Jedna od najpristupačnijih namirnica je krompir koji se može spremati na veliki broj načina. U slučajevima kada krompir ima samo male zelene mrlje, moguće ih je ukloniti. Međutim, veliki zeleni delovi zahtevaju odlaganje celog krompira. Ako ste ikada ostavljali krompir na kuhinjskom pultu ili u ostavi na duži period, nesumnjivo ste bili svjedoci njihove transformacije kada su počeli da niču i postaju zeleni. Ovo postavlja pitanje jesu li i dalje bezbedni za konzumiranje ili ih treba baciti.
Ellen Schumaker, direktorica informacija o hrani na Državnom univerzitetu Sjeverne Karoline, upozorila je na konzumaciju krompira koji je niknuo. To je zato što rast klica na krumpiru može rezultirati proizvodnjom štetnog toksina poznatog kao solanin, koji može uzrokovati probavne probleme poput povraćanja, glavobolje i drugih povezanih simptoma. Unošenje veće količine takvog krompira može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema, upozorio je Šumaker. Međutim, ako krompir nije mekan ili naboran, a klice su male, mogu se izvaditi i konzumirati. Dijetetičarka Magi Mičalič također je savjetovala da ne konzumirate krompir zelenkaste boje, sugerirajući da je najbolje u potpunosti izbjegavati krompir.
Biljke dobijaju zelenu boju od sunca, koje proizvodi hlorofil. Nažalost, nakupljanje štetnih toksina je veliki problem. Ako su na krumpiru prisutne male zelene površine, moguće ih je ukloniti kako bi se riješio problem. Međutim, ako su mrlje veće, najbolje je odbaciti cijeli krompir. Stručnjaci navode da su primarni znakovi kvarenja ili skorog kvarenja krompira nicanje i zelenkasta nijansa. Nadalje, kada se krompir čini smežuranim i mekanim, vrijeme je da se odloži. Pametno je izbjegavati krumpir koji izgleda nenormalno, posebno onaj koji počinje nicati ili postaje zelen. Kada se jave ovi simptomi, gomolji i klice mogu imati jak okus i možda neće pružiti istu nutritivnu vrijednost kao prije.
Prema dijetetičarki Tamar Samuels, iako su istraživanja na ovu temu ograničena, moguće je pretpostaviti da je nutritivna vrijednost proklijalog krompira inferiornija od zdravog krompira. Razlog tome je što je krompir kada nikne podvrgnut pojačanoj oksidaciji zbog viših temperatura. Kako prenosi Večernji list, krumpir koji se čini normalnim i zdravim zapravo je odličan izvor esencijalnih vitamina i minerala, posebno vitamina A, vitamina C i kalija.