometanja kao što su mobilni telefoni.

Endoskopija se pretežno preporučuje za primarni simptom.

Profesor dr. sc. Aleksandra Pavlović Marković istaknula je nužnost traženja liječničke pomoći pri pojavi zabrinjavajućih simptoma. Prisutnost krvi u stolici zahtijeva kolonoskopiju kako bi se istražili potencijalni problemi unutar debelog crijeva. Iako hemoroidi mogu biti moguće objašnjenje, bitno je eliminirati sve komplikacije povezane s debelim crijevom. Nadalje, značajan gubitak težine i anemija očiti su pokazatelji koji zahtijevaju kolonoskopiju.