Stršljeni su omraženi insekti kojih se mnogi boje. Ubod stršljena može dovesti do značajnih komplikacija. Općenito govoreći, osobe koje nisu alergične na ubode stršljena dožive relativno malu oteklinu koja se povuče u roku od nekoliko dana. Međutim, u slučajevima kada je osoba alergična, postoji rizik od anafilaktičkog šoka, što je ozbiljna alergijska reakcija na otrov. U takvim slučajevima situacija postaje znatno opasnija.

Iako ubod stršljena može uzrokovati značajnu bol, važno je napomenuti da je rijetko opasan po život, suprotno uvriježenom mišljenju. U pravilu, posljedice uboda stršljena rezultiraju manjim oteklinama. Preporučljivo je biti oprezan i suzdržati se od odlaska u područja gdje su prisutni stršljeni kada istražujete prirodu. Oni koji se bave vrtlarstvom također bi trebali poduzeti mjere opreza i zaštititi sva izložena područja svog tijela. U slučaju uboda preporuča se odmah izvaditi žalac i staviti hladan oblog.

Tipično, nakon uboda stršljena, zahvaćeno područje kože doživi oteklinu, crvenilo i osjećaj svrbeža. Iako se manji ubod može povući u roku od trideset minuta do jednog sata, osobe s povećanom osjetljivošću na otrov mogu doživjeti opsežno oticanje u cijelom dijelu ekstremiteta ili tijela gdje je došlo do uboda. Kako bi se spriječilo širenje otrova po cijelom tijelu, važno je zahvaćeno područje držati izdignuto iznad ostatka tijela. Ako je ubod još uvijek ukočen u kožu, pokušajte ga ukloniti plosnatim nožem blagim pritiskom. Ne preporuča se koristiti pincetu jer se na taj način otrov može potisnuti dublje u tijelo, a žalac ostati zabijen u koži.

 

Ubodi koji se javljaju u području grla i vrata predstavljaju značajan rizik zbog mogućeg oteklina koje mogu dovesti do poteškoća s disanjem ili u težim slučajevima do gušenja. Kao rezultat toga, hitno je potrebno prevesti pogođenu osobu u hitnu pomoć radi hitne medicinske pomoći.

U slučaju uboda stršljena postoji mogućnost nastanka anafilaktičkog šoka. Ako se osoba nađe u životnoj opasnosti bez hitne liječničke pomoći, alergijsku reakciju moguće je ublažiti unaprijed pripremljenom injekcijom adrenalina. No, ako je reakcija nealergijska i rezultira samo oteklinom na mjestu uboda, nelagodu možete ublažiti primjenom hladnih obloga. U tu svrhu može se koristiti metalna žlica ili sličan hladan predmet. Prema riječima iskusnog pčelara, otekline i bolove uzrokovane ugrizom pčele, ose ili stršljena mogu se ublažiti uzimanjem tableta aspirina ili andola. S druge strane, naši su preci vjerovali da se prirodni lijek može pronaći u soku tri različite biljke. Usitnjavanjem ovih biljaka i nanošenjem dobivenog soka na mjesto ugriza može se postići ublažavanje alergijskih reakcija i bolova.

Oglasi - Advertisement