7. januara, pravoslavni hrišćani učestvuju u svetkovini ovog praznika, a Božić se obilježava na dan koji mu prethodi. Posljednji dan božićne sedmice posvećen je ranojutarnjoj tradiciji, gdje najstariji i najmlađi muški ukućani, djed i unuk, odlaze u šumu da sakupe božićno drvce.

Na prasku dana, muški pojedinci odlaze u šumu da uberu božićna drvca. Tipično, drvo Cer je odabrano, a domaćin, pozicioniran prema istoku, koristi tri snažna udarca da ga presječe.

Dok se drvo obara, izgovara se molitva kojom se zaziva zdravlje i radost za cijelu porodicu. Iverak koji slučajno padne na početnom udaru se izvlači i čuva.

Česnica, pogača bez kvasca, pravi se od mješavine brašna, vode i masti. Tradicionalno, na prvi dan Božića, prije izlaska sunca, a najstariji član domaćinstva, preuzima odgovornost za izvođenje rituala.

Ovaj ritual uključuje okretanje pogače, podlijevanje vinom, a zatim podjelu na fragmente koji su jednaki broju pojedinaca koji borave u kući. U tijesto je ugrađen bijeli luk, novčić i dio iverka iz božićnog drvceta.

Rašireno je vjerovanje da će osoba koja otkrije ove predmete nakon lomljenja pogače biti podarena blagostanjem, dobrim zdravljem i srećom tokom naredne godine.