Stefan Tomas, vlasnik USB sticka koji sadrži Bitcoine u vrijednosti od 235 milijuna dolara, trenutno ne može pristupiti svojoj digitalnoj valuti jer je zaboravio kod za otključavanje. IronKey S200 je USB flash pogon koji je šifriran i dizajniran da izbriše sav sadržaj nakon desetog netočnog pokušaja. Trenutno je to već pokušano osam puta. Otključavanje bitcoina na ovom pogonu moguće je samo uz pomoć hakera, ali vlasnik nije zainteresiran za njihovu pomoć. Ipak muči ga to što je milioner a ne može da dođe do svog novca.
Startup pod nazivom Unciphered osnovao je tim hakera. Razvili su inovativnu tehniku koju odbijaju otkriti bilo kome izvan svoje organizacije. Ova tehnika im omogućuje ponavljanje zadataka bez ikakvih ograničenja. Optimistični su da mogu povratiti Stefanovih 7002 bitcoina, koji su trenutno zaključani u sigurnom trezoru u jednoj švicarskoj banci. Priču o Stefanu Tomasu, poslovnom čovjeku za kriptovalute koji živi u San Franciscu i koji posjeduje IronKey iz 2011., pomno je pratilo mnoštvo hakera, uključujući tim Unciphered. Prema jednom od hakera koji je razgovarao s “Wiredom”, suzdržali su se od pristupa dok nisu formulirali napad koji je bio sveobuhvatan, potkrijepljen i pouzdan.
Stefanu je prišao netko koga su oboje poznavali i tko je mogao jamčiti za njihove vještine. Međutim, prije nego što je došlo do razgovora o plaćanju, odbio je njihovu ponudu. To je bilo zato što je već godinu dana prije sklopio “ugovor o upravljanju” s dva druga tima. Kako bi izbjegao konkurenciju, predložio im je dati dio zarade ako mogu otključati pogon. Unatoč godinu dana pokušaja, nema naznaka da bilo koji tim to može dešifrirati, pa im je Stefan dao dodatno vrijeme da pokušaju. “Unciphered” je već postigao ovaj podvig dešifriranja, ali ostaje za vidjeti hoće li drugi timovi moći učiniti isto. Nakon uspješnog infiltriranja u IronKey, naš sljedeći izazov je uvjeriti Stefana, ključnu komponentu našeg plana. Nik Fedorof, direktor, priznaje da će se ovo pokazati kao najteži aspekt naše misije. Stefan je spomenuo da trenutni tim može odlučiti uključiti Unciphered u sve aspekte svog rada ako vjeruje da je to najpovoljniji način djelovanja. Sam Stefan neće sudjelovati u ovoj odluci. Tijekom prethodnih intervjua, Stefan je izjavio da je stekao svojih 7.002 bitcoina kao rezultat plaćanja za stvaranje videa pod nazivom “Što je Bitcoin?” koji je objavljen na YouTubeu u prvim mjesecima 2011., kada je vrijednost Bitcoina bila manja od jednog dolara. Iste je godine priznao da je izbrisao dvije sigurnosne kopije novčanika u kojem su bile tisuće kovanica. Naknadno je izgubio komad papira s lozinkom za dešifriranje treće kopije, koja je bila spremljena na IronKeyu. U tom su trenutku bitcoini koje je izgubio procijenjeni na oko 140.000 dolara.
Tijekom mjeseca siječnja 2021. godine, kada je Bitcoin počeo dosezati svoju najveću vrijednost, izrazio je emocionalnu bol koja mu je godinama nanesena zbog gubitka njegovog blaga. Prema vlastitim riječima, kad god bi se suočio s problemom, često bi se zatekao kako leži u krevetu i razmišlja o tome. Na kraju bi mu pao na pamet novi plan akcije i s obnovljenom nadom prišao bi svom računalu. Međutim, češće nego ne, strategija bi propala, a on bi se vratio na početak, ponovno se osjećajući beznadno. Tijekom sličnog razdoblja, skupina hakera i kriptografa s bijelim šeširima osnovala je Unciphered s ciljem otključavanja značajnih zamrznutih sredstava, sličnih onima kojima su se brojni vlasnici kriptovaluta, poput Stefana, odrekli nade da će im pristupiti. Kada je tvrtka službeno predstavljena, organizacija za praćenje kriptovaluta približno je procijenila da je ukupna vrijednost ovih zanemarenih novčanika otprilike 140 milijardi dolara. “Unciphered” je tvrdio da je omogućio pronalaženje mnogih izgubljenih novčanika vrijednih milijune dolara, iako se nijedan nije približio veličini Stefanove imovine.
Kako bi pokrenuli proces rastavljanja Stefanovog IronKeyja, tim je morao identificirati određeni model koji je koristio uzimajući u obzir godinu kupnje i koristeći proces eliminacije. Prikupili su sve modele od prije desetak godina i kao rezultat skupili stotine USB stickova. Kako bi postigao potpuni preokret inženjeringa uređaja, Unciphered je upotrijebio CT skener za skeniranje IronKeya. Nakon toga su se upustili u zamršeni proces rastavljanja uređaja. Fedoroff je to iskustvo usporedio s lovom na blago – praćenjem izlizane karte umrljane kavom sa spoznajom da vas čeka lonac zlata na kraju duge, ali još nije siguran u krajnje odredište duge.Istraživačka metodologija koju koristi Unciphered tek treba u potpunosti otkriti, budući da tvrtka vjeruje da su ranjivosti koje su otkrili još uvijek previše riskantne da bi se otkrile javnosti. Ovo je osobito istinito u svjetlu činjenice da su hakirani modeli IronKeya sada previše zastarjeli da bi primali ažuriranja softvera. Fedorof je zaključio da bi potencijalne implikacije za nacionalnu sigurnost bile daleko veće od onih novčanika za kriptovalute, ako bi ove informacije procurile.