Nema potrebe ulagati u usluge čišćenja tepiha ili posvećivati puno sati ribanju. Pranje tepiha zahtijeva značajnu pripremu i napor da se učinkovito ukloni sva prljavština. Osim toga, potrebni su posebni uvjeti prilikom ribanja četkom i sušenja tepiha u kućnom okruženju.
Srećom, na internetu je dostupna učinkovita metoda čišćenja tepiha koja omogućuje trenutačno čišćenje prostorije u kojoj se nalazi tepih, eliminirajući potrebu za opsežnim ribanjem. Jedini uvjet za ovu tehniku je soda bikarbona.
Početni korak uključuje temeljito usisavanje tepiha, zatim pamučnu krpu umočite u ocat i njome prebrišite cijelu površinu tepiha.
Sljedeći korak uključuje uzimanje druge tkanine, navlaženje je vodom i zatim nanošenje sode bikarbone na njenu površinu.
Treći korak uključuje temeljito brisanje cijelog tepiha ovom krpom i ostavljanje da odstoji otprilike trideset minuta.
Posljednji korak je temeljito usisavanje tepiha. Ovaj postupak ne samo da uklanja neželjene mirise i finu prašinu, već također koristi ocat za dezinfekciju tepiha.
BONUS RECEPT:
Patite li od alergije na sunce? Evo simptoma i prirodnih lijekova za olakšanje.
Pojava povišenih temperatura dovela je do sve veće učestalosti alergija. Tijekom proljetnih i ljetnih mjeseci neki pojedinci pate od alergija na pelud i razne biljke, dok drugi pokazuju povećanu osjetljivost na sunčevu svjetlost. Ovo specifično stanje naziva se fotodermatoza.
Neophodno je poduzeti odgovarajuće pripreme kako bi se zajamčilo besprijekorno i ugodno iskustvo za osobe koje su osjetljive na sunčanje i produljeno izlaganje suncu.
Iako se neki pojedinci možda nisu dugo izlagali sunčevoj svjetlosti, ipak se mogu susresti s povećanom osjetljivošću na sunčevo zračenje, a manifestacija opeklina od sunca može se razlikovati od osobe do osobe. Osobe sa svijetlom kožom često su osjetljivije na peckanje, dok osobe s tamnijim tenom mogu pokazivati simptome poput svrbeža i suhoće. Unatoč tome, posljedice izlaganja suncu šire se i izvan onih koji posjeduju osjetljivost na sunce.
Tipične indikacije i manifestacije vezane uz alergiju na sunce.
Alergije na sunce obično se manifestiraju na licu, dekolteu i rukama, pogađajući osobe svih spolova i dobnih skupina. Procjenjuje se da otprilike 20 posto svjetske populacije ima alergijsku reakciju na sunčevu svjetlost.
Da bi se utvrdilo postoji li netko od alergije na sunce, bitno je prepoznati specifične simptome koji mogu upućivati na njezino postojanje.
Alergijske reakcije mogu se pojaviti u više oblika, kao što su osip, svrbež, crvenilo, mjehurići i otekline. Ove manifestacije označavaju različite vrste alergija.
Najčešći oblik alergije na sunce naziva se PMLE ili polimorfne svjetlosne erupcije koje su slične ubodima insekata. Ovo stanje pogađa značajan dio populacije, a procjene pokazuju da pogađa između 10 i 20 posto pojedinaca.
Obično se simptomi manifestiraju nekoliko sati nakon izlaganja sunčevoj svjetlosti, često navečer. Početna manifestacija je osip, koji se kasnije stvrdne i prati svrbež. Na sreću, ovo stanje obično nestaje spontano u roku od sedam do deset dana, čak i bez liječenja. Unatoč tome, ima tendenciju ponavljanja s daljnjim izlaganjem sunčevoj svjetlosti.
Ovaj fenomen proizlazi iz interakcije sunčeve svjetlosti s kemikalijama koje se nalaze u raznim proizvodima za njegu kože, uključujući parfeme, kreme i formulacije antibiotika.
Interakcija svjetla sa specifičnim kemikalijama koje se unose zajedno s lijekovima može rezultirati reakcijama, osobito kada se primjenjuju tetraciklinski i sulfonamidni antibiotici.
Alergijski osip može se pojaviti nakon kratkog izlaganja suncu.
Ove alergijske reakcije uglavnom se javljaju kod žena u dobi od 20 do 40 godina, dok se muškarci, iz nerazjašnjenih razloga, rijetko susreću s takvim reakcijama.
Solarna urtikarija je dermatološki poremećaj obilježen razvojem osipa nakon izlaganja sunčevoj svjetlosti.
Pojedinci kojima je dijagnosticirana solarna urtikarija pokazuju razvoj osipa nakon izlaganja sunčevoj svjetlosti.
Osip pokazuje značajno crvenilo i razlikuje se po različitim obrascima distribucije po tijelu.
Aktinični prurigo, koji se često naziva nasljedna polimorfna svjetlosna erupcija (PMLE), je poremećaj obilježen povećanom osjetljivošću na svjetlost.
Ova se karakteristika prenosi kroz generacije, uglavnom među potomcima američkih domorodaca.
Simptomi koji nalikuju polimorfnoj svjetlosnoj erupciji (PMLE) obično su izraženiji. Osim toga, ti se simptomi često pojavljuju tijekom djetinjstva ili rane adolescencije.
Lijek dobiven iz prirodnog svijeta.
Kako biste ublažili ili spriječili alergije na sunce, bitno je usvojiti preventivne strategije i uključiti odgovarajuću hranu, po mogućnosti uključujući dodatke prehrani, znatno prije izlaganja sunčevoj svjetlosti.
Nadalje, preporučljivo je postupno privikavati kožu na sunčevu svjetlost i koristiti kreme za sunčanje koje sadrže cinkov oksid. Jednako je važno izbjegavati izravno izlaganje suncu tijekom njegovog najvećeg intenziteta.
Kako biste prirodnim putem povećali unos antioksidansa, preporučljivo je u prehranu uvrstiti namirnice bogate beta karotenom, likopenom i vitaminom C, budući da su ti nutrijenti obilno prisutni u narančastom i crvenom voću i povrću.
Ovdje su predstavljene dodatne preporuke za prirodne lijekove:
– Korištenje umirujućeg djelovanja gela aloe vere
– Korištenje hladnih obloga od ručnika uronjenog u vodu
– Uključite riblje ulje u svoj režim
– Provedba strategija za smanjenje izlaganja sunčevoj svjetlosti, uključujući korištenje solarija.
– Otkriti metode samozaštite primjenom maslinovog ulja i kakao maslaca.
Kako bi se izbjegla potreba za ozbiljnijim intervencijama, uključujući propisivanje oralnih steroida ili alternativnih terapija, mudro je biti oprezan i razmotriti potencijalne grananja prije pojave početnih simptoma stanja.
Kako bi se zaštitili od štetnog djelovanja sunčevih zraka, preporuča se smanjiti boravak na otvorenom u vremenu od 10 do 14 sati. Nadalje, bitan je odabir odgovarajuće odjeće; odabir odjevnih predmeta izrađenih od debljih i tamnijih materijala pruža poboljšanu zaštitu od UV zračenja.
– Zaštitite lice i oči od sunčeve svjetlosti šeširom širokog oboda i sunčanim naočalama.
– Suzdržite se od korištenja solarija ili posjećivanja solarija.
Bez obzira na vremenske prilike, ključno je koristiti kremu za sunčanje sa zaštitnim faktorom najmanje 15. Za optimalnu zaštitu preporučljivo je nanijeti kremu 20 minuta prije izlaska na otvorenom. Iako se krema za sunčanje može označiti kao vodootporna, preporučuje se ponovno nanošenje svaka dva sata ili nakon aktivnosti poput plivanja ili intenzivne vježbe.
Dijagnosticiranje alergije na sunce predstavlja izazov zbog raznolikog raspona simptoma s kojima se pojedinci mogu susresti. Za neke, osjećaj svrbeža može eskalirati do nepodnošljivih razina, dok drugi mogu doživjeti upalu kože unatoč korištenju značajnog stupnja zaštite.
Prepoznavanje alergije na sunce zahtijeva pažljivo promatranje simptoma koji se javljaju nakon izlaganja sunčevoj svjetlosti. Za samoprocjenu jednostavno zaštitite dio svoje kože i pratite njegovu reakciju na sunčevu svjetlost.