Još od pandemije korona virusa online prodaj je doživjela veliki porast. Unatoč velikom riziku od prijevare, sve veći broj ljudi odlučuje se kupovati putem interneta. Srećom, većina nije doživjela frustraciju da ostanu bez kupljenog artikla i svog novca. Nažalost, Marijana Dragović iz Čačka nije bila te sreće, a negativno iskustvo s naručivanjem putem Instagrama učinilo ju je opreznijom u budućnosti. Nakon što je ugledala stranicu na kojoj se reklamiraju brendirane zimske čizme, Marijana se raspitala o cijeni i dostupnosti njezine veličine. Administratori su ljubazno odgovorili, navodeći cenu od 7800 dinara. Iako Marijana nije očekivala da će dobiti prave čizme po toj cijeni, očekivala je da će dobiti dobro izrađenu i kvalitetnu imitaciju. Marijana je iskusna online kupac, godinama naručuje odjeću bez ikakvih incidenata i niti jednom nije razmišljala o mogućnosti da bude prevarena.
Nakon narudžbe, mlada Čačanka s nestrpljenjem je iščekivala da joj stignu nove čizme. Nedugo nakon toga paket joj je dostavila kurirska služba. Po prijemu paketa, odmah je platila račun od 8.400 dinara za čizme i poštarinu, koju je vozač potom prosledio. Preplavljena uzbuđenjem, Marijana je bez gubljenja vremena otvorila paket i ostala u potpunom divljenju svojim novim čizmama. Nakon otvaranja paketa, otkrila sam par čizama koje nisu bile u mojoj narudžbi. Ne samo da su bile druge boje, nego su bile i lošije kvalitete, kao da su napravljene od kartona i plastike umjesto od prave kože, što su administratori stranice prethodno potvrdili. Odmah sam ih kontaktirala putem Instagrama da ih obavijestim o pogrešci. Odgovor je bio brz i ljubazan, uz objašnjenje da je zbog velikog broja narudžbi moj paket poslan na krivu adresu. Zatražili su da čizme vratim putem kurira.Pojedinci koji su joj prilazili zračili su toplinom i ljubaznošću dok su joj davali precizne upute. Nikada nije mogla zamisliti da bi je mogli prevariti i stoga je poslušno slijedila njihove upute. Željno je iščekivala dolazak svojih čizama prvog četvrtka, ali nikako da stignu. Nastavila je čekati još nekoliko dana, no ipak im nije bilo ni traga. Njezini su upiti naišli na uvjeravanja da je proizvod na putu, ali obećanja su bila prazna i čizme se nikad nisu ostvarile.
Nakon što je proteklo određeno vrijeme, sinulo mi je da sam bprevarena. Ishod je bio da su mi oduzeti i sredstva i obuća. Postojao je trenutak kada su naznačili da njihova stranica na Instagramu ima problema, a ja sam se nadala da će isporučiti čizme nakon što riješe problem. Nažalost, do toga nije došlo. Čačanka ističe da se najviše osjećala prevarenom jer je tim osobama ukazala povjerenje. Nakon što je svoje neugodno iskustvo podijelila na društvenoj platformi Instagram, počela se odmotavati mreža prijevare. Javilo joj se više od deset djevojaka koje su prošle istu situaciju kao i ona, što ukazuje da se radi o unaprijed dogovorenoj skupini prevaranata.
Prema onome što smo prikupili, čini se da su dotične osobe s područja Beograda. Sve su djevojke imale slična iskustva: primile su neodgovarajuću obuću, zamolili su ih da vrate pošiljku uz plaćanje pristojbe i na kraju nisu dobile ni novac ni cipele. Kao odgovor, poslao sam im poruku u kojoj sam naveo da smo svi svjesni njihove nepoštene prakse i da zajedno radimo na ispravljanju situacije. Međutim, odbacili su nas neozbiljnim odgovorom i nastavili nas blokirati. Marijana napominje da upravo zbog ovakvog prijevarnog ponašanja često mijenjaju naziv svoje web stranice. Svrha njezine priče bila je upozoriti djevojke da ne čine iste pogreške koje je činila ona – da uzalud troše novac i budu prevarene. Razmišlja o tome da obavijesti vlasti o ovoj situaciji, ne zbog financijskog gubitka, već kako bi upozorio ostale članove društva o sve većem broju digitalnih prevaranata.