Zbog klimatskih promjena i neodgovornog ponašanja ljudi mnoge životinjske vrste izumiru. Trenutačno Attenboroughova dugokljuna ehidna nije klasificirana kao zaštićena vrsta u Indoneziji, unatoč tome što je u stanju kritične ugroženosti. Nije jasno kolika je populacija ove vrste i može li se održati. Tijekom ekspedicije u Indoneziji, tim znanstvenika snimio je snimke životinje za koju se prije vjerovalo da je izumrla. Ova je životinja poznata kao Attenboroughova dugokljuna ehidna, koja je ime dobila po Sir Davidu Attenboroughu, poznatom prirodoslovcu. To je sisavac koji ima osebujnu sposobnost polaganja jaja, osim što ima kljun i bodlje. Attenboroughova dugokljuna ehidna smatra se “živim fosilom” jer se vjeruje da je nastala prije otprilike 200 milijuna godina.
Dr. Kempton predvodio je multinacionalni tim koji je krenuo na jednomjesečnu ekspediciju, ploveći kroz neucrtano, krševito prašumsko stanište koje se uzdizalo 2000 metara iznad razine mora. Tijekom ekspedicije ne samo da su locirali “izgubljenu ehidnu”, već su također naišli na nove vrste insekata i vodozemaca. U životinjskom carstvu ehidna je jedini sisavac, uz kljunara, koji polaže jaja. Postoje četiri različite vrste ehidni, od kojih tri imaju izdužene kljunove. Nažalost, zapadna ehidna i Attenboroughova ehidna trenutno su klasificirane kao kritično ugrožene. U razdoblju od 62 godine, jedini dokaz o postojanju Attenboroughove ehidne bio je jedan primjerak koji se pomno promatrao u Prirodoslovnom muzeju u Nizozemskoj. Tek 1998. godine uvidjela se važnost ovog primjerka kada su rendgenske snimke potvrdile da se ne radi o mladunčetu druge vrste ehidne, već o potpuno razvijenoj i jedinstvenoj vrsti. To je dovelo do imenovanja vrste po Sir Davidu Attenboroughu.
Ushićenje među istraživačima tijekom njihove ekspedicije bilo je opipljivo, kako je ispričao dr. Leonidas-Romanos Davranoglou, poznati entomolog porijeklom iz Grčke. Njihovo je uzbuđenje samo pojačano napornim zadatkom penjanja na strme, kišne planine. Prema riječima govornika, ekspedicija je bila monumentalnog karaktera, jer je riječ o jedinstvenom i dosad neviđenom iskustvu s kakvim se nitko do sada nije susreo. Uzbuđenje govornika i njihovog tima bilo je opipljivo jer su oduvijek vjerovali da su prizori kojima su svjedočili potpuno novi i neistraženi.
Attenboroughova dugokljuna ehidna, iako kritično ugrožena, trenutno nije pod zaštitom u Indoneziji. Populacija ove vrste i njezina održivost ostaju nepoznati istraživačima. Dr. Kempton je izrazio zabrinutost zbog nepoznatih čuda koja bi mogla postojati unutar golemog prostranstva neistražene prašume. Istaknuo je da je Attenboroughova dugokljuna ehidna, amblem jedinstvene faune regije, primjer onoga što moramo čuvati kako bismo nastavili istraživanje. To je u intervjuu prenio BBC.