Obzirom na poskupljenja električne energije, veoma je teško izaći na kraj sa svim režijama, pogotovo penzionerima, koji ionako ne mogu mnogo toga postići sa svojim primanjima. Stoga, svaki savjet za smanjenje potrošnje električne energije dobro dođe.
Neki se kućanski uređaji obično nazivaju “energetskim vampirima”, jer troše značajnu količinu električne energije, čak do 23 posto, u kućanstvu.
Presudno je razumjeti kako upravljati i smanjiti troškove. To posebno vrijedi kada je u pitanju upravljanje određenim kućanskim uređajima, poput bojlera. Osobito je bitno naučiti kako smanjiti potrošnju i spriječiti goleme troškove električne energije koji s time dolaze.
Kako cijene energije neprestano rastu, brojni pojedinci traže načine kako smanjiti svoju potrošnju, ali nesvjesno, skloni smo trošiti više nego što je potrebno, što dovodi do većih računa za struju uzrokovanih nepažnjom.
Ova nepažnja često se pokazuje ostavljanjem uređaja uključenih u struju i uključenih, čak i kada nisu u upotrebi. “The Guardian” ove uređaje naziva energetskim vampirima, budući da neprestano troše energiju, čak i u stanju mirovanja. “British Gas” proveo je nedavno istraživanje koje sugerira da ovi uređaji čine do 23% električne energije potrošene u kućanstvima.
Najočitiji lijek za mnoge elektroničke naprave jest ostaviti ih isključenima iz struje kada se ne koriste. Jedan od najznačajnijih gubitaka energije u kućanstvu je električni bojler, koji stručnjaci smatraju glavnim krivcem. Evo kako ga možete “ukrotiti”.
Točnije, bojler snage dva kilovata u samo jednom satu rada iskoristit će dva kWh. Ako se isti bojler koristi dva i pol sata svaki dan, u mjesec dana će potrošiti ukupno 150 kWh. Obično većina grijača vode ima unaprijed određenu temperaturu.
No, kako bi se smanjili troškovi, preporuča se termostat namjestiti na ekonomičnu razinu grijanja, a to je oko 50 do 60°C, prenosi Večernji list.
Kada se voda zagrije iznad potrebne temperature (oko 75 do 85°C), ne samo da postaje suvišna, već dovodi i do povećane potrošnje električne energije. Osim toga, može uzrokovati brže kvarenje bojlera i potaknuti razvoj kamenca.
Za električne bojlere se preporučuje redoviti raspored održavanja. To uključuje čišćenje bojlera i grijača jednom godišnje ili rjeđe ako je dovod vode mekši. Ako grijač vode ispušta zvukove kao što su šištanje, zujanje ili pucketanje kada je uključen, to je jasan znak da oko grijača postoje naslage kamenca koje treba ukloniti.
Bitno je znati da se bojler razlikuje od ostalih kućanskih aparata. Stalno isključivanje bojlera neće rezultirati smanjenom potrošnjom, za razliku od drugih uređaja. To je zato što će vodu trebati ponovno zagrijati svaki put kada se uključi, čime se poništavaju sve potencijalne uštede.
Električni grijač vode je dizajniran da ostane uključen sve dok topla voda više nije potrebna kroz dulje vrijeme.
Potrošnja električne energije može se minimizirati pravilnim postavljanjem i ostavljanjem uključenog bojlera prema savjetima stručnjaka.