Sezona grijanja svakako je u tijeku, iako do najhladnijih mjeseci ima još dosta vremena. Možda ste primijetili problem s radijatorom, gdje je gornji dio topao, a donji dio ostaje hladan.
Zbog čega se radijator samo djelomično zagrijava i kako se to može popraviti?

Uz informacije dobivene s portala, u mogućnosti smo pružiti izvrsno objašnjenje zašto je gornji dio radijatora topao, a donji dio ostaje hladan. Ako je vaša grijalica topla na vrhu, ali hladna na dnu, to znači da nema problema s ventilacijom radijatora.

Ovaj problem nastaje kada je donji dio topao, a gornji dio ostaje hladan. Obrnuto, ako je radijator topao na vrhu, a hladan na dnu, osobito kod temperaturne razlike veće od 15 stupnjeva, znatno je vjerojatnije da je to uzrokovano nakupljanjem taloga grijača na dnu.

Zaustavlja grijanje uzrokovano toplom vodom unutar sustava. Mulj se sastoji od sitnih fragmenata zahrđalog metala.
Odmaknuli su se od unutrašnjosti sustava i zaustavili u podnožju radijatora.

Kada voda u interakciji s metalom dolazi do kemijske reakcije, što dovodi do korozije metala. Ovaj proces rezultira stvaranjem mulja koji se nakuplja u radijatoru.
Ispiranje je najučinkovitija metoda za uklanjanje mulja koji se nakuplja na dnu radijatora.

Kako biste to postigli sami, namjestite slavinu na najvišu postavku. Nakon toga ostavite radijator da radi kao i obično nekoliko sati ili do cijeli dan.
Nakon što to razdoblje završi, vratite se na uobičajene postavke.

Preporučljivo je izbjegavati postavljanje gumba za protok vode ispod razine 3. Ipak, ako je prisutna značajna količina mulja, ovaj se pristup može pokazati neučinkovitim, zahtijevajući pomoć profesionalnog vodoinstalatera.

Jedna od mogućnosti je odvojiti grijač od cijevi, nositi ga na otvorenom i isprati ga crijevom. Koji se koraci mogu poduzeti kako bi se poboljšala učinkovitost grijanja radijatora?
Izbjegavajte postavljanje grijača na razine 1 i 2.

Protok vode je nedovoljan, što može dovesti do nakupljanja kamenca u cijevima i uzrokovati začepljenja. Preporuča se podešavanje temperature na razinu 3 ili 4.
Preporučljivo je prerasporediti namještaj koji zaklanja radijator.

Ako još niste odzračili radijator, evo jednostavnog vodiča koji će vam pomoći. Vjerujte mi, ovo je nešto što svatko može postići u samo nekoliko minuta.

Što je potrebno za to?

Plosnati odvijač, imbus ključ, krpa ili posuda s vodom i upute korak po korak.

Za početak isključite grijanje i dovod vode u radijator. Zatim otvorite kontrolni ventil (termostat) kako biste omogućili prirodni protok zraka.
Pomoću odvijača pažljivo malo olabavimo povratni ventil (dovod vode) kako bismo omogućili optimalan protok vode.

Kod novijih radijatora ovo je standardni vijak. Nasuprot tome, stariji radijatori imali su prolaz uglavnom skriven sa strane dovodne cijevi i dizajnirani su tako da odgovaraju navoju inbus ključa.
Odzračni ventil treba otvarati postupno i bez primjene pretjerane sile.

Osluškujte zvuk šištanja zraka praćenog blagim curenjem vode. Koristite krpu ili posudu da skupite vodu koja kaplje.
Ovaj postupak ne zahtijeva više od tri minute.

Po potrebi namjestite ventil. Nakon toga, ako se zrak isprazni i tlak padne, neophodno je uvesti vodu u sustav grijanja u kotlovnici kako bi se uklonio sav preostali zrak.

Nakon dodavanja vode u sustav, važno je pratiti manometar kako biste osigurali da tlak dosegne željenu razinu.

Zatim se svi ventili zatvaraju i vraćaju u svoje početne položaje. Tada se uključuje grijanje, a svaki radijator dosljedno pratimo.