Uz upozorenja Agencije za vodno područje Jadranskog mora i Federalnog hidrometeorološkog zavoda na mogućnost ponovne pojave bujica, odrona i odrona, meteorolog Nedim Sladić danas je istaknuo važnost shvaćanja ovih upozorenja s najvećom ozbiljnošću.
Sladić, nažalost, napominje da konsenzus između tri korištena prognostička modela (ICON, ECMWF i GFS) upućuje na očekivanje novog vala značajnijih oborina u noći s utorka na srijedu, koji će se kretati od zapada prema jugoistoku.
Značajno jugozapadno visinsko strujanje prenosi povećanu vlagu iz Sredozemlja, što rezultira uvjetima koji će opet dominantno pogoditi područja Hercegovine.
Prema riječima Sladića, vertikalni presjek atmosfere otkriva strujanje zraka i vlažnost koja ukazuje na to da se najviše oborine očekuju u područjima uz Jadransko more, te krajnjim južnim i istočnim dijelovima Hercegovine.
Očekuje se da će se ova oborina pojaviti uz grmljavinsko nevrijeme, pod utjecajem značajne toplinske energije prvenstveno iz mora.
Nažalost, prognoze pokazuju da se opet očekuju obilnije oborine u sjeverozapadnim i sjevernim područjima Hercegovine, posebno u područjima koja su već doživjela značajan utjecaj, označavajući sjevernu granicu predviđene oborinske zone.
“Ipak, razlike postoje. Za razliku od petka navečer, trenutno nemamo značajnijeg pritjecanja hladnijeg zraka na višim nadmorskim visinama, što rezultira nešto slabijim strujanjem unutar nižih slojeva.
Dodatno, na Jadranu nema kopnene ciklone, a na Jadranu nema ni ciklona s kopna. Za razliku od situacije zabilježene u petak, očekuje se da će u središnjem dijelu Bosne (Kiseljak i sjevernije) ovaj put biti znatno smanjene količine oborina i manji rizik, ali ne bez pojave još jednog intenzivnijeg, prolaznog pljuska. Predviđeno je da će padaline jenjati u jutarnjim satima srijede”, naveo je Sladić.
Sladić ističe važnost poštovanja brojnih upozorenja nadležnih hidrometeoroloških službi, apelirajući da ih ovoga puta treba shvatiti ozbiljno. Nije pretjerano još jednom ponoviti ova upozorenja.
BONUS:
Pokušala sam oprati stare peškire po BAKINIM SAVJETIMA i rezultat me oduševio: Peškiri su opet mekani i pahuljasti kao na reklami!
Ručnici igraju vitalnu ulogu u našem svakodnevnom životu jer ih redovito koristimo.
Kada se podvrgne redovnom pranju, tkanina ima tendenciju da izgubi svoju mekoću, zadržavajući grubu teksturu koja može izazvati iritaciju kože. U mnogim slučajevima čak ni uporaba omekšivača ne uspijeva riješiti ovaj problem.
Prema portalu santeplusmag, postoji praktično rješenje koje može učinkovito vratiti mekoću ručnika, ponovno osiguravajući ugodan dodir. Uz ovaj trik osjećat ćete se neizmjerno zahvalno, a ručnici će dobiti visoke pohvale za svoju mekoću, baš kao u reklamama.
Često se postavlja pitanje o pravilnoj tehnici pranja ručnika, kako bi se očuvala njihova sposobnost upijanja, a da se ne naruši njihova mekoća.
Uz mudrost savjeta ove bake, čovjek može ploviti kroz život bez oslanjanja na skupe resurse.
Održavanje mekoće ručnika može se postići uz pomoć poznatog sastojka u kućanstvu, sode bikarbone.
Dostupnost ovog bijelog praha čini ga idealnim izborom za pranje ručnika, nudeći isplativu alternativu tradicionalnim deterdžentima.
Imala sam tu sreću da sam od svoje bake dobila pametan savjet koji se pokazao učinkovitim čak i na dotrajalim ručnicima grubim poput ribeža.
pristup:
Za pripremu otopine sode bikarbone jednostavno pomiješajte tri žlice sode bikarbone s čašom vode. Nježno ulijte otopinu u predviđeni odjeljak za deterdžent u perilici rublja.
S ovim rješenjem Vaši će ručnici ponovno dobiti mekoću.
Kako bi se dodatno pojačali rezultati gore spomenute metode, postoje dodatni kućni lijekovi koji se mogu koristiti za postizanje mekših ručnika. Za optimalne rezultate preporuča se ručnike prije pranja uroniti u mješavinu vode, 4 žlice octa i limunovog soka.
Osim što daje živu boju, ocat također ima sposobnost omekšavanja tkanine. Dodatno nesretnim okolnostima, otopina kiseline učinkovito eliminira bakterije, osiguravajući da su ručnici temeljito dezinficirani.
Budite uvjereni, miris octa će se raspršiti u roku od nekoliko sati, tako da nema potrebe da se brinete zbog dugotrajnog mirisa.
Samo korištenje ovih savjeta neće biti dovoljno za produljenje vijeka trajanja ručnika izvan njihovog početnog stanja; primjena niza provjerenih tehnika također je imperativ.
Kako biste spriječili bilo kakve probleme, važno je izbjegavati preopterećenje bubnja perilice rublja i umjesto toga ga napuniti do najviše dvije trećine njegovog kapaciteta.
Prateći ovaj proces, tkanine će biti podvrgnute sveobuhvatnom ispiranju, jamčeći optimalnu čistoću.
Budite oprezni pri dodavanju deterdženta u rublje, osobito kada je riječ o izbjeljivaču i omekšivaču, jer je važno ne pretjerivati. Sa svakim pranjem, na vlaknima se stvara sloj voska, što u konačnici smanjuje sposobnost upijanja tkanine.
Kako biste očuvali živost svojih ručnika, proizvođači ručnika savjetuju redovito pranje obojenih ručnika, obično svaka tri do četiri dana. Osiguravanjem da se ručnici suše u propisno prozračenom prostoru, odvojeno od vlage, moguće ih je prati jednom tjedno.
Za one koji traže praktično rješenje za redovito sušenje ručnika, električni stalak za ručnike pokazao se kao idealan izbor. Kako bi se spriječilo upijanje boja, preporuča se pranje ručnika odvojeno od ostale odjeće. Osim toga, ove životinje imaju sposobnost odbacivanja dlake koja se lako lijepi za odjeću.
Pravilno odvajanje bijelih ručnika od tkanina u boji od iznimne je važnosti.
Korištenje omekšivača na ručnicima ima potencijal smanjiti njihov životni vijek zbog učinka omekšavanja koji imaju na tkaninu, što zauzvrat ugrožava njihovu sposobnost upijanja.
Otkrijte ove korisne savjete koji će osigurati da vaši ručnici ostanu luksuzno mekani i ugodni na dodir.