Sastojci
Imamo neto 4 kg šljiva, nakon guljenja.

izborno:

Za ovaj recept trebat će vam 1/2 žličice cimeta, 1/2 žličice mljevenog klinčića i otprilike 2-3 žlice ruma ili rum šećera.

Priprema

U duboki veliki lonac zapremine oko 5-6 litara stavite oprane, osušene i očišćene šljive. Uključite ringlu za početak kuhanja. U početku smjesu povremeno promiješajte dok ne postigne željenu gustoću.

Nakon prvih deset minuta, pojačajte učestalost miješanja dok smjesa ne zavrije. Smanjite vatru i uporno miješajte dok uvarak krčka dok ne postigne željenu gustoću (kuhajte još sat vremena od trenutka vrenja). Ako želite, dodajte začine i rum tijekom završne faze kuhanja.

Za pravilno pohranjivanje staklenki, provjerite jesu li oprane i osušene prije pričvršćivanja metalnih poklopaca na navoje. Važno je napomenuti da je zagrijavanje staklenki nepotrebno. Žlicom pažljivo napunite svaku staklenku pekmezom, pazeći da dođete do vrha.

Nakon što ih napunite, čvrsto zavrnite poklopce i stavite staklenke na pladanj. Sljedeći korak je napunjene staklenke staviti u pećnicu zagrijanu na 100°C. Ostavite staklenke da ostanu u pećnici otprilike jedan sat, dopuštajući džemu da se pasterizira. Nakon tog vremena isključite pećnicu i odolite želji da izvadite staklenke dok se potpuno ne ohlade, što obično traje desetak sati.

Vrijedno je spomenuti da će se ovim postupkom dobiti pet staklenki džema od kojih svaka sadrži 580 ml.

Kako biste osigurali dugotrajnost vašeg pekmeza, važno ga je čuvati na hladnom i suhom mjestu daleko od svjetlosti. Osobno više volim koristiti kartonske kutije s odjeljcima, posebno prenamijenjene limenke za boce od litre koje mogu primiti do 24 staklenke u 12 odvojenih odjeljaka.

Ovaj način skladištenja omogućuje da džem ostane sačuvan nekoliko godina bez ikakvih znakova kvarenja. Iako u mom slučaju džem rijetko potraje do sljedeće sezone jer se dosta brzo potroši. Međutim, u jednom sam slučaju nenamjerno zanemario nekoliko staklenki, i na moje iznenađenje, nakon dvije godine imale su jednako svjež okus kao da su svježe napravljene.

Važno je napomenuti da tijekom procesa kuhanja džem ima tendenciju prskanja, posebno kada se koristi visoka temperatura, stoga je ključno poduzeti mjere opreza kako biste zaštitili ruke.