Svako povrće operite pa pripremite:
15 manjih paprika, 4 krompira, 1 šargarepa, 2 zrela paradajza, 1 glavica crnog luka, 1-2 čena belog luka, 2 kašike iseckanog peršunovog i celerovog lista, 1 kašičica soli, ½ kašičice mlevenog bibera i 5 kašika ulja.
KAKO SE PRIPREMA?
Operite svako povrće. Očistite paprike od semenki i ostavite ih sa strane. Oljuštite krompire, šargarepu i luk, zatim ih izrendajte. Dodajte iseckani peršunov i celerov list.
Oljuštite paradajz, pa jedan izrendajte i dodajte u povrće. Ubacite iseckani beli luk, so, biber i 2 kašike ulja. Dobro promešajte da se sjedini.
Napunite paprike pripremljenom smesom i ređajte ih u pouljen pleh za pečenje. Možete koristiti zemljani pekač.
U sok koji povrće pusti izrendajte preostali paradajz, dodajte preostale 2 kašike ulja i sve sipajte između paprika. Paprike ne treba zatvarati.
Pokrijte paprike papirom za pečenje, a ne poklopcem, kako bi se pekle umesto kuvale u pari. Pecite na 200°C oko sat vremena (oko 350°F). Pred kraj pečenja uklonite papir i pojačajte temperaturu kako biste dobili lepu rumenu boju na paprikama.
BONUS:
BALKONSKO CVIJEĆE KOJE SVIMA USPIJEVA: Cvjeta od proljeća do jeseni, a otporno je na sve
Sezona za sadnju cveća je u punom jeku.
Važno je izabrati pravu vrstu, ne samo na osnovu njenog izgleda i veličine, već i na osnovu nekoliko drugih karakteristika.
Kako bismo vam olakšali izbor, predstavljamo vam 5 balkonskih cveća koja uvek donose uspeh.
Kadifica je jedna od najpopularnijih letnjih cvetnica, poznata po svojoj lepoti i lakoći uzgoja. Bez obzira na vrstu zemlje, ove zahvalne cvetnice će prosperirati. Dolazi u nijansama žute i narandžaste boje, sa cvetovima koji mogu biti jednostavni ili puni. Kadifica najbolje napreduje na sunčanim ili polusenovitim mestima sa propusnim zemljištem. Redovno uklanjajte uvenule cvetove i hranite i zalivajte biljke kako biste osigurali bujno cvetanje tokom celog leta.
Geranijum se karakteriše uspravnim, sočnim pupoljcima i tamnozelenim listovima sa karakterističnim tamnozelenim obrubom. Dolazi u različitim bojama – beloj, žutoj, ružičastoj, crvenoj, ljubičastoj i narandžastoj. Potrebno mu je sunčano mesto, ali zaštićeno od direktnog podnevnog sunca, kao i propusno zemljište. Da bi lepo napredovao, redovno uklanjajte uvenule cvetove i žute listove kako biste izbegli bolesti. Geranijum zahteva redovno zalivanje, ali podloga treba da se osuši između zalivanja.
Petunija je jedna od najpoznatijih vrsta cveća za ukrašavanje balkona. Dolazi u različitim oblicima i bojama, uključujući belu, žutu, ružičastu, ljubičastu, plavu i crvenu, i može biti dvobojna. Cvetaju od juna do septembra i zahtevaju polusenovito mesto i propusno zemljište. Budući da su cvetovi relativno delikatni, treba paziti da ih ne ošteti jak vetar. Redovno zalivajte petunije i dodajte gnojivo sa malo azota i više fosfora kako biste održali bujno cvetanje. Na kraju leta, orežite biljke na 20 centimetara od tla kako biste ih pripremili za ponovno cvetanje u jesen.
“Prve violine” su popularne cvetne vrste koje često viđamo u gredicama u parkovima i baštama. Njihov karakterističan cvet sa pet latica lako je prepoznatljiv, a dolaze u mnogim nijansama od bele do tamnoljubičaste boje. Postoje jednobojne i dvobojne sorte koje pružaju raznovrsnost u vrtu.
Begonija je grmolika biljka sa krhkim granama, mesnatim listovima i bogatim cvetovima. Postoji mnogo boja cvetova, uključujući belu, ružičastu, crvenu i druge, dok listovi nekih sorti mogu biti bakarni. Zahteva sunčano do polusenovitog mesto i propusno zemljište. Da bi ova biljka ispunila svoj latinski naziv “semperflorens”, što znači “uvek cveta”, potrebno joj je redovno đubrenje. Između zalivanja, treba dozvoliti da se zemljište lagano osuši.