U slučaju da se nađete sami i posumnjate da možda doživljavate srčani udar, bitno je da ne odgađate – odmah potražite pomoć nekoga u blizini da vas otprati do najbliže zdravstvene ustanove.
Ako postoji bilo kakva nejasnoća u vezi s tim radi li se o srčanom udaru ili ne, preporučljivo je odmah kontaktirati hitnu službu radije nego odgađati. Istraživanja pokazuju da su stariji pojedinci i žene skloniji oklijevanju, a glavni razlozi uključuju nedostatak svijesti o simptomima, pogrešno zamjenjujući simptome srčanog udara s onima drugih bolesti (kao što su bolovi u trbuhu ili ramenima) i nevoljkost da im se stvaraju neugodnosti najmiliji.
Čak i do mjesec dana prije srčanog udara, pojedinci mogu pokazivati simptome koje možemo identificirati.
1. Umor
Istaknuti pokazatelj nadolazećeg srčanog udara je neobjašnjiva iscrpljenost. Osnovne aktivnosti poput pospremanja ili kupanja mogu postati znatno veći izazov, a umor se pojačava kako dan odmiče. Ovaj simptom češće prijavljuju žene nego muškarci.
Neudobnost u trbuhu
Bolovi u trbuhu, mučnina, nadutost i vjetrovi među ostalim su najčešćim simptomima. Tipično, bol će se manifestirati u povremenim valovima prije srčanog udara.
Osjećaj nelagode u području prsa
Za muškarce je ključno da obrate pozornost na bol u prsima jer ona služi kao značajan rani pokazatelj. Međutim, ovaj simptom ima samo 30 posto žena. Osjećaji mogu varirati u trajanju i mogu se manifestirati kao nelagoda u rukama (obično lijevoj), čeljusti, vratu, ramenima i abdomenu.
Nesanica, nemogućnost spavanja, može biti frustrirajuće i iscrpljujuće stanje. Zbog toga se pojedinci mogu osjećati iscrpljeno, razdražljivo i nesposobni funkcionirati na najbolji način. Uzroci nesanice mogu varirati, u rasponu od stresa i tjeskobe do zdravstvenih stanja ili određenih lijekova. Bez obzira na temeljni uzrok, pronalaženje učinkovitih načina za upravljanje nesanicom ključno je za poboljšanje kvalitete sna i opće dobrobiti. Od uspostavljanja dosljedne rutine spavanja do prakticiranja tehnika opuštanja, postoji nekoliko strategija koje mogu pomoći pojedincima da prevladaju nesanicu i postignu miran san. Važno je konzultirati se sa zdravstvenim radnikom ako nesanica potraje, jer oni mogu pružiti daljnje smjernice i podršku.
Među simptomima koji se mogu pojaviti su poteškoće s uspavljivanjem, prerano buđenje ujutro i pad ukupne kvalitete sna. Ovi pokazatelji povezani su s povećanom vjerojatnošću srčanog ili moždanog udara. Osim toga, pojedinci se mogu susresti s intenzivnom anksioznošću i većom stopom izostanaka s posla. Važno je napomenuti da je ovo stanje češće među ženama.
5. Otežano disanje
Osjećaj da ne možete udahnuti dovoljno zraka, poznat kao dispneja ili kratak dah, može dovesti do osjećaja vrtoglavice. Ovaj simptom imaju osobe svih spolova, a može se manifestirati i do šest mjeseci prije srčanog udara.
Gubitak kose je česta pojava.
Muškarci stariji od 50 godina dominantno su pogođeni gubitkom kose, što može poslužiti kao dodatni pokazatelj. Međutim, važno je napomenuti da su i žene podložne ovom potencijalnom riziku.
Nepravilan rad srca još je jedan simptom na koji treba pripaziti.
Među pojedincima koji doživljavaju napadaje panike i anksioznosti, osobito među ženama, uobičajeno je naići na slučajeve preskakanja ili nepravilnih otkucaja srca. Ove nepravilnosti u srčanom ritmu obično traju 1-2 minute i mogu rezultirati simptomima poput vrtoglavice i dubokog umora.
Pretjerano znojenje
Pretjerano ili neuobičajeno znojenje može poslužiti kao početni pokazatelj nadolazećeg srčanog udara, manifestirajući se u bilo kojem trenutku tijekom dana. Ovaj fenomen češće pogađa žene i može se zamijeniti s valovima vrućine ili noćnim znojenjem koji se obično povezuju s menopauzom. Simptomi slični onima koji se javljaju tijekom napadaja gripe uključuju vlažnu kožu i znoj, bez obzira na vanjsku temperaturu ili razinu tjelesne aktivnosti.
Iako simptomi ne moraju uvijek biti potpuno odsutni, najčešći pokazatelji srčanog udara obično su sljedeći:
U prsima se može osjećati nelagoda koja traje nekoliko minuta ili se javlja povremeno, karakterizirana osjećajem stiskanja, punoće i neugodnog pritiska.
Osjećaj boli, koji može varirati od oštre do tupe, varira u intenzitetu i trajanju. Može trajati kratko ili se produžiti nekoliko sati, a ima potencijal zračiti na različita područja tijela.
Postoji prisutnost boli i nelagode u različitim područjima kao što su donja čeljust, lijeva strana, obje ruke, leđa, vrat i trbuh, s posebnim naglaskom na osjećaj u regiji “žlice”.
Pojedinci mogu doživjeti simptome kao što su bol u prsima, otežano disanje, osjećaj ograničenog dovoda zraka i osjećaj nedostatka zraka.
Mogu se javiti simptomi kao što su hladan znoj, mučnina, povraćanje, bljedilo i opća slabost.
Osjećaj ubrzanog rada srca do 150 otkucaja u minuti.
Iznenadni gubitak pokretljivosti ruku, nogu ili svih udova može se dogoditi neočekivano.
Nagli početak nesvjestice ili iznenadna intenzivna glavobolja mogu biti alarmantni simptomi.
Ako osjetite uznemirenost, osjećaj straha ili osjećaj neizbježne smrti, od presudne je važnosti da osobe sa srčanim oboljenjima potraže pomoć ako njihova bol potraje dulje od dvije minute. Osobe koje pate od angine pektoris također bi trebale potražiti pomoć ako bol ne prestane deset minuta nakon primjene nitroglicerina. U slučaju da ste sami i sumnjate da imate srčani udar, nužno je djelovati bez oklijevanja i hitno zatražiti da vas netko preveze do najbliže zdravstvene ustanove.