Dr. Goran Milosavljević, iskusni stručnjak u Hitnoj pomoći, istaknuo je bitne smjernice kako poboljšati našu sposobnost podnošenja povišenih temperatura tijekom ljetnih mjeseci. Napomenuo je da pretjerana vrućina dovodi do iscrpljenosti i dehidracije organizma. Posljedično, pojedinci, osobito oni koji žive u stanovima, imaju tendenciju da svoje klimatizacijske jedinice stalno rade, što je štetno. Ipak, spavanje s uključenim uređajem dovelo je do nepredviđenog ishoda.
Dr Milosavljević ističe važnost umjerenosti u svim aspektima tijekom ekstremno visokih temperatura. Savjetuje da hranu učinite probavljivijom i povećate unos voća i povrća. Uz to, preporuča unos više tekućine i paziti da se unutarnja klima značajno ne razlikuje od vanjske temperature.
Naknadno je sve zaprepastio preporukom korištenja klima uređaja tijekom spavanja.
Prema liječniku, možda bi bilo korisnije spavati s uključenom klimom, ali ne postavljenom izravno iznad. Preporučljivo je dopustiti da jedinica za klimatizaciju radi u obližnjoj prostoriji, jer ako ne snizimo temperaturu, to može spriječiti našu sposobnost da se primjereno odmorimo sljedeći dan.
Stoga nije preporučljivo spavati u prostoriji u kojoj stalno radi klima uređaj. Poželjno je uključiti klima-uređaj tek prije odlaska na spavanje i naknadno ga isključiti. U suprotnom, postoji značajna vjerojatnost da ćete se probuditi s osjećajem ukočenosti ili hladnoće.
Posebno je istaknuo da vrućina može biti iscrpljujuća te da je neophodno raditi pauze tijekom dana.
“Za vraćanje energije za naredni dan bitno je ležati i odmoriti se u rashlađenom prostoru. Svakako preporučamo našim starijim sugrađanima da se suzdrže od izlaska vani za vrijeme najvećih dnevnih vrućina, nego da svoje obaveze obavljaju u hladnijim jutarnjim ili večernjim satima”, zaključio je dr. Goran Milosavljević.
Neodgovarajuća uporaba klima uređaja može dovesti do raznih zdravstvenih problema, osobito kod osjetljivih osoba i onih s kardiovaskularnim bolestima. Osim potencijala za srčane komplikacije, važno je prepoznati da izlaganje hladnom zraku može rezultirati ukočenošću mišića lica i bolovima u vratu zbog stezanja mišića.
Zbog toga medicinski stručnjaci naglašavaju važnost izbjegavanja naglih promjena između toplog i hladnog okruženja. Oni preporučuju da pojedinci provedu kratko vrijeme u umjerenom prostoru nakon izlaska iz klimatizirane prostorije, omogućujući tijelu da se privikne na naglu promjenu temperature.
Nadalje, medicinski stručnjaci ističu važnost održavanja čiste i povoljne klime, jer zanemarivanje toga može dovesti do ozbiljnih problema kod astmatičara, djece, kroničnih bolesnika, pa čak i kod onih koji su inače zdravi.
U početku je bitno očistiti klima uređaj jer se u njemu nalaze brojne bakterije koje mogu dovesti do upale pluća. Nadalje, važno je izbjegavati održavanje značajne temperaturne razlike; u idealnom slučaju, varijacija bi trebala biti ograničena na samo nekoliko stupnjeva. I na kraju, iako mnogi od nas radije hlade prostorije na ispod 20 stupnjeva, ova praksa je izrazito nezdrava iz raznih razloga.
Prema riječima dr. Biserke Obradović, prisutnost strujanja zraka u spavaćoj sobi može utjecati na različite dijelove tijela, što ukazuje na to da hladnoća nije prirodna. Klima, koja se može promatrati kao oblik strujanja zraka na lokalnoj razini, često pridonosi upali mišića i ukočenosti, budući da ima značajan utjecaj na naše fizičko blagostanje.