Spazmi mišića mogu se pojaviti iznenada, bilo nakon buđenja ili kad padate u san, a karakterizirani su naglim stezanjem mišića.

Grčevi mogu biti potaknuti bilo kojim oblikom tjelesne aktivnosti.

Grčevi mišića prvenstveno nastaju zbog nedostatka tjelesne tekućine.

Noge su najčešće mjesto na kojem se osjeća oštra i intenzivna bol, iako je moguće da se ovaj osjećaj manifestira i na drugim dijelovima tijela.

Trajanje ovog stanja može varirati od kratkog trenutka do kratkog vremenskog razdoblja. Spazam mišića tijekom spavanja ili nakon jutarnjeg buđenja, poznat kao noćni spazam mišića, uglavnom proizlazi iz neadekvatnog protoka krvi, iako se može manifestirati i kada je tjelesna temperatura ispod prosjeka.

Ako vas usred noći naglo probudi bolni grč u nozi, utješite se činjenicom da niste jedini. Istraživanje provedeno 2012. godine i objavljeno u časopisu “American Family Physician” pokazalo je da se do 60 posto pojedinaca barem jednom u životu susrelo s ovom mučnom pojavom. Nadalje, zasebno istraživanje provedeno 2017. godine pokazalo je da je ovaj fenomen rašireniji među pojedincima od pedeset ili više godina.

Uzroci ovog prevladavajućeg stanja ostaju donekle nedokučivi, unatoč različitim stajalištima o tom pitanju. Prema Scottu Garrisonu, doktoru znanosti, izvanrednom profesoru obiteljske medicine na Sveučilištu Alberta, koji je opsežno istraživao grčeve u nogama tijekom spavanja, istina je da točan razlog iza noćnih grčeva u nogama ostaje nepoznat.

Neki znanstvenici tvrde da glavni uzrok leži u našem suvremenom načinu života. Za razliku od naših predaka koji su se često bavili aktivnostima poput čučnjeva i polučučnjeva dok su sakupljali plodove, u modernom načinu života obično nedostaju ovi ključni pokreti koji pomažu istezanju mišića, što dovodi do pojave grčeva.

Prema drugom skupu stručnjaka, obično se primjećuje da kada pojedinci legnu na krevet, njihove noge imaju tendenciju da budu u stanju plantarne fleksije, što se odnosi na savijanje skočnog zgloba i kuta između dorzalne površine stopalo i prednji dio potkoljenice se povećavaju.

Ovo posebno držanje dovodi do skraćivanja mišića. Posljedično, ako stopalo ostane u ovom položaju dulje vrijeme, čak i blagi pokret može izazvati grč mišića.

Na temelju Garrisonovih nalaza utvrđeno je da su noćni grčevi u nogama prisutniji tijekom ljetne sezone u odnosu na zimske mjesece. Iako ovo nije apsolutno pravilo, njegovo istraživanje pokazuje da je učestalost ovih grčeva u nogama veća u srpnju nego u siječnju. Na pitanje da objasni ovaj fenomen, Garrison pojašnjava da su grčevi mišića rezultat problema sa živcima, a ne mišićnih poremećaja.

Kroz testove elektromiograma, uočeno je da su živci koji povezuju kralježnicu s mišićima potkoljenice odgovorni za stimulaciju ovih grčeva. Tijekom ljeta živčani sustav prolazi kroz bržu regeneraciju zbog povećane izloženosti vitaminu D, što bi potencijalno moglo objasniti češću pojavu grčeva u to vrijeme.

Ostali čimbenici koji mogu pridonijeti mogu uključivati ​​povećanu tjelesnu aktivnost koja dovodi do znojenja, što rezultira blagom dehidracijom i posljedičnim grčevima mišića. Osim toga, prehrambene navike, lijekovi i razina kretanja igraju značajnu ulogu u pojavi noćnih grčeva.

Postoje dodatni čimbenici koji mogu pridonijeti pojavi grčeva u mišićima.

Pošto je postojao značajno vrijeme, položaj je trajao.

diuretici

Evidentan je nedostatak kalcija i magnezija.

Lijekovi za astmu

trudnoća

dijabetes

hipertenzija

Artritis dišnog sustava je stanje koje zahvaća zglobove dišnog sustava.

depresija