Kašalj je prirodna i neophodna reakcija na upalu respiratornog trakta koju izazivaju strane tvari. Međutim, suhi, neproduktivni kašalj može imati negativne posljedice po zdravlje pojedinca. Ova vrsta kašlja je često prisutna tokom virusnih respiratornih infekcija, kao što je grip. Suprotno tome, produktivni kašalj, također poznat kao mokri ili zreli kašalj, karakterizira prisustvo sluzi ili sekreta u respiratornom traktu koji se teško izbaci, obično zbog bronhitisa. Prema britanskim medijima, britanski Nacionalni institut za zdravlje (NICE) predlaže korištenje meda, propolisa i lijekova bez recepta kao primarnog liječenja za većinu pacijenata s kašljem. Stari ljudi su uvijek govorili kako za svaku boljku postoji lijek u prirodi.

Ako ste u potrazi za prirodnim lijekovima za ublažavanje kašlja, razmislite o pripremi jedne od ovih mješavina u toplom rastvoru. Heljda je posebno efikasan lijek za napade kašlja koji su mučni. Miloduh može nežno izbaciti sluz i delovati umirujuće. Sljez ima sposobnost da umiri kašalj koji je isušen, oštar i mučan. Majčina dušica je moćno dezinfekciono sredstvo koje može smiriti kašalj koji je mučan, isušen i oštar. Pelin je ekspektorans koji može pomoći u otpuštanju sluzi. Za lijek protiv kašlja, prokuhajte šolju (250 ml) mlijeka i ostavite da se malo ohladi.

Da biste započeli proces, stavite jednu supenu kašiku putera i jednu kašiku meda zajedno u posudu. Dobro izmiješajte sastojke prije nego što u smjesu unesete dobro razmućeno žumance i 1/4 čajne žličice sode bikarbone. Ovaj preparat je dobro poznat kao kućni lek za kašalj, bronhitis i laringitis. Preporučuje se primjena ovog lijeka prije spavanja najmanje pet dana. Sirup od bijelog sljeza djeluje kao zaštitni sloj za sluznicu grla i prekriva izložene nervne završetke koji prenose podražaj, pomažući tijelu da pobijedi suhi kašalj. Važno je napomenuti da nije efikasan protiv virusa koji uzrokuje kašalj. Da biste napravili sirup, ogulite 500 g korijena bijelog sljeza, nasjeckajte na manje kockice i stavite u teglu.

Da biste napravili ovu mešavinu, pomešajte 100 grama 96% alkohola, koji se može nabaviti u apoteci, sa 1,5 litara vode. Ostavite smjesu da odstoji na toplom mjestu tokom dana.Često mućkanje boce je ključno. Kada prođe dan, ispraznite sadržaj i unesite 1600 grama šećera. Smanjenje smjese na polovinu prvobitne zapremine mora se postići daljnjim kuhanjem. Kad se pojave simptomi kao što su kašalj, katar ili otežano disanje, žalfija može pružiti olakšanje. Za pripremu, jednu kašiku žalfije sipajte u šolju vrele vode i poklopite, ostavite da se natapa. Za najbolje rezultate preporučuje se konzumiranje ove mješavine tri puta dnevno.