Za održavanje oblika i boje odjevnih predmeta bitno je pridržavati se posebnih smjernica tijekom procesa pranja.

Neophodno je rublje kategorizirati u različite skupine i prati ga na odgovarajućim temperaturama. Srećom, perilice rublja nude širok raspon postavki, od ručnog pranja do iskuhavanja, što olakšava podešavanje svega kako bi zadovoljilo vaše posebne zahtjeve.

Molimo pogledajte naše smjernice za odgovarajuće metode sortiranja i pranja vaše odjeće.

Početni korak u organiziranju vašeg ormara uključuje razvrstavanje predmeta u različite kategorije. Bitno je razlikovati tri osnovne skupine: bijelo rublje, tamno rublje i šareno rublje. Ova metoda osigurava održavanje boja odjevnih predmeta i sprječava njihovo stapanje s drugim nijansama.

Kako niti jedan odjevni predmet ne bi promijenio boju tijekom pranja, preporučljivo je koristiti hvatače boja. Oni se mogu lako naći u bilo kojem supermarketu ili ljekarni. Hvatači boja su bijeli papirnati listići dizajnirani da “hvataju” boju koju odjeća oslobađa, sprječavajući njezin prijenos na druge predmete.

Bijelo rublje treba prati na povišenim temperaturama, idealno uz pretpranje. Optimalna temperatura za ovaj proces je 90 stupnjeva.
Šareno rublje perite na temperaturi od 30 do 50 stupnjeva Celzijusa. Za tamnu odjeću, uključujući traper i crne predmete, preporučuje se pranje na temperaturi od 60 stupnjeva Celzijusa.
Perite poplune, pokrivače, zavjese, kao i predmete od svile i vune na temperaturi od 30 stupnjeva Celzijusa.

Kada koristite prašak i omekšivač, važno je voditi računa o količinama koje se koriste. Prekoračenje preporučene doze je nepotrebno, jer to može rezultirati nedovoljnim ispiranjem praha ili mogućnošću da bijeli ostaci ostanu na odjeći.

Dodatni savjeti za pranje odjeće uključuju pridržavanje uputa na etiketama odjeće. Ove naljepnice dosljedno navode odgovarajuću temperaturu za pranje svakog artikla, što vam u konačnici može uštedjeti vrijeme i pojednostaviti proces.

Nadalje, bitno je preokrenuti predmete, osobito one sa specifičnom primjenom, prije pranja kako biste spriječili potencijalno oštećenje.

Provjerite jesu li svi džepovi temeljito pregledani kako biste spriječili da sitni predmeti, poput metalnih novčića, oštete perilicu rublja.