Konsenzus među brojnim stručnjacima je da je održavanje zdravih crijeva ključno za opću dobrobit. Proces čišćenja debelog crijeva bitna je komponenta prilikom pripreme za određene medicinske postupke i pretrage, poput kolonoskopije, na primjer.

U novije vrijeme došlo je do porasta dostupnosti čišćenja debelog crijeva kao samostalnog tretmana. Ova posebna terapija poznata je kao hidrokolon terapija. Ali što to točno podrazumijeva?

Dr. Tamara Sarić, liječnica opće prakse za Prvu TV objašnjava kako ova prastara svakodnevna praksa može se pratiti još od starog Egipta, prije modernog doba.

Klasična metoda čišćenja debelog crijeva naziva se hidrokolon. Liječnik je nastavio s razlikovanjem hidrokolon terapije i klistira.

Liječnik je objasnio postupak hidrokolona, ​​istaknuvši njegove dobrobiti poput uklanjanja infekcija, boli i neugodnih mirisa. Tijekom procesa čišćenja pacijenti mogu udobno ležati na leđima i promatrati kako se uređaj napunjen vodom i morskom soli koristi za proces čišćenja.

Koje prednosti nudi hidrokolon terapija?

Duljina debelog crijeva može biti od metar i pol do preko dva metra, au nekim slučajevima i duže. Služi kao mjesto za skladištenje otpada dulje vrijeme, jer trošimo mnogo više nego što izlučujemo. Pražnjenje ove pozamašne količine otpada na dnevnoj bazi jednostavno nije izvedivo. Stoga se preporučuje tri do pet tretmana godišnje.

Liječnik je naglasio da samo jednim tretmanom nije moguće u potpunosti očistiti debelo crijevo. Međutim, također su spomenuli da čišćenje debelog crijeva može pomoći u izbacivanju plinova, vratiti debelo crijevo u pravilan položaj, očistiti jetru i kožu te pružiti osjećaj oslobođenja.