Tokom letnje sezone cena jednog kilograma maline bila je 190 dinara. Nasuprot tome, sadašnja cena kilograma ploda kleke u jesenjem periodu je 450 dinara. To saamo pokazuje koliko se isplati brati ove plodove.Berba bobica kleke u novovarskim selima postala je uobičajena praksa za gorštake, ali i izvor prihoda. Cena ovog šumskog voća počela je od 300 dinara po kilogramu, a sada je porasla na 450 dinara. Tokom jesenje sezone gorštaci Murtenice i Zlatara najviše vremena provode baveći se smrekom, borovom stablom koja daje bogate plave bobice, koje uspijevaju na ovim prostorima.

Stanovnici Novovara se već duži period bave ovim poslom, što im je omogućilo da usavrše pristup i metodologiju odabira proizvoda. Tvrde da su otkrili najjednostavniju i najefikasniju tehniku ​​za to. Postoji velika radoznalost oko procesa branja kleke. Ljudi se često pitaju kako berači uspijevaju izbjeći da ih bodljikave iglice biljke bodljaju, kako uspješno uklanjaju bobice s grana i koje tehnike koriste za odabir optimalnih primjeraka kleke. Rješenje za ova pitanja je prilično jednostavno: znanje je ključno. Iako svaki berač može imati svoj jedinstveni pristup, većina se slaže da je upotreba plastične posude i rukavica napravljenih od gume ili kože najefikasnija metoda.

Za početak procesa branja, kontejner se postavlja uz drvo kleke. Rukavice se nose dok se nežno vadi zrelo voće (bobice). Kada se sakupi količina useva, ona se prosijava kako bi se uklonile sve iglice ili prljavština koja bi mogla biti prisutna. Kada se ovo završi, plodovi se smatraju pogodnim za prodaju. Po nekima, posao nije posebno naporan, ali je ključna želja za radom. Vremenom se razvija osećaj rutine, ali se čini da zaliha resursa nikada nije dovoljna. Veličina berbe kleke varira iz godine u godinu, a najveći prinosi se javljaju svake treće godine. Povremeno se dešavaju periodi kada nema roda, čak ni u medicinske svrhe.

Bobice kleke ubrane u pogonu Gorštak koriste se za proizvodnju džina koji se konzumira širom svijeta. Srpski planinari beru značajne količine čudesnog bobičastog voća koje se koristi kako u farmaceutskoj industriji, tako i u stvaranju veoma traženog egzotičnog džin napitka.