Ivan Ristić, meteorolog amater, izjavljuje da se trebamo pripremiti na puno hladnije vrijeme od očekivanog.
Nakon najtoplijeg ljeta i niza rekordno toplih mjeseci, pojavila su se predviđanja koja pokazuju da će jesen biti topla, uz blažu zimu za godinu 2024./2025. Ipak, neke prognoze sugeriraju da su promjene već u tijeku, a čini se da je pred nama znatno hladnije razdoblje od očekivanog.
Ivan Ristić, meteorolog amater, napominje da se “dogodio značajan pomak u cirkulaciji na Zemlji, fenomen kakav nije zabilježen od početka mini ledenog doba šezdesetih godina prošlog stoljeća. Ostaje neizvjesno hoće li se ovoga puta dogoditi klimatski obrat, kako znanstvenici smatraju ograničeno znanje o predmetu.
Ristić je podijelio detalje iz internetskih izvora koji sugeriraju da se s uraganima događa nešto neobično, budući da ostaju iznenađujuće tihi iako su na vrhuncu sezone, a Atlantski ocean također je izrazito miran.
Neočekivani preobražaji u pustinji i nova pojava.
Značajne promjene također su utjecale na pustinje, što je rezultiralo poplavama diljem Maroka i Alžira, regija koje su obično suhe i planinske.
Fenomen El Niño odgovoran je za iznimno visoke temperature prošle i ove godine; međutim, meteorolozi na globalnoj razini pokazuju da se El Niño bliži kraju. Nakon kratke neutralne faze, prijeći će u La Niñu, fenomen koji dobiva na snazi kada su temperature oceana niže.
“Nećemo više služiti kao središnja točka Balkana.
Što se tiče Srbije, Ristić tvrdi da će ta zemlja prestati biti žarište Balkana i da neće biti dotoka toplog zraka iz Afrike.
Ristić za “Blic” objašnjava da to ukazuje na hladniju zimu. Temperatura zraka u Srbiji već je u padu, što rezultira svježijim uvjetima i malo oborina. U gradovima će temperature dosezati tek 14-15 stupnjeva. Potkraj rujna možemo očekivati najvišu temperaturu od 23-24 stupnja. Više nije moguće tvrditi da će zima biti toplija; nego predviđam zimu koja podsjeća na osamdesete. Osim toga, svjetski priznate meteorološke stranice također pokazuju da će ova zima biti izrazita, točnije hladnija.
Polarni vrtlog uzrokuje promjene.
Sadašnja vremenska situacija i stanka u teškim događajima nazivaju se “zatišjem pred oluju”, a kao što je već rečeno, polarni vrtlog nedvosmisleno je poslao ljetni paket s naših prostora.
Ristić navodi: “Trenutna predviđanja pokazuju da će nas do kraja rujna zahvatiti visinska ciklona sa središtem u blizini našeg područja, donoseći sa sobom povremene padaline i jesenske temperature. Kombinacija azorske i sibirske anticiklone, zajedno s njihovim ograncima diljem Europe, obilježit će i jesen i zimu, što će pospješiti dotok hladnijeg zraka u naše krajeve i razvoj sredozemne ciklone, za koju se očekuju oborine – u početku kiša, a zatim snijeg kako jesen prelazi u zimu. Postoji šansa da bismo snijeg mogli vidjeti već početkom studenog.
Poteškoće povratka na pravo zimsko vrijeme.
Ristić izražava zadovoljstvo zbog prilike da ponovo doživimo prave zimske dane, ali ističe da bi takve zime za nas bile veliki izazov.
“Više od pola zime proveli smo na terasama kafića, odjeveni u trenirke i tenisice, unatoč -21 stupnju. Hladnoća bi nam svima zadala glavobolju. To nije naivno razmišljanje. Baš kao što nam je ljeto predstavljalo izazove za svakodnevni život sa svojim toplinskim valovima, zima može predstavljati slične poteškoće, ali na suprotnoj strani spektra”, zaključuje Ristić.