Kod nas je prilično tipično saditi češnjak za zimu; međutim, razumijevanje specifičnih smjernica ključno je za osiguranje obilne žetve.

Podijelit ćemo neke savjete iskusnog uzgajivača—moje isprobane i istinite metode—koji će vas nedvojbeno dovesti do uspjeha! Češnjak se u našim krajevima sadi najčešće u listopadu.

Smjernice navode da je bolje saditi kasnije nego ranije. U suprotnom, postoji rizik da će češnjak pretjerano narasti prije dolaska zime, što može dovesti do mogućeg smrzavanja.
Idealan trenutak za sadnju je kada temperatura padne ispod 8 stupnjeva.

Sadite češnjak na dubinu od 7-10 cm kako biste učinkovitije izdržali zimske mrazeve. Prije sadnje tlo prorahliti i unijeti humus.

Po završetku sadnje zemlju zbijamo. Ako želite veće i zdravije plodove, držite ih na ovom mjestu.
Moja je baka često govorila da najbolji i najznačajniji usjevi dolaze od sadnje češnjaka u tlo na kojem su prethodno rasle rajčice, patlidžani, bundeve, krastavci ili grah.

Dušik koji osiguravaju ovi usjevi neophodan je za rast češnjaka. Uz pomoć prirodnog dušika, češnjak će narasti u iznimno velik i zdrav.

Izbjegavajte sadnju na područjima koja su prije imala češnjak ili luk, jer će oni iscrpiti dušik u tlu, što može rezultirati slabim rastom ili niskim prinosom za vaše nove usjeve.

Također nije preporučljivo saditi gredice s drugim korjenastim povrćem. Sličan učinkovit znak je da rajčice, bundeve i krastavci uspijevaju na sunčanim vrtnim mjestima, što ove lokacije čini savršenim i za zimski češnjak.

Kako biste osigurali snažan i obilan češnjak, evo vrtlarskog savjeta za obnavljanje dušika u tlu! Ako nemate alternative i morate saditi češnjak na područjima koja su prethodno bila zauzeta korjenastim povrćem, razmislite o sjetvi Vike Siate na ta mjesta nakon berbe.

Uspijeva i pri kraćem dnevnom svjetlu i podnosi niže temperature. Značajno je da ima sposobnost poboljšati kvalitetu tla i, što je najvažnije, obnoviti dušik u njemu.

Kiseljenje češnjaka Ne zaboravite ukiseliti češnjak prije sadnje. Idealna otopina za kiseljenje je Sulky-K (5%), gdje pojedinačne mahune treba namakati otprilike 8-12 sati.

Da bi se postigla plavkasto-zelena nijansa kod češnjaka, na svakih 1 kg češnjaka nanosimo 1 litru peciva.

Zaštita od nametnika, plijesni i drastičnih promjena vremena može se postići kiseljenjem češnjaka. Ovaj prastari eko-recept, koji i danas vole mnogi vrtlari, uključuje tradicionalni savjet korištenja sode bikarbone.

Češnjak pomaže u sprječavanju propadanja i obrani od insekata, dok također povećava otpornost mladog luka da napreduje i izdrži zimske mjesece.

Što je metoda? Pomiješajte 1 žlicu sode bikarbone s 3 litre vode. Ostavite mahune da se namaču u ovoj mješavini preko noći.
Prije sadnje, uronite mahune u votku ili razrijeđeni oblik čistog alkohola dodatne 3 minute. Bitno je saditi mahune s korijenom okrenutim prema dolje.

Ako se sadi u obrnutom smjeru, oba prinosa će se smanjiti i kvaliteta će opasti. Mahune moraju biti razmaknute 7-8 cm, a između redova treba održavati razmak od 20 cm.

Pokrivanje češnjaka opalim lišćem tijekom zime je korisno, kao i korištenje treseta ili humusa.
Češnjak može uspijevati i bez zaštite sve dok ne postoji opasnost od jake hladnoće.

S dolaskom proljeća postat će vidljivi prvi rezultati vašeg truda iz jeseni; jednostavno skinite zimski pokrivač s tla i otkrit ćete živahne zelene izdanke mladog češnjaka.