Liječnik je detaljno opisao negativan utjecaj konzumacije crvenog mesa na ljudski organizam. Prema riječima uglednog srbijanskog liječnika Branimira Nestorovića, Svjetska zdravstvena organizacija je prije nekog vremena upozorila da rak može biti uzrokovan konzumacijom mesnih prerađevina. Iako se organizacija u posljednje vrijeme susrela s nizom padova, Nestorović drži da je ovo upozorenje točno.
Odnos između konzumacije crvenog mesa, točnije govedine, i raka izravno je povezan prema pouzdanim podacima. Sveobuhvatna studija provedena na 500.000 Amerikanaca otkrila je da je učestalost konzumiranja govedine godišnje povezana s učestalošću raznih bolesti uključujući ali ne ograničavajući se na bolesti srca, moždani udar, dijabetes, bolesti pluća, jetre, bubrega i rak. Indija, zemlja koja se iz vjerskih razloga suzdržava od konzumacije kravljeg mesa, bilježi iznimno nisku stopu oboljelih od raka debelog crijeva. Liječnik napominje da je studija na 32.147 žena u Velikoj Britaniji tijekom 17 godina pokazala jasnu korelaciju između učestalosti raka debelog crijeva i količine goveđeg mesa uključene u njihovu prehranu.
Nakon njegove izjave slijedi: Uvriježeno je mišljenje da je oslobađanje iz hemoglobina, kao i nitrata, odgovorno za negativne učinke konzumacije mesa. Pušenje, koje potiskuje enzime NAT1/NAT2 odgovorne za deaktivaciju kancerogenih amina u crijevima, povećava rizik od raka debelog crijeva za faktor devet. Nedavni genetski testovi pokazuju da je prisutnost gena poznatog kao CMAH povezana s predispozicijom za bolest. Ovaj gen stvara molekulu šećera Neu5Gc, koja se nalazi u govedini i određenim vrstama ribe. Naša tijela prirodno ne proizvode ovu molekulu, pa njezino unošenje može izazvati različite reakcije, poput upale, autoimunih odgovora, pa čak i raka. Zanimljivo je da najveće količine Neu5Gc sadrži najskuplja namirnica na svijetu, kavijar. Ovaj paradoks je čest, gdje je najskuplja hrana često najopasnija za nečije zdravlje.
Prema riječima dr. Nestorovića, dok je Svjetska zdravstvena organizacija upozorila na konzumaciju mesa, Harald zur Hausen, koji je 2008. godine dobio Nobelovu nagradu za medicinu za otkriće da humani papiloma virus uzrokuje rak vrata maternice, ima drugačije gledište. Ističe da zemlje poput Mongolije, Bolivije i Bocvane, gdje je konzumacija mesa visoka, imaju nisku stopu raka crijeva. Hausen sugerira da problem možda nije u samom mesu, već u prisutnosti virusa u industrijskom uzgoju goveda. “Doktor objašnjava da je proveo testove i na mesu i na mlijeku kod pacijenata s rakom debelog crijeva, rakom dojke i multiplom sklerozom. U svojim je nalazima identificirao 18 jedinstvenih fragmenata DNK u mesu i oko 20 u mlijeku. Iako vjeruje da ti fragmenti mogu virusnog podrijetla, dokazao je da mogu ući u ljudske stanice i dovesti do proizvodnje različitih proteina.
Članak koji je objavljen u Australiji 2017. pružio je dokaz da je virus goveđe leukemije bio prisutan u tkivu raka dojke u više od 80% slučajeva. Nasuprot tome, samo oko 40% žena bez raka pokazalo je istu učestalost virusa. Virus je otkriven u prekanceroznim lezijama dojke između 3 do 10 godina prije pojave raka. Otkriće polioma virusa hitno je pitanje, budući da su često prisutni u mesu sisavaca, uključujući domaće životinje, te su povezani s razvojem raka prostate.
Konkretno, polioma virus Merkell Cell identificiran je kao uzročnik izrazito agresivnog oblika raka kože. Treba napomenuti da su ovi virusi termostabilni, što znači da su otporni na uništavanje kuhanjem ili pečenjem na niskim temperaturama. Prema riječima dr. Nestorovića, govedina dobivena s farmi može sadržavati viruse koji mogu dovesti do različitih vrsta karcinoma. Zbog toga ljudi koji u Mongoliji jedu jakovo meso ne obolijevaju od raka debelog crijeva. Za one koji ne mogu odustati od svoje ljubavi prema bifteku, preporuča se pobrinuti se da bude dobro pečen. Doktor Nestorović smatra da bi odricanje od kavijara moglo biti jednostavnije s obzirom na njegovu visoku cijenu.