Japanci imaju reputaciju da žive dugo. I u poznim godinama ostaju aktivni i zadržavaju svoju vitalnost, što pripisuju svom načinu života. Jedna od navika im je pripremanje obroka kod kuće, a omiljena hrana su im riba i plodovi mora koji su zdravija alternativa crvenom mesu.
Nije iznenađenje da je otok Okinawa u Japanu prepoznat kao jedna od pet istaknutih “Plavih zona”, regija u kojima živi veliki broj stogodišnjaka.
Unuka poznatog japanskog kirurga, Mika Kribsa, nedavno je otkrila tajnu djedove vitalnosti u poodmakloj dobi. Reiz Kribs, koji je sada ušao u deseto desetljeće života i trenutno ima 95 godina, predmet je njezinih redovitih ažuriranja na društvenim mrežama, uključujući video jednog od njegovih tipičnih dana. Koji su čimbenici koji doprinose njegovoj dobrobiti i dugovječnosti?
Nakon istrage otkrila je da su njezini djed i baka bili ranoranitelji. Prema njegovim riječima, oni već u 5 ujutro ustaju i dan počinju šetnjom. Njihova rutina hodanja obično traje od 30 minuta do sat vremena i uspiju napraviti ukupno najmanje 7000 koraka.
Nakon šetnje ima zadani režim treninga kojeg se pridržava. Rutina počinje istezanjem, nakon čega slijedi niz vježbi namijenjenih poboljšanju njegove fizičke snage i ravnoteže. Svaki dan pedantno bira različite vježbe ovisno o svojim fizičkim mogućnostima.
Nakon što završi obuku, uključuje laptop i pristupa Facebooku i Instagramu. Različite studije su zaključile da starije osobe doživljavaju visoku razinu usamljenosti, posebno stariji muškarci koji pate od društvene izolacije. Unatoč tome što je u braku, unuka kaže da je njezin djed u kontaktu s drugim ljudima, uključujući i svoje unuke koji žive u Americi.
Počevši od 2014., postao mu je rutina posvetiti nekoliko minuta svog dana sastavljanju unosa na svom blogu, opisujući svoja razmišljanja i događaje. S više od 1000 objavljenih unosa, njegov je blog postao opsežna arhiva njegovih razmišljanja i iskustava.
Prema riječima njegove unuke, njezin djed je iskusan umjetnik koji svakodnevno odvoji vrijeme da nacrta svoj autoportret. Dok pomno stvara svaku liniju i sjenu, kroz svoju umjetnost stječe dublje razumijevanje samog sebe.
Prema njezinim riječima, njezin se djed vrtlarstvom bavio kao hobijem tijekom pandemije COVID-19. Inspiraciju je crpio iz raznog cvijeća i biljaka koje je susretao u šetnji. Osim toga, na naputak svoje bake, počeo je svirati jednostavnu flautu kako bi mu pomogao pri disanju; iste vrste koja se obično koristi u nastavi glazbe za malu djecu.
Kako bi održao svoju razinu energije, ovaj pojedinac nekoliko puta odrijema tijekom dana nakon završetka vježbi. Tijekom tih drijemanja obavezno podiže noge na jastuke. Obično prvi put odrijema oko 8 ili 9 ujutro i drijema otprilike pola sata. Popodne često zaspi uz čitanje.
Kako javlja Cnbc.com, djed kojeg spominje tema članka u svojoj prehrani preferira meso, sir i vino. Ipak, baka vodi računa o zdravom povrću u svojim obrocima, a povremeno priprema jela japanske kuhinje, među kojima se posebno ističe njezin slatki curry.