U Srbiji je predviđeno povećanje cijene električne energije od 1. studenog, i to za 8 posto. Ova vijest, uz nadolazeću zimsku sezonu, motiv je za štednju električne energije.Građani ionako jedva spajaju kraj sa krajem i ovo poskupljenje je veliki udar z anjihov kućni budžet. Važno je napomenuti da određeni kućanski uređaji, kao što su klima uređaji, bojleri, štednjaci, hladnjaci i žarulje, imaju tendenciju da troše značajne količine električne energije, često bez naše svijesnosti o tome..

Ako niste sigurni odakle započeti sa štednjom električne energije, počnite ispitivanjem svojih troškova i provođenjem temeljite procjene koji aparati ili uređaji troše najviše energije, koji se obično nazivaju “energetski vampiri”, u vašem kućanstvu. Klima uređaji su vrsta stroja koji je dizajniran da regulira i prilagođava temperaturu, vlažnost i ukupnu kvalitetu zraka u zatvorenom prostoru. Ovi strojevi rade koristeći različite metode, kao što su hlađenje ili apsorpcija, za uklanjanje topline i vlage iz zraka. Zatim distribuiraju hladan i suh zrak natrag u prostoriju, pružajući ugodnu i kontroliranu atmosferu za stanare. Osim toga, klima uređaji također mogu filtrirati i pročišćavati zrak, uklanjajući zagađivače i poboljšavajući kvalitetu zraka. Tijekom vrućih ljetnih mjeseci, klima uređaji mogu biti vitalna potreba za mnoge pojedince. Međutim, ovi su uređaji poznati po tome što troše značajne količine električne energije. Ukoliko slučajno imate klima uređaj u kući ili stanu, preporučljivo je steći naviku gašenja istog kada niste prisutni u stanu. Dodatno, podešavanje termostata na višu temperaturu, kao što je 25 stupnjeva umjesto 23, može pomoći u očuvanju energije i rezultirati uštedom od 3-5%.

Prema izračunu, pojedinci koji borave u “crvenoj” zoni označenoj klimatskim obrascima obično dobivaju najskuplje račune i doživljavaju najviše neugodnosti. Ti računi mogu iznositi otprilike 8000 dolara mjesečno za ukupno deset sati hlađenja koje osigurava klima uređaj “dvanaest”. Ukoliko se odlučite za “zelenu” tarifu na dnevnoj bazi, račun će vam izaći manje od 3.000 dinara. No, cijena hlađenja u “plavoj” zoni znatno je veća i iznosi oko 4.000 dinara za isto vrijeme trajanja hlađenja. Kao rezultat toga, može se zaključiti da je klima uređaj luksuzni izdatak. Preporučljivo je pratiti temperaturu unutar hladnjaka.
Kako biste spriječili da pretjerana toplina uđe u vaš hladnjak, važno je izbjegavati da vrata ostavljate otvorena dulje vrijeme. Ako vrata ostanu otvorena, hladnjak će morati više raditi da se ohladi na uobičajenu temperaturu, što će rezultirati povećanjem potrošnje električne energije. Uređaj će morati kompenzirati dodatnu toplinu snižavanjem temperature i uzimanjem više električne energije.

Radi uštede električne energije preporučuje se uključivanje bojlera tijekom noći.
Kako biste uštedjeli na potrošnji električne energije, preporučljivo je koristiti zelenu tarifu kada je u pitanju grijanje vode. S obzirom da je bojler jedan od najznačajnijih potrošača električne energije, bilo bi pametno njegovu upotrebu ograničiti samo na noćne sate. Redovito čišćenje grijača također je ključno jer nakupljanje kamenca može ometati proces grijanja i dovesti do povećane potrošnje električne energije. Ako vaše kućanstvo čini samo jedna ili dvije osobe, savjetuje se uključivanje bojlera isključivo noću kada su cijene električne energije niže. Isti princip vrijedi i za perilice rublja. Možda se čini intuitivnim, ali očuvanje električne energije jednostavnim činom gašenja žarulja značajan je i pažnje vrijedan pothvat. Osim toga, preporučljivo je tradicionalne žarulje zamijeniti LED žaruljama koje su dizajnirane za uštedu energije Kuhanje s racionalnim pristupom je ključno. Svakodnevno pripremanje obroka za višečlane obitelji može biti dugotrajan zadatak koji također rezultira značajnom potrošnjom električne energije. Kada koristite pećnicu, obavezno je suzdržati se od otvaranja tijekom pečenja. Još jedna mogućnost koju treba razmotriti je pogodnost koju pružaju suvremeni uređaji, poput pećnice, za pripremu i kuhanje dva jela odjednom. Ovo ne samo da štedi vrijeme, već i smanjuje potrošnju energije. Također se može odlučiti da se pećnica ranije isključi i pusti da preostala toplina dovrši kuhanje jela dok se pećnica prirodno hladi. Kada raspravljate o korištenju ploča za kuhanje, važno je uzeti u obzir da veličina posude odgovara veličini ploče za kuhanje. Time se sprječava nepotrebno rasipanje energije. Osim toga, korištenje tava s debljim dnom također može uštedjeti energiju jer omogućuje bržu pripremu hrane.

 

Prozori
Velika potrošnja energije, kao i gubitak topline iz prostorije, često se može pripisati prozorima. U slučaju da imate starije prozore koji uzrokuju gubitak topline, postoje različite strategije za rješavanje tog problema. Važno je pregledati šarke i brave na prozorima. S vremenom se mogu olabaviti ili pokvariti zbog redovitog trošenja. Stoga ih je potrebno zamijeniti kako bi vaši prozori bili sigurni i ispravno funkcionirali. Prozori mogu pridonijeti gubitku topline, što dovodi do povećane potrošnje električne energije. Gubitak topline i posljedično povećanje potrošnje električne energije može se pripisati prozorima.
Ako se tijekom zimskih mjeseci nađete u sobi sa starim prozorima, postoje načini da si dane učinite ugodnijima. Jedna takva metoda je lijepljenje trake za brtvljenje na prozorsko krilo ili okvir. S vremenom se stariji prozori, osobito oni od drveta, mogu početi iskrivljavati, iako ovaj problem nije ograničen na drvene materijale. Druga mogućnost za izolaciju prozora je korištenje folija. Te se folije postavljaju na prozore kako bi se smanjila količina topline koja prolazi kroz njih. Ovo je posebno značajno jer su prozori primarni način izlaska unutarnje topline van.