Danas mi je prijateljica podijelila svoj recept za sarmu, dok sam ja svoju već zamotao i stavio u pećnicu da se peče. Cijenio sam njen recept, posebno uvod, i uživam u nekompliciranoj sarmi.
Moja današnja verzija je bez mesa, s puno luka i poriluka, a ja je isključivo pečem u pećnici. Pošto je sezona kiselog kupusa, krenimo!!!

POTREBNI SU SLEDEĆI SASTOJCI:
1 glavica kiselog kupusa, 4 glavice luka, 2 poriluka, 3 male šalice riže, 1 žličica pimenta, 1 žličica velike ljute ili slatke paprike, sol, papar, list lovora i malo ulja.

KAKO PRIPREMITI NAJUKUSNIJU POSNU SARMU?

Na ulju prodinstajte nasjeckani luk i poriluk, zatim dodajte opranu rižu i nastavite pržiti na srednje jakoj vatri dok riža ne postane sjajna. Začiniti solju, crnim paprom, slatkom mljevenom paprikom i ljutom paprikom (za one koji vole blaži okus može i slatka paprika).

Posudu za pečenje sarme pripremite tako što ćete na dno posude za pečenje dodati malu količinu ulja. Zatim na podnožje stavite sitno nasjeckanu jezgru kupusa i na vrh poslažite listove kupusa.

Dodajte 2-3 lista lovora zajedno s cijelim listovima kupusa na vrh mladog luka kako bi ostali vlažni. Zalijte vrućom vodom dok ne dođe oko dva prsta iznad sarme. Smjesu lagano zagrijte, pokrijte posudu poklopcem, a zatim stavite u pećnicu zagrijanu na 180°C. Pecite otprilike 3,5 do 4 sata, pazeći da rešetka bude niže od sredine pećnice.

Savjet: Dodavanje više luka i poriluka, čak i kada se pomiješaju s mesom, pojačava okus. Poželjna je viša posuda za pečenje kako bi se spriječilo prelijevanje; Danas sam koristila zemljanu posudu zbog jedinstvenog okusa.

Ako ste u žurbi, nemojte se suzdržavati od ulja i zapamtite da duže pečenje obično poboljša jelo. Obično bi temperatura pećnice trebala biti umjerena kako bi se omogućila lijepa hrskava tekstura, kako to kažemo u Makedoniji.

Nakon što se skinu listovi, sarme ostaju vlažne i savršeno pečene, bez viška tekućine, samo s malo ulja. Ako niste sigurni u njihovu spremnost, uvijek možete provjeriti jedan kraj posude.

KAKO POSLUŽITI:
U ovoj salati možete uživati ​​i toplu i hladnu jer ne sadrži meso. Uz to savršeno pristaje topla žemlja. Uživajte u obroku!S

 

BONUS:

Kako se sarma ne bi raspadala tijekom kuhanja, evo kako je pravilno savijati, a za početnike je lako savladati.

Pokazujemo kako spriječiti da se sarma raspadne tijekom kuhanja.

Priprema sarme predstavlja veliki izazov za brojne domaćice, posebno zbog čestih problema da se sarme raspadaju tijekom kuhanja. Da se sarme ne bi raspale u procesu kuhanja, treba ih uvijati na sljedeći način:

Počnite s pranjem listova kupusa i rezanjem korijena. Zatim uz jedan rub staviti nadjev od mljevenog mesa. Smotajte list prema gore, a zatim prstima uvucite rubove prema unutra s obje strane. Ovaj način osigurava da sarma ostane netaknuta tijekom kuhanja i lijepo se prezentira prilikom posluživanja.

Klasifikacija sarmi:

Slaganje sarme u lonac može se smatrati umjetnošću. Započnite slaganjem tri ili četiri neiskorištena lista kiselog kupusa na dno jela, a zatim posipajte narezanu slaninu i sitne komadiće češnjaka.

Zatim na dno lonca dodajte papar u zrnu i list lovora. Nakon toga rasporedite sarme: prvo ih složite u kružnu formaciju oko ruba, a zatim popunite praznine dok dno potpuno ne bude pokriveno. Na ovaj sloj stavite bilo koju vrstu suhog mesa, a najbolje su suha rebarca.

Potom sarme ponovo redati u slojeve, a između njih staviti očišćeni češnjak i komadiće slanine ili suha rebarca. Ako ostane, dodajte još sarme na vrh. Količina masnoće u sarmi ovisit će o tome koliko slanine i suhih rebara stavite u lonac. Imajte na umu da riža upija značajnu količinu masnoće, pa je sarma kalorijski gusto jelo. Po završetku slaganja sarmu preliti hladnom vodom da se dobro natopi, a zatim je staviti na tanjur.

Budući da riža u sarmi brzo upija vodu, potrebno je dodati još vode – po mogućnosti mlake i u obilnim količinama. Bez obzira na način pripreme, u sarmu je uvijek uložen značajan trud. Zbog toga je općeprihvaćeno da se sarme kuhaju u većem loncu.

Jednom pripremljene sarme se mogu kuhati koliko god dugo želite bez ikakvih štetnih učinaka. Mnogi vjeruju da se okus sarme poboljšava duljim kuhanjem i višekratnim podgrijavanjem.

Međutim, zbog zdravstvenih razloga, preporučljivo je ograničiti podgrijavanje. Ako je moguće, sarma je najbolja kada se radi u glinenim posudama.