Tradicionalna seljačka oblatna, poznata kao najbolja i najukusnija na svijetu, izrađena je samo od četiri jednostavna sastojka.

Nekomplicirani kolači često plijene ljubav, a ove napolitanke služe kao vrhunska ilustracija – okus im je doista neodoljiv.

Povijesno gledano, domaćice su birale recepte za koje nisu bili potrebni posebni sastojci, umjesto da su koristile ono što je bilo dostupno u njihovim kuhinjama. Među tim kulinarskim delicijama posebno se izdvajaju tradicionalne napolitanke koje su nekada bile sastavni dio nedjeljnih ručkova, prenosi espreso.co.rs.

Spoj osnovnih sastojaka – mlijeka, šećera i margarina – pretočen je u gusti, raskošni nadjev koji se skladno sljubljuje s delikatnim oblatnama. Ova aroma i okus često su služili kao poticaj za željno iščekivanje koje je pratilo završetak ručka, dok su svi iščekivali dolazak deserta.

Za evociranje dragih uspomena i uživanje u okusima mladosti pripremite seljačke oblatne po ovom receptu. Ova jednostavna, ali slatka torta vratit će vas u trenutke bezbrižne radosti.

POTREBNI SASTOJCI:

– Jedno pakovanje većih napolitanki
– Jedna litra mlijeka
– jedan kilogram šećera
– Dvjesto pedeset grama margarina ili maslaca

Po želji, u ovu smjesu mogu se dodati dodatne komponente, uključujući nasjeckane orahe, grožđice ili žele bombone; no za mnoge najizvrsnija verzija ostaje ona jednostavna, koja podsjeća na kreacije naših baka i majki.

KAKO PRIPREMITI STARINSKU SELJAČKU OBLATNE OD 4 SASTOJKA?

Nadjev pripremite tako što ćete u posudi za kuhanje sjediniti mlijeko i šećer. Bitno je ovu smjesu kuhati na laganoj vatri dulje vrijeme, neprestano miješajući da ne zagori. Nadjev se smatra gotovim kada se zgusne i dobije zlatno-smeđu nijansu. U smjesu umiješajte margarin ili maslac i nastavite kuhati dok se potpuno ne otopi. Po želji se mogu dodati grožđice i dodatni sastojci po želji.

Svaku oblatnu posebno filovati vrućim filom. Dno oblatne sastoji se od ravne kore koju na neravnoj površini treba prekriti filom. Kada stavite sljedeću koru, dobro je pritisnite dlanovima po cijeloj površini prije nego što nastavite s nadjevom.

Umotajte oblatnu u vlažnu krpu i pritisnite velikim utegom. Preporučljivo ih je pripremiti dan ranije kako biste bili sigurni da su dovoljno omekšali do trenutka kada ih namjeravate konzumirati.

 

BONUS RECEPT:

PRŽENA PILETINA… HRKSTVIJU I UKLASNIJU RAZLIČITOST JOŠ MORAM DOŽIVJETI.

Uživajte u očaravajućim okusima ovog ukusnog recepta za začinjenu prženu piletinu, cijenjenog nasljeđa iz cijenjene kuhinje moje bake.

POTREBNI SASTOJCI: Kako biste ovom jelu dali pikantniji okus, razmislite o tome da u njega ubacite 1 kg pilećeg filea, 2 čaše gustog jogurta, 2-3 jaja i 200 g čipsa (najbolje s okusom papra). Dodatno začinite solju i paprom po želji.

Koji su koraci za postizanje savršeno hrskave piletine?

U zdjeli pomiješajte jogurt, jaja, sol i papar te umutite sastojke dok se dobro ne sjedine. Nakon toga uzmite dobro oprano i osušeno bijelo meso i narežite ga na duge, tanke trakice prije nego što ih uronite u smjesu za marinadu. Zatim zdrobite čips ručno ili blenderom.

Svaki komad piletine koji je uronjen u marinadu treba nakon toga obilato pokriti zdrobljenim čipsom. Za pripremu ove piletine možete se odlučiti ili pržiti u tavi s puno ulja ili peći u pećnici.

Iako je općepriznato da je prženje piletine u tavi konvencionalan pristup, postoji alternativna metoda za pojedince koji vole pečenje.

Da biste dobili zlatnu i hrskavu koricu, prvo stavite komade piletine na roštilj, a zatim ih prebacite u pećnicu zagrijanu na 200 stupnjeva. Ostavite piletinu da se peče oko 25 do 30 minuta.

Što se tiče umaka, može se pomiješati majoneza s kečapom ili napraviti alternativni umak po želji. Oduševite se izvrsnim sljubljivanjem hrskave i sočne piletine. Uživajte u svom iskustvu!