Iz KBC-a Hini u utorak je potvrđeno da je kod pet pacijenata primljenih na Rebro KBC-a Zagreb dijagnosticirana infekcija legionelom.

Od petorice oboljelih ukupno dvije osobe trenutno su u kritičnom stanju.

Kako navode iz KBC-a, ti pacijenti već boluju od teške osnovne bolesti, a prisutnost legionele znatno je pogoršala njihovo stanje.

Nakon potvrde zaraženih pacijenata, pokrenuta je istraga kako bi se utvrdio izvor zaraze, jer je poznato da se prijenos često može dogoditi bilo putem klima uređaja ili vode.

Pojava ove bolesti prvenstveno se veže uz izvore vode zdravstvenih ustanova, hotela, javnih kupališta ili bazena, s minimalnim rizikom prijenosa s osobe na osobu.

Ova konkretna upala pluća, uzrokovana bakterijama, nije uobičajeni tip.

Kako prenosi agencija Fena, liječenje se sastoji od antibiotika kao što su azitromicin, kinoloni ili rifampicin.

Legionela je izraz koji se koristi za opisivanje specifične vrste bakterija.

Kako javlja Živim.hr, inkubacija ove infekcije može trajati od dva do 10 dana, a tijekom tog razdoblja kod pojedinaca se mogu javiti simptomi koji podsjećaju na upalu pluća. Ovi simptomi uključuju visoku temperaturu (iznad 39 °C), suhi kašalj, proljev, mučninu, povraćanje, glavobolje, bolove u mišićima i prsima, kao i otežano disanje.

Rizik od razvoja legionarske bolesti može biti i do 30 posto veći u određenim ranjivim populacijama. Ova skupina obuhvaća osobe s kompromitiranim imunološkim sustavom, one kojima je dijagnosticiran reumatoidni artritis, starije osobe, pušače i osobe s kroničnim stanjima poput dijabetesa, bolesti bubrega i respiratornih bolesti.

U kojim okolnostima dolazi do razmnožavanja bakterija?

Optimalni temperaturni raspon za razmnožavanje bakterija Legionella je između 20-50 °C, a posebno su povoljne temperature između 35 i 46 °C. Prisutnost kamenca, hrđe, biofilma i drugih mikroorganizama stvara idealne uvjete za njihov rast. Upravo u toploj vodi legionela uspijeva i razmnožava se.

Koji su načini prijenosa i kako ih spriječiti?

Prijenos legionele događa se udisanjem vodenog aerosola, uključujući sitne kapljice koje su gotovo nevidljive. To se može dogoditi tijekom aktivnosti kao što su tuširanje, plivanje u bazenima ispunjenim pjenom, korištenje klima uređaja koji se loše održavaju i izlaganje aerosolima iz rashladnih tornjeva velikih vodovodnih sustava. Važno je napomenuti da se legionela ne može prenijeti s jedne osobe na drugu. Imajući to na umu, neophodno je poduzeti sljedeće mjere kako bi se smanjio rizik od infekcije, osobito tijekom ljetne sezone:

Potrebno je redovito čišćenje ili održavanje klimatizacijskih uređaja i prostora u kojima se skladišti voda kako bi se osigurao njihov pravilan rad.

Kako biste spriječili zadržavanje vode, važno je redovito uklanjati sve nakupine oko tuševa i slavina. Osim toga, za tuševe ili slavine koje se neko vrijeme nisu koristile, preporučuje se ispiranje tekućom vodom u trajanju od pet minuta svaka dva tjedna.

Redovito održavanje, uključujući sušenje, čišćenje i dezinfekciju, ključno je za hidromasažne kade i kućne toplice.

Liječenje

Liječenje bolesti uključuje upotrebu antibiotika; no i kod ove intervencije smrtnost se kreće od pet do 10 posto. Stoga je rano otkrivanje i brzo započinjanje liječenja ključno. Na stranicama Instituta godišnje se u Hrvatskoj zabilježi oko 40 slučajeva ove infekcije.