Prijenos nasljednih bolesti po ženskoj liniji može imati dubok utjecaj na kvalitetu života. U nastavku ćemo istražiti nekoliko ovih stanja i bolesti, kao i pružiti strategije za prevenciju.

1. Stanje poznato kao osteoporoza
Stanje poznato kao osteoporoza dovodi do toga da su kosti krhke i podložne lomljenju. Genetski čimbenici posebno su utjecajni, osobito među ženama nakon menopauze.

Mjere koje imaju za cilj spriječiti nešto:

Za borbu protiv reumatoidnog artritisa preporuča se uključiti više kalcija i vitamina D u prehranu, kloniti se gaziranih pića i baviti se redovitim fizičkim aktivnostima poput hodanja i vježbi s utezima.
Karakteriziran napadom na zglobove, reumatoidni artritis je autoimuna bolest koja često dovodi do značajnog invaliditeta.

Mjere poduzete da se nešto spriječi:

Kako bismo spriječili prerano starenje, ključno je pridržavati se zdravih načina života kao što su redovita tjelesna aktivnost, održavanje dobre oralne higijene te suzdržavanje od pušenja i prekomjerne konzumacije alkohola.
Proces starenja može biti ubrzan genetskim čimbenicima koji se često nasljeđuju od majki i prenose na njihove kćeri.

Mjere usmjerene na prevenciju:

Kako biste spriječili oštećenja od sunca, važno je uključiti kreme sa zaštitnim faktorom (SPF) u svoju rutinu njege kože, redovito hidratizirati kožu i ograničiti izlaganje suncu. Osim toga, ključno je riješiti sve osjećaje depresije koji se mogu pojaviti.
Postporođajna depresija, kao i depresija općenito, više pogađa žene nego muškarce. Prisutnost gena Slc6a15 identificirana je kao potencijalni čimbenik u manifestaciji ovog određenog stanja mentalnog zdravlja.

Mjere za prevenciju i liječenje stanja uključuju sljedeće:

Kako bi potražili stručnu pomoć, pojedinci se po potrebi mogu obratiti terapiji i lijekovima, a pritom potražiti i podršku svojih najbližih te održavati zdrave životne navike.

Glaukom, stanje koje karakterizira povećani očni tlak, peta je tema koju ćemo istražiti.
Rizik od razvoja glaukoma veći je kod žena, a valja napomenuti da se genetske mutacije odgovorne za ovu bolest mogu prenositi generacijama.

Mjere za sprječavanje ili ublažavanje pojave nečega:

Održavanje redovitih pregleda kod oftalmologa, praćenje razine krvnog tlaka i zaštita očiju od mogućih ozljeda ključni su koraci u prevenciji kardiovaskularnih bolesti.
Rizik od srčanih bolesti može biti povećan kod žena zbog genetskih čimbenika koji utječu na skladištenje masti.

Mogu se poduzeti različite mjere kako bi se spriječio nastanak neželjenih događaja.

Održavanje zdravog načina života uključuje redovitu tjelesnu aktivnost i uravnoteženu prehranu koja uključuje smanjenu potrošnju zasićenih masti i soli. Uz to, migrene su također faktor koji treba razmotriti.
Genetska predispozicija igra značajnu ulogu u većoj učestalosti migrena kod žena, koje pogađaju tri puta češće od muškaraca.

Mogu se poduzeti različite mjere kako bi se spriječio nastanak neželjenih događaja.

Za borbu protiv nesanice preporuča se smanjiti konzumaciju kofeina, alkohola i šećera, dati prioritet održavanju hidratacije, osigurati redovit san i minimizirati razinu stresa.
Genetski čimbenici, stres i anksioznost potencijalni su uzroci kroničnih poremećaja spavanja.

Različite mjere mogu se poduzeti kako bi se spriječio nastanak neželjenih događaja.

Kako biste spriječili poremećaje spavanja, važno je uspostaviti dosljednu rutinu spavanja. Osim toga, preporučljivo je suzdržati se od konzumiranja teških obroka i kofeina prije spavanja. Bavljenje tjelesnim vježbanjem prije spavanja također može poboljšati kvalitetu sna. Konačno, uključivanje praksi opuštanja poput meditacije može dodatno pomoći u postizanju mirnog sna. Ove su strategije osobito relevantne kada se razmatra prevencija Alzheimerove bolesti.
Genetski čimbenici igraju presudnu ulogu u većoj prevalenciji Alzheimerove bolesti među ženama.

Mjere usmjerene na prevenciju:

Za vođenje zdravog načina života važno je baviti se mentalnim vježbama, redovitom tjelesnom aktivnošću i održavati društvenu angažiranost. Osim toga, ključno je biti svjestan rizika povezanih s rakom dojke i jajnika.
Rizik od razvoja ovih vrsta raka značajno je povećan zbog mutacija gena poput BRCA.

Mjere usmjerene na prevenciju:

Kako bi se osiguralo dobro zdravlje i spriječile nasljedne bolesti, neophodno je podvrgavati se redovitim liječničkim pregledima poput mamografije i ultrazvuka, usvojiti zdrav način života, razmisliti o preventivnim operacijama kada je to potrebno i podvrgnuti se genetskom testiranju za osobe s visokim rizikom.