Svi koji su ovih dana otišli do mesnice bili su neugodno iznenađeni cijenama mesa. Proizvođači i predstavnici mesne industrije predviđaju da će se cene svinjskog mesa stabilizovati tek početkom 2024. Projekcije Narodne banke Srbije o umerenom povećanju cena za sve kategorije tokom poslednjeg tromesečja već se pokazuju tačnim, jer je cena nabavke prasića porasla ponovo na 500 dinara po kilogramu.

Tržišni analitičari napominju da je sadašnja potražnja za prasićima ostala nepromijenjena u odnosu na prije Uskršnjih praznika, tokom kojih je bila slično velika potražnja zbog niske ponude. To nije iznenađujuće s obzirom da uvoz prasadi sa stranih tržišta nije finansijski isplativ za proizvođače, jer cijene ostaju visoke na globalnom nivou. Prema riječima Vukoja Muhadinovića, direktora mesne industrije, nedostatak prasadi je značajan problem. Afrička kuga je rezultirala smanjenjem stočnog fonda, ne samo u ovoj zemlji, već iu drugim zemljama, čineći uvoz skupim. Kao posljedica toga, cijena sirovina je visoka, a maloprodajna cijena se utvrđuje na osnovu živih vaga.

Na Mačvanskom području cijena nabavke prasadi od 16 do 25 kilograma bila je veća nego u drugim regijama. Nasuprot tome, cena tovljenika bila je nešto niža u južnobanatskom i šumadijskom regionu. Cena prasadi je uglavnom bila 500 dinara po kilogramu, dok su tovne svinje varirale od 220 do 265 dinara po kilogramu u zavisnosti od regiona. Kako kaže naš izvor, tipično je da meso poraste tokom decembra, iako ovogodišnji rast možda i nije toliko značajan. Međutim, ako se uzmu u obzir određeni faktori poput viših troškova u odnosu na prošlu godinu i inflacije, rast cijena postaje primjetniji.

Prema proceni proizvođača, trenutna cena svinjskog buta sa porezom je oko 650 dinara. Međutim, potrošači koji kupuju ovu vrstu svinjskog mesa naplaćuju i do 1.000 dinara po kilogramu. To izaziva zabrinutost oko profitne marže trgovaca i mesara koji prodaju ovo meso. U našem produkcijskom timu trenutno nije došlo do pada posjećenosti web stranice zbog prazničnih dana, uključujući Novu godinu i Božić. Međutim, Muhadinović napominje da bi se ovaj trend mogao promijeniti tokom sredine januara.