Za pripremu ovog jela može se koristiti ili jedna glavica luka ili jedan poriluk.

Dvije mrkve.

Jedan korijen celera, male veličine.

Jedan krumpir male veličine.

Ukupna potrebna količina bundeve je 150 grama.

Težina gljive u ovom konkretnom slučaju je točno 100 grama.

Sto grama riže.

Peršinov list je dehidrirana biljka koja se obično koristi u kuhanju kao suhi začin.

ulje

U tavi na ulju prodinstajte nasjeckani luk i mrkvu.

Započnite tako da u smjesu umiješate narezane šampinjone i celer narezan na kockice. Nakon toga u jelo ubacite kockice bundeve i krumpira.

Nakon što se sastojci malo zagriju, u smjesu ubacite opranu rižu i suhe začine.

Pustite povrće da se kuha dok ne postigne odgovarajuću razinu mekoće, što obično traje otprilike 50 minuta.

Nakon što je jelo gotovo, po vrhu pospite sitno nasjeckani peršinov list. Ovo jelo je izuzetno kvalitetno i preporučamo onima koji ga tek trebaju iskusiti.

Poznato je da bundeva ima diuretska svojstva, što je čini korisnim prirodnim lijekom. Njegove sjemenke osobito su korisne za trudnice i dojilje, kao i za starije osobe te one koji boluju od bolesti jetre ili prostate.

Bundeva se također preporučuje osobama koje pate od reume, gihta ili upale bubrega i mjehura. Nadalje, ova jesenska namirnica pozitivno djeluje na upalu jajnika i s njom povezane simptome menopauze, što je čini izvrsnim izborom za žene koje imaju te probleme.

Bundeva je svestrana namirnica koju zbog svoje neizmjerne ljekovite i nutritivne vrijednosti nazivaju i “vojvođanskom bananom”. Ovo voće, poznato i kao ludaj, neizostavno je na stolu zahvaljujući obilju vrijednih ljekovitih sastojaka. Bundeva je izrazitog okusa i mirisa, pa je prikladan sastojak kako slatkih tako i slanih jela.

Može se konzumirati sirovo, kuhano, pečeno, prženo, a njegov sok ima nevjerojatno pozitivan učinak na organizam. Plod bundeve sastoji se od 90% vode i mnoštva minerala i vitamina.

Također je bogata biljnim vlaknima, posebice pektinom, što znači da je izuzetno korisna za organizam. Osim toga, voće ima malo ili nimalo masti, s manje od 30 kalorija na 100 grama, što ga čini idealnom namirnicom za one koji žele smršaviti.

Zdravstvene prednosti celera su brojne. Kisela sredina u tijelu može dovesti do raznih bolesti, ali konzumacija alkalne hrane može pomoći u suzbijanju kiselosti. Celer je izvrstan primjer alkalne hrane zbog svog sastava.

Osim toga, celer je niskokalorična namirnica, sa samo 5 kalorija na 100 grama, što ga čini odličnim izborom za one koji paze na svoju težinu. Također je bogat esencijalnim mineralima kao što su magnezij (320 miligrama) i folat (16 miligrama).

Nadalje, celer je izvrstan izvor vitamina C, vitamina K (važan za zgrušavanje krvi) i dijetalnih vlakana (korisnih za probavu), što ga čini izvrsnim jačačem imuniteta, osobito tijekom sezone prehlade i gripe.

Konačno, vjeruje se da je sirovi celer i prirodni detoksifikator koji može pomoći u uklanjanju toksina iz tijela i smatra se bitnom komponentom u liječenju kožnih bolesti. Zbog svojih prirodnih diuretičkih svojstava, celer može biti koristan za osobe s bolestima bubrega. Svježe iscijeđeni sok od lišća, stabljike i sirovog korijena celera najučinkovitiji je način da se iskoriste njegova ljekovita svojstva.

Međutim, važno je izbjegavati korištenje previše listova jer to može učiniti sok neukusno gorkim. Ako vam je okus celera prejak, možete dodati zaslađivač poput meda ili ga pomiješati s bananom za blaži okus.